WordPress Gutenberg Yazı Editörü nasıl kullanılır?

WordPress’in medium ve benzer yazılımlar gibi bir atılım yapması gerekli artık. Bu tamamen tema ile alakalı ancak içeriklerin tamamen mobilize olması gerekli. En azından buna daha fazla teşvik etmeli. Medium’daki o içerik sunumunu yazıların kocaman kocaman olması beni mest ediyor. 

WordPress paneline son girdiğimde gutenberg yazı editörünü önerdiğini farkettim. Kurcalarken şuanda okuduğunuz yazının özelliğini keşfettim. Facebook’taki gibi görselin içine yazı yazılabilir ve bu yazı yayın sonrası seçilip kopyalanabiliyor. Bu özelliğin adı Cover Image.

Continue Reading

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır? Hesap İşletim İade Dilekçesi

Bankacılık işlemlerinde sanırım en sinir olduğum mevzu hesap işletim bedeli ya da eftden kesilen ekstra ücretledir. Bugünlerde de hesap işletim ücreti iade alınabileceğine dair haberler gündeme geldi. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu dilekçenizi yazıp bankaya kendiniz verebilirsiniz diyor. Bu işlemlerde fırsatçılara dikkat edin ‘hesap işletim ücretlerinizi geri alıyoruz‘ şeklindeki yorumlara itimat etmememiz gerektiğini iletiyor. Dilekçe dolandırıcılarına dikkat edin ve aracılardan uzak durun şeklinde ifadelerde bulundu.

Continue Reading

iPhone’unuzun Otomatik Abone Ödemelerini İptal Etme

Geçtiğimiz günlerde bir  yıllık ios uygulama satın aldım. Satın alırken de uygulama aboneliğin 1 yıl sonra yenileneceğini belirtti. Bir arkadaşa da uygulamadan bahsedince uygulamanın otomatik olarak yenileceğini söyledi. E o halde hemen araştırayım dedim.

Önce uygulamanın web sitesine girip üyelik iptalini araştırdım ama tatmin olamadım. Şikayetvar.com’daki yorumları okudum ve sonra telefonumu kurcalarken gerekli kısmı bulabildim.

  1. Ayarlar > iTunes ve App Store’a gidin.
  2. Ekranın üst kısmında epostanıza tıklayın.
  3. Apple Kimliğini Görüntüle’ye dokunun.

apple-abonelik-iptal-1

4. Abonelikler’in altında Yönet’e dokunun.

apple-abonelik-iptal-2

5. Yönetmek istediğiniz aboneliğe dokunun

6. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi aboneliğinizi iptal edebileceğiniz gibi farklı bir planı da seçebilirsiniz.

apple-abonelik-iptal-4

 

Continue Reading

Edelkrone Ekibinin Yaptığı #BaşkaBirŞey

Son yıllarda Facebook beğen sayfaları gibi Youtube kanalları ciddi anlamda kaliteyi arttırarak önem sahibi oldu. Artık Youtube kanalları TV kanalı gibi bir şey oldu. Zaman zaman rastladığım videolardan sızıp yüklediği kanalı detaylı detaylı incelerim. Geçenlerde abim bir Youtube linki attı ve ben sanırım ilk 1 dakikasını izledim ve dikkatimim dağıldı sonrasını hatırlamıyorum aklım nereye gittiyse. Sonra okuldayken bir arkadaşım daha bahsetti Edelkrone, ekip vs. öyle mi bir ara incelerim dedim. Abimin attığı ile aynı olduğunu bilmiyordum.  Tekrar başka bir arkadaşım da bahsedince #BaşkaBirŞey’den artık izlemem şart oldu. İlk videoyu izleyince evet bu abimin attığıymış dedim ve bir hışımla izlemeye başladım. Ben ilk izlediğimde 6 bölüm yayınlanmıştı üstelik.

İzlerken Edelkrone markasını hiç bilmiyordum hatta “Adelecrone” falan zannediyordum, dahası Türk olacağını düşünmemiştim bile. Bunlar ne yapıyor nereden destekli acaba. Kesin yurtdışından alınan bir fonla yapılmıştır gibi beynimde düşünceler birbirini yiyordu. Sonra gördüm ki alakası yok. Zaten Kadir Köymen de aynı şekilde iyi olan her şeyi yabancılar yapar diye bir şey yok gibilerinden söz etmişti.

Ufkum genişledi izledikçe izledim herkese tavsiye ettim. Başka videolar aradım, Kadir Köymen’in röportajlarını izledim eski videolarını inceledim. Edelkrone’ye baktım bu sefer onun videolarını izledim en çok izlenen videosuna baktım. Sanırım ücretli bir reklam yapılsaydı ben bu kadar tanıyamazdım Edelkrone’yi.

Videolarda ekiplere de söz verilmesi onlar hakkında da kısımlar oluşturulması çok hoş. Bu kanalın sahibi başkaları gibi kendi egosunu tatmin için uğraşmıyor ekibini önemsiyor diye düşünüyorum. Tabi ki de her şey videodaki gibi değildir. Ama en azından bir şeylerin farkındalar.

Onlar bizim hep konuştuklarımızı konuşmuyorlar, onlar bizim hep konuştuklarımızdan fazlasını düşünüp uygulamaya geçiyorlar.

Kurulan cümleler çok iyi ve öğretici. Bir de dizi tadında acaba sonra ne olacak diye merak uyandırıyor. Ee ne diyelim ülkemiz için güzel bir gelişme umarım Edelkrone ekibi hepimiz için harekete geçmeye vesile olan bir kıvılcım olur.

Takip etmek için Youtube Kanalı: youtube.com/baskabirsey

 

 

Continue Reading
1 2 3 6