Serbest Tüketici İle Seçim Hakkı Artık Size Ait

Tüm sistemler kendi içlerinde yavaş yavaş bambaşka bir hale bürünür oldular. Tek bir sistem ya da tek bir tedarikçinin eşliğinde geçen zamanlar, yerini seçme özgürlüğüne ve bun unla birlikte farklı kampanyalara ve ücretlendirmelere bıraktı. Serbest tüketici adı altıda gerçekleştirilen bu durum tüketicilerin maddi kazanmasına olanak sağlarken, firmaların tüketicilerin avantajları doğrultusunda ödeme yapabilmelerini de sağlamış oldu.

Düzenleme ve kullanım limitine maruz kalmaksızın, isteklerinize hitap eden en iyi şirketi seçerek elektrik hizmetinizi çok daha ucuza getirebilir, seçeceğiniz şirketin size sağlayacağı kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Bu haklara sahip olabilmeniz için yapmanız gereken tek şey ise serbest tüketici olmak. EPDK’nin belirlediği sınırlar doğrultusunda, yılda 2000 KW üzerin de elektrik tüketimi gerçekleştiren kurumsal ya da mesken kullanıcıları, serbest tüketici statüsüne geçmiş olurlar. 2000kw ayda ortala olarak 69 TL’lik elektrik faturasına denk gelmektedir. Eğer sizin de elektrik faturanız 69 TL ya da üzerinde geliyorsa elektrik hizmeti sağlayan şirketi isteğiniz doğrultusunda rahatlıkla seçebilirsiniz.

Elektrik tedarikçisini seçme ayrıcalığına sahip olan tüzel ve gerçek kişilerin hepsine verilen genel isim olan serbest tüketici, serbest elektrik piyasasına tüketici olarak dahil olan herkesi kapsamaktadır. Serbest tüketiciler, seçtikleri elektrik satış şirketinden hizmet alma hakkına sahiptirler. EPDK tarafından düzenlenen yönetmelik ile verilmiş olan bu hak, tüketiciler farklı hizmet ve avantajları a beraberinde getirmiş oluyor. Serbest tüketicilerin faydalanabileceği avantajları saymak gerekirse;

  • Serbest tüketiciler aylık olarak %5-%15 arasında değişen bir indirim hakkından faydalanma şansına da sahip olmuş olurlar.
  • Elektrik şirketi yani tedarikçisini değiştiren müşteriler, istedikleri şekilde kaliteli elektrik almaya devam edebilirler.
  • Serbest tüketiciler, hizmet almak istedikleri elektrik şirketini seçme hakkına kendileri karar verirler.
  • Sadece müşteri hizmetlerini arayarak memnun olmadıkları şirketleri değiştirerek çok daha hızlı ve yeterli bir enerji hizmeti almayı sağlayabilirler.

Enerjisa elektrik şirketinin internet sitesine girerek serbest tüketici hakkında çok daha detaylı bilgiye ulaşabilir, Enerjisa’nın size sunduğu fırsat ve kampanyalardan yararlanma şansına sahip olabilirsiniz. Elektrik kullanımının en avantajlı ve ucuz hali olan Enerjisa ile artık faturalarınızı gözünüzde ve sayacınızda büyütmeyeceksiniz.

Continue Reading

Yeni ve Geleneksel Medya Dizilerinin Farkları

Yeni Medya Yüksek Lisansında hazırlamış olduğum sunumlar arasından en keyiflisi sanırım bu sunumum oldu. Yeni Medya ve Geleneksel Medya Dizisinin Farklarını elimden geldikçe titizlikle hazırladım. Hazırlamış olduğumuz sunum ile ilgili ilk olarak yapılan sokak röportajını ele alıyoruz.  Digital Age’nin 3 Şubat 2017’de yayınladığı videoda konumuzla ilgili olan kısmı keserek incelendim. Edinilen bilgiye göre kullanıcılarda ücretli platformlar orta düzeyde biliniyor ancak ücreti karşılığında pek tercih edilmiyor. Bazı kullanıcılar ise ücretsiz dizi platformlarını tercih ederken bazıları ise yalnızca Google üzerinden yapmış olduğu aramalar sonucu hangi site olduğuna dikkat etmeksizin dizi izlemektedir.

Continue Reading

İstanbul Aydın Üniversitesi (IAU) Ödev Kapağı

Son dakikaların toplumu olduğumuzdan olsa gerek zaman zaman ödevlerimizi okulun yakınlarında bir kırtasiyede apar topar hazırlarız. Ödevin son teslim günü kırtasiyedeki bilgisayarların başında ciddi bir trafik olur. Hepsinin aşamasından geçtik. İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencisi olup ödevimizin kapağını ya internetten indirdik ya da masa üstünde bulduk.

Continue Reading

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir?

Merhaba arkadaşlar, İstanbul Aydın Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu olarak sözlere bölüm hakkında bilgi vermezsem olmaz sanırım hem de bir Yeni Medyacı olarak. Kayıt dönemlerinde Görsel İletişim Tasarımı bölümü hakkında özellikle instagramdan sıkça sorular alıyorum. Nasıl bir bölüm? Hangi dersler var? İş imkanı nedir? Kolay okuyabilir miyim? Şeklinde uzayıp giden muhabbetler…

Continue Reading

Lisansın Ardından

4 yıl önce başladığım Görsel İletişim Tasarımı bölümünü bitirdim ve Yeni Medya alanında yüksek lisans yapmaya başladım. Zaman çok çabuk geçti koca 4 yılın nasıl geçtiğini, dersleri nasıl verdiğimi bile hatırlamıyorum. Projeler, ezberler sonra yine projeler… Dergiler, afişler, videolar vs. vs.

Öğrendik mi öğrendik. Tabi bu öğrenmenin boyutu şahsımıza bağlı her dersteki öğrenme aynı olmayabiliyor. İşten kalan yoğunluk zaman zaman oluşan gerginlik koşturmaca güzeldi tatlı bir koşturmaydı.

Continue Reading