indir.com Yurtdışına Açılıyor

indir.com Yurtdışına Açılıyor

Türkiye’de bulunan en popüler teknoloji sitelerinden biri olan indir.com İmza Teknolojileri Kurucu Ortağı Hasan Yaşar’ın yaptığı açıklama ile birlikte yurtdışına açıldığını duyurdu. 2011 yılından beri Windows programları ve daha sonra eklenerek Mac, iOS ve Android içeriklerinin indirildiği site yazılım, uygulama ve oyun indirme alanında en büyük yerli kaynaklardan biri haline geldi. Güncel teknoloji haberlerinin de takip edildiği site artık İngilizce de yayın yapmaya başladı.

Continue Reading

Whatsapp’dan Numara Kaydetmeden Mesaj Nasıl Alınır/Gönderilir

WhatsApp uygulaması dünya üzerinde milyonlarca kişiye ulaşan ve uygulamayı kullanan kişilerin görüntülü, yazılı ve sesli olarak iletişime geçmesini sağlayan bir uygulamadır. Son günlerde özellikle İnstagram, internet üzerinden yapılan satışlarda satıcı ile alıcı arasında iletişim kurmak için de sıkça kullanılan uygulama bazı yönlerden zaman kaybı oluyor. Örneğin WhatsApp numara kaydetmeden mesaj gönderme imkanı vermiyor. Rehberinize gereksiz yere kayıt yapmak zorunda kalıyorsunuz. WhatsApp dm isimli site uygulaması bu zorunluluğu ortadan kaldırarak direkt olarak istediğiniz kişiye mesaj atmanıza olanak sağlıyor.
Continue Reading

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin (฿) kısaltması (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi ya da bir grup tarafından oluşturulduğu iddia edilen dijital bir paradır. Bitcoin’i henüz resmi olarak para birimi olarak tanımlayan olmasa da, para gibi kullanılabilmektedir. Bu sebeple de dijital para olarak nitelendirilebilir.

Son dönemlerin en popüler para birimi olan Bitcoin üzerine birçok şey söylendi tartışıldı alternatifleri çıkarıldı. Çeşitli sunumlar ve eğitimler verildi. Standart para transferlerine göre çok daha güvenilir. Yüksek güvenlik özellikleri ve şifreleme yöntemleri sayesinde mevcut yöntemlerle kırılamıyorlar.

Bu konu hakkında fazla teknik konulara girmeden asıl mevzuya girmek istiyorum. Sahi bu Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almak için bu hizmeti veren çeşitli firmalar mevcut. Bunlardan birisi de bitlo.com’dur. Ben bitlo.com üzerinden bir deneyeyim dedim. Dijital mevzularla ilgili bu kadar ilgilenip denememek olmazdı açıkçası.

Aslında oldukça da basitmiş. Ekran görüntüleri ile adım adım ilerleyelim ve Bitcoin nasıl alınır? Görelim.

Continue Reading

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Eğer yalnızca Instagram’ın son görülme özelliğini kapatmayı öğrenmek istiyorsanız lütfen en alt paragrafa geçin. İstemiyorsanız genel kapsamda mecrayı yorumlayalım diyorum.

Son yılların en gözde sosyal medya platformu Instagram, her ne kadar Facebook’a ait olsa da boynuzun çoktan kulağı geçtiğini söyleyebiliriz. Sahi Facebook’u bu konuda takdir etmek lazım. Satın aldığı platformu hiç bozmuyor evet güncelliyor ama o ince çizgiye dokunmuyor. Hani bir mekan sahip değiştirdiğinde eski tadı kalmadı deriz ya işte onun gibi bir şey bu da. Özüne dokunmadan geliştirmek gerçekten ayrı bir meziyet. Whatsapp’ın ve Instagram’ın Facebook’a ait olduğunu hala bilmeyenler var. Satıldığı gün gündemi takip etmeseydik belki bizler de bilmiyor olabilirdik. Bence bu da ayrı bir başarıdır.

Continue Reading

Whatsapp’dan Trol Haberlere Önlem

Artık Whatsapp gündelik hayatımızda smsden de daha fazla yer almakta hatta birçok kişi Whatsapp’ı eposta gibi kullanmakta. Aile grupları, iş grupları (her ne kadar da iş için Whatsapp grubuna karşı olsam da) arkadaş grupları, kendi içinde kategoriye ayrılan grupların sonu gelmiyor. Oluşan bu gruplar kapsamında bir kişiden aynı anda birçok kişiye bilgi yayılımı sağlanabiliyor. Evet bu iletişim anlamında çok güzel kolay ve hızlı ancak olumlu kısmını düşündüğümüz gibi olumsuz kısmını da düşünmek zorundayız.

Hindistan’da yayılan sahte bir haberden ötürü hükümetin canı ciddi anlamda sıkıldı (Tamindir Blog). Whatsapp’ın Hindistan’da kapanması söz konusu anlaşılan. Sırf yaşanan bu can sıkıcı durumdan ötürü Whatsapp şöyle bir değişime gitti. Aynı metin 20 kişiden fazla hesaba gönderilemeyecek. Bu arada Hindistan için bu sayı 5 kişiden fazla kişi için geçerliymiş bu konuda daha hassas oldukları için.

Sürekli olarak gönderilen hayırlı cumalar, güzel sözler, fıkralar vs. kısacası gönderen kişinin kendi yazmadan hazır olarak mail dili ile ilet (forward) yaptığı mesajlara da iletildi yazmaktadır. Yine son zamanlarda gruplar için de mesajları kontrol altına almaya yönelik olarak da adminlere dilerlerse mesajları onaylama özelliği geldi. Eee ne diyelim teknoloji güzel şey tabi doğru kullanıldığında 😉

Continue Reading