Edelkrone Ekibinin Yaptığı #BaşkaBirŞey

Son yıllarda Facebook beğen sayfaları gibi Youtube kanalları ciddi anlamda kaliteyi arttırarak önem sahibi oldu. Artık Youtube kanalları TV kanalı gibi bir şey oldu. Zaman zaman rastladığım videolardan sızıp yüklediği kanalı detaylı detaylı incelerim. Geçenlerde abim bir Youtube linki attı ve ben sanırım ilk 1 dakikasını izledim ve dikkatimim dağıldı sonrasını hatırlamıyorum aklım nereye gittiyse. Sonra okuldayken bir arkadaşım daha bahsetti Edelkrone, ekip vs. öyle mi bir ara incelerim dedim. Abimin attığı ile aynı olduğunu bilmiyordum.  Tekrar başka bir arkadaşım da bahsedince #BaşkaBirŞey’den artık izlemem şart oldu. İlk videoyu izleyince evet bu abimin attığıymış dedim ve bir hışımla izlemeye başladım. Ben ilk izlediğimde 6 bölüm yayınlanmıştı üstelik.

İzlerken Edelkrone markasını hiç bilmiyordum hatta “Adelecrone” falan zannediyordum, dahası Türk olacağını düşünmemiştim bile. Bunlar ne yapıyor nereden destekli acaba. Kesin yurtdışından alınan bir fonla yapılmıştır gibi beynimde düşünceler birbirini yiyordu. Sonra gördüm ki alakası yok. Zaten Kadir Köymen de aynı şekilde iyi olan her şeyi yabancılar yapar diye bir şey yok gibilerinden söz etmişti.

Ufkum genişledi izledikçe izledim herkese tavsiye ettim. Başka videolar aradım, Kadir Köymen’in röportajlarını izledim eski videolarını inceledim. Edelkrone’ye baktım bu sefer onun videolarını izledim en çok izlenen videosuna baktım. Sanırım ücretli bir reklam yapılsaydı ben bu kadar tanıyamazdım Edelkrone’yi.

Videolarda ekiplere de söz verilmesi onlar hakkında da kısımlar oluşturulması çok hoş. Bu kanalın sahibi başkaları gibi kendi egosunu tatmin için uğraşmıyor ekibini önemsiyor diye düşünüyorum. Tabi ki de her şey videodaki gibi değildir. Ama en azından bir şeylerin farkındalar.

Onlar bizim hep konuştuklarımızı konuşmuyorlar, onlar bizim hep konuştuklarımızdan fazlasını düşünüp uygulamaya geçiyorlar.

Kurulan cümleler çok iyi ve öğretici. Bir de dizi tadında acaba sonra ne olacak diye merak uyandırıyor. Ee ne diyelim ülkemiz için güzel bir gelişme umarım Edelkrone ekibi hepimiz için harekete geçmeye vesile olan bir kıvılcım olur.

Takip etmek için Youtube Kanalı: youtube.com/baskabirsey

 

 

Continue Reading

Uzun Hikaye Filmi Yorumum

Dün Uzun Hikaye filmini izledim. Düşündüm de gerçekten uzun zamandır böyle bir film izlememiştim.  Mustafa Kutlu’nun ölümsüz eseri olan ve Osman Sınav tarafından sinemaya uyarlanan “Uzun Hikaye” . Osman Sınav hep mi güzel işlere imza atar. Peki ya Kenan İmirzalıoğlu?

Filmlerin görünen yüzü olduğu için Kenan İmirzalıoğlu’nu daha çok biliriz. Zamanın geçmesi ile kendisini geliştirmesi gerçektende paralel bir şekilde ilerlemiş. Her rolde olduğu gibi bu filmdeki rolünün de hakkından geldi.

Filme gelince görüntü kalitesi çekim açıları gibi teknik kısımlar da çok hoşuma gitti. Olumsuz yönde eleştirebileceğim bir kısmı neredeyse yoktu.

Biraz duygusalsanız ve hayatınızda da kendinizle bağdaştıracağınız benzer yönler varsa bu film tam size göre diyebilirim. Sürekli mekan değiştirmeleri haksızlığa karşı diklenilmesi ve bir takım hayatın gerçekleriyle yüz yüze kalınması insanın izlerken bile canını sıkmıyor değil.

Benim en çok hoşuma giden kısım her şeye rağmen baba rolündeki Kenan İmirzalıoğlu’nun yüzünün her zaman gülümsemesi ve umutlu olmasıydı. Unutmadan en sondaki “Ah bu gönül şarkıları” türküsü de çok iyiydi. Arka tarafımızda oturan teyzeler göz yaşlarını tutamadı.

Fazla söze ne hacet artık izleyin de görün.

Continue Reading

Sosyal Ağ Filmi Yorumum

Hevesli bir şekilde gitmeye kara verdim bu filme. İsmail‘le birlikte gitmek nasip oldu. İnternet ve sosyal ağ olunca hiç kaçar mı benden 🙂

Görüntü hiç güzel değildi sanki eski bir film gibi karanlıktı alışana kadar baya zorlandım. Bir yerden sonra görüntüyü düşünmüyor insan ve konuya odaklanıyor. İlk defa bir fikre hazineymiş gibi davranıldığını gördüm. Aslında gördümde ilgi alanımı kapsadığı için beni daha şehvetli bir şekilde cezbetti. Neden bilmem filmi izlerken Mark Zuckerberg’in yerindeymişim gibi düşündüm arasıra 🙂 Gerçi tüm filmlerde herkes kendini başrol oyuncusunun yerine koyar kendini 🙂 En başta Harvard Üniversitesi‘nin serverinde yaptığı denemede yoğunluktan sistemin çökmesi, ardından Facebook’un üye sayısının bir milyonu geçmesi işte budur dediğim anlar oldu.

Öte yandan adını hatırlayamayacağım arkadaşına atılan kazık benim için tersti, hep diyorlar ya işin içine para girince herkes değişir sanırım Zuckerberg’in durumuda o şekilde oldu. Film beklediğim gibi çok çok farklı değildi.

Continue Reading

Çılgın Hırsız Animasyon

Bayram da şöyle kendimi ödüllendireyim dedim 🙂 Önce sahile çıktım sonra da Sabri abinin tavsiyesi üzerine Çılgın Hırsız a gittim. İlk defa 3D olarak izledim. Çoook güzeldi. Harikaydı. Başroldeki karakterlerin dışındaki karakterlerin de ayrı bir dünya olması mükemmel ya 🙂 Oldukça eğlendim. Tavsiye edebilirim 🙂

Continue Reading

Başlangıç – Inception

Ablamın tavsiyesi üzerine sinemada izlediğim bir film. İş çıkışı Capitol’de tek başına gidip izledim. Film izlemiş olduğum amerikan filmlerinin çizgisinde ayrı zaten bu çizgiden ayrılan filmler başarılı oluyor. Daha önceden izlediğim Memento filminin tarzına benzetmiştim bu filmi sonradan öğrendimki ikisininde yapımcısı yada yönetmeni aynıymış.

Kısaca bahsedeceğim filmden başrol oyunucumuz insanların rüyalarına girebiliyor. Ve bu şekilde birtakım işler yapmayı hedefliyorlar bana karşık geldi iş çıkışı yorgun olduğumdan mı bilmiyorum ama kafam çok karıştı rüya içinde rüyaya girdiler bir bakıyorsunuz şiddetli bir yağmurun içindeler bir bakıyorsunuz buzulların aralarındalar.

Filmin verdiği bir sürü mesaj vardı.Film bittikten sonra ablamla telefonda konuşuyorken ablam şurasını anladın mı filmin sonundaki rüzgar gülünü anladın mı diyor ben de rüzgar gülü mü ? 😀 dedim. Mutlaka bir kere daha izlemem gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

Continue Reading