Ankara Mamak’ta Bedelli Askerlik Yapmak

Sosyal medya üzerinden sürekli gündeme gelen bedelli askerlik sonunda çıktı ve 2. Celp döneminde ben de askere gittim. Heyecanla beklediğimiz askerlik yerimiz Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu oldu. Kısaca Ankara Mamak Mebs de diyebiliriz. Gerek genel olarak bedelli hakkında olsun gerek Mamak Mebs özelinde olsun askere gitmeden önce birçok içerik okudum. Bizzat aynı yerde askerliğini yapmış olan arkadaşlardan bile yorumlarını aldım. Ancak onca yorum okumama rağmen yine de gidip bu görevi yerine getirdiğimde acemilik yaşamadım değil.

Continue Reading

Hedef Kitle Neden Önemlidir?

Şu günlerde ah şu hedef kitle ne kadar önemli deyip duruyorum. Neden mi? Uzun uzadıya anlatayım o halde. Birkaç yıl önce bloguma bir yazı yazmıştım. Ücretsiz Google reklamı nasıl yapılır başlığını atarak. Yazımda kısaca insanları blog açmaya teşvik etmiştim. Blog açarak Google’nin organik arama sonuçlarında çıkabileceklerini ve bunun da onlar için ücretsiz bir reklam olabileceğini açık açık ifade etmiştim.

Ancak ben bu yazıyı yazarken kendim için ticari bir şey düşünmemiştim. Gelin görün ki o yazıyı okuyan insanlar dijital pazarlama için bana ulaşır oldu. Sahi dedim iyiymiş. Evet blog yazmanın faydası işte budur dedim. Ancak çok önemli bir noktayı göz ardı ettiğimin farkına vardım. Asla küçümsemek için söylemiyorum ama ücretsiz Google reklamı şeklinde arama yapan bir insandan ticari olarak ne beklenebilir ki 🙂 Adam zaten işi ücretsiz yapmaya çalışıyor. Bedavaya getirip yoluna bakmayı düşünüyor.

Bu yazım sayesinde kimlerle iletişime geçmedim ki?

Başta hemşehrim olduğunu ileten bir ablamızla, gene hemşehrim olan bir gayrimenkul firması ile sonra adsensede kesin bir üç kağıtçılık vardır deyip benden bunları araştırmamı isteyen bir nakliyatçı, ardından sözünde durmayan üstüne üstelik şampuan hediye eden bir şampuancı, bitti mi? Tabiî ki hayır. Bütçesini sorduğumda cevap vermeyen Romanya’da faaliyet gösteren bir eticaret sitesi, aynı şekilde bütçesini sorduğum güzellik salonu sahibi. Benimle uzun uzun mailleşen fikir danışan ve ardından tecrübelerim sayesinde oluşturduğum şartları okuyup dönmeyen beyaz eşya teknik destek merkezi. Sonra bir kartvizit firması o da mailleştikten sonra kartvizite ihtiyacım olduğu takdirde kendisi ile iletişime geçebileceğimi belirtti oldukça nazik doğrusu. Bu örnekler gibi birkaçı daha…

Ben farkına varmadan bir hedef kitle seçmişim sizin anlayacağınız. Şimdi o blog yazısının altına bu yazımı da ekleyeceğim. Hedef kitle değişir mi? Huylu huyundan vazgeçer mi? Bilemem ama bildiğim tek şey hedef kitleni iyi tanır ve ihtiyacına cevap verirsen aldığın sonuçlar bambaşka olur. Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere. Sizler de bu gibi durumlarla baş başa kaldıysanız yorum kısmında yazın lütfen bekliyor olacağım.

Continue Reading

2012’den Kalanlar…

2012 Benim için bol çalkalantılı ve bol tecrübeli geçti. Neler mi yaptım neler yapmadım ki. İki tane iş değiştirdim üçüncüsüne girdim. Yok bunu övünmek için söylemiyorum bu şekilde olmak zorundaydı. Bu şekilde olmasına mecbur kaldım. Kimisinde bilerek ayrıldım kimisinde ise zorunlu. LCW’deki çalışma hayatından boş bir uçurumda buldum kendimi.

İşte gerçek özel sektörle tanıştım. Gerçek demek maalesef olumsuz demek oluyor burda. Tr standartlarında çalışma nasıl oluyormuş onu öğrendim. Yatmayan ya da yarım yatan sigortaları gördüm. Pinti ne demekmiş onu öğrendim. Tekstil sektörü’nde nasıl tutunulduğunu gördüm.

Hayır diyememek tam 5 ayıma mal oldu. 5 ay ciddi bir zaman dilimi. Mal oldu olmasına ama bu da bir tecrübedir diyerek attım cebime.

24 Yaşımda yüzde kırk ortaklı bir girişimde bulunmuş oldum. Hayatımdaki ilk faturayı kestim. İlk defa yurt dışına çıktım.  İlk defa bir üniversitede sunum yaptım.

Tekstil, Mobilya, Mutfak, Sanat Malzemeleri, Kültür Sanat ve Organizasyon gibi birbirlerinden apayrı sektörleri tanıdım. Ne oluyormuş ne bitiyormuş öğrenmiş oldum.

Ciddi görüşmelerle girdiğim işe 3 ay sonra hiçbir şey yokmuş gibi küçülme kararından dolayı işten çıkarılmam gerektiğini duydum.

Ne olursa olsun bir şeye körü körüne bağlanılmaması gerektiğini benimsedim.

Bu yıl hayatımdaki en değerli insanlardan bir tanesini tanıdım.

Bir sürü afiş yaptım.

Bir sürü insanla tanıştım.

Ve daha fazlası.

Continue Reading

Balıkesir Üniversitesi Ebitet Sunumum ve Detaylar

Geçtiğimiz hafta Balıkesir Üniversitesi Endüstri Bilimleri ve Teknoloji Topluluğu (Ebitet)’in daveti üzerine konferansa katıldım.

Sunuma giderken de bir taşla iki kuş vurdum diyebilirim Erdek’teki akrabalarımı da ziyaret etmiş oldum. Şimdi gelelim sunuma ve diğer detaylara.

Öncelikle sunum konusu hakim olduğum bir konu olduğu için çok zorlanmadım. Sosyal Medya’da Online İtibar Yönetimi’nde rahattım hazırlarken ama Cv Hazırlama ile alakalı olarak biraz yabancı sayılabilirdim çünkü bu konuda hiç eğitim düşünmemiştim.

Gerekli olan verileri topladım. Görsel vb. hazırlıkları yaptım. Dışarıdan farklı bir göz ile nasıl görüldüğünü öğrenmek için İsmail ve Erkan abi’den öneri aldım. Açıkçası heyecanlıydım. Etkinlik sayfasında kayıt sayısını gördükçe içim içime sığmıyor gibiydi.

Daha önceden Selim abi ile bir keresinde Kadir Has Üniversitesi’ne gitmiştik. Sunumda kısa bir kısmı ben üstlenmiştim. Orada heyecanlanmıştım ama Selim abiyi de çok iyi gözlemlemiştim. Bazı durumlarda insanları gözlemlemeyi çok severim bu arada.

Sunum için son hazırlıkları tamamladım. Erkan abinin deneyimlerini aldım çok iyi oldu ona da teşekkür ederim.

Pazartesi akşamı yola çıktım bile amcamlarda kalıp Balıkesir Üniversitesi’ne gittim sağ olsun Gizem ve Cumhur oldukça ilgiliydi. Elbette ki üniversiteye gidene kadar bir çok problemler oldu. Ama inanınki hepsini az çok biz de yaşadık. Zaten sunumda da bahsettiğim gibi. Stk ve Üniversite topluluklarında hata yapacağız ki tecrübemiz olsun. Önemli olan bir hatayı bir daha tekrarlamamak.

alay onay sosyal medyada online itibar ve sıra disi cv (5)

Bu arada Erdek’ten Mühendislik Mimarlık Fakültesi’ne mesafe oldukça uzunmuş bu kadar uzak olacağını düşünmemiştim doğrusu.  Mühendislik Mimarlık Fakültesi’ne vardığımda hemen sunum yapacağım yeri görmek istedim. Oldukça kalabalıktı en az 300 kişi vardı. İyiki de erken gitmişim ortama. Sunum için hazırlıklar yapıldı internet vb. sorunları halletti arkadaşlar sağ olsun. Bende bu arada benden önceki konuşmacıyı dinledim atmosferi gözlemledim katılımcılara şöyle bir göz gezdirdim.

Sunucu kısaca benden bahsederek kürsüye çağırdı. Ben de kendimi yeniden tanıtarak sunuma başladım. Beklediğimden çok güzel gitti. Sadece sunuma bağlı kalmadım kalsaydım kesin tökezleyeceğimi biliyordum çünkü. Deneyimlerimden bahsettim bolca. Katılımcılara sorular sordum etkileşimi arttırmaya çalıştım.

alay onay sosyal medyada online itibar ve sıra disi cv (9)

Gözlemlerim ve önerilen bütün taktikleri de uyguladım. Tabiki arada ufak tefek hatalarım da oldu onlarda tadı tuzu olsun bir daha yapmayız olur biter 😉 Etkinlik sonunda eski çalıştığım firmanın (LC Waikiki) Stratejik Planlama Müdürü ile de tanıştım. Benden sonra o sunum yapacaktı sanırım. Gerçekten çok değerli insanları davet etmiş Ebitet tebrik ederim. İstanbul dışında olup ta böyle bir etkinlik düzenledikleri için takdir ettim doğrusu. Ekipleri de sağlam çalışıyor. Teknik işlerden fotoğrafa kadar her şey tam teşekküllü 😉

Uzunca bir yazı oldu ama yerel basında da yer alan 3. Geleneksel Gelişim Günleri‘nin videosunu da aşağıda paylaşmamda fayda var.

EBİTET, 3 Geleneksel Gelişim Günleri Etkinliği – Alay Onay from Alay Onay on Vimeo.

Haber için burayı tıklayabilirsiniz.

Ebitet’e ve sunumumu dinleyen arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Sunuma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Etkinlik Fotoğrafları…

Continue Reading