iPhone’unuzun Otomatik Abone Ödemelerini İptal Etme

Geçtiğimiz günlerde bir  yıllık ios uygulama satın aldım. Satın alırken de uygulama aboneliğin 1 yıl sonra yenileneceğini belirtti. Bir arkadaşa da uygulamadan bahsedince uygulamanın otomatik olarak yenileceğini söyledi. E o halde hemen araştırayım dedim.

Önce uygulamanın web sitesine girip üyelik iptalini araştırdım ama tatmin olamadım. Şikayetvar.com’daki yorumları okudum ve sonra telefonumu kurcalarken gerekli kısmı bulabildim.

  1. Ayarlar > iTunes ve App Store’a gidin.
  2. Ekranın üst kısmında epostanıza tıklayın.
  3. Apple Kimliğini Görüntüle’ye dokunun.

apple-abonelik-iptal-1

4. Abonelikler’in altında Yönet’e dokunun.

apple-abonelik-iptal-2

5. Yönetmek istediğiniz aboneliğe dokunun

6. Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi aboneliğinizi iptal edebileceğiniz gibi farklı bir planı da seçebilirsiniz.

apple-abonelik-iptal-4

 

Continue Reading

Edelkrone Ekibinin Yaptığı #BaşkaBirŞey

Son yıllarda Facebook beğen sayfaları gibi Youtube kanalları ciddi anlamda kaliteyi arttırarak önem sahibi oldu. Artık Youtube kanalları TV kanalı gibi bir şey oldu. Zaman zaman rastladığım videolardan sızıp yüklediği kanalı detaylı detaylı incelerim. Geçenlerde abim bir Youtube linki attı ve ben sanırım ilk 1 dakikasını izledim ve dikkatimim dağıldı sonrasını hatırlamıyorum aklım nereye gittiyse. Sonra okuldayken bir arkadaşım daha bahsetti Edelkrone, ekip vs. öyle mi bir ara incelerim dedim. Abimin attığı ile aynı olduğunu bilmiyordum.  Tekrar başka bir arkadaşım da bahsedince #BaşkaBirŞey’den artık izlemem şart oldu. İlk videoyu izleyince evet bu abimin attığıymış dedim ve bir hışımla izlemeye başladım. Ben ilk izlediğimde 6 bölüm yayınlanmıştı üstelik.

İzlerken Edelkrone markasını hiç bilmiyordum hatta “Adelecrone” falan zannediyordum, dahası Türk olacağını düşünmemiştim bile. Bunlar ne yapıyor nereden destekli acaba. Kesin yurtdışından alınan bir fonla yapılmıştır gibi beynimde düşünceler birbirini yiyordu. Sonra gördüm ki alakası yok. Zaten Kadir Köymen de aynı şekilde iyi olan her şeyi yabancılar yapar diye bir şey yok gibilerinden söz etmişti.

Ufkum genişledi izledikçe izledim herkese tavsiye ettim. Başka videolar aradım, Kadir Köymen’in röportajlarını izledim eski videolarını inceledim. Edelkrone’ye baktım bu sefer onun videolarını izledim en çok izlenen videosuna baktım. Sanırım ücretli bir reklam yapılsaydı ben bu kadar tanıyamazdım Edelkrone’yi.

Videolarda ekiplere de söz verilmesi onlar hakkında da kısımlar oluşturulması çok hoş. Bu kanalın sahibi başkaları gibi kendi egosunu tatmin için uğraşmıyor ekibini önemsiyor diye düşünüyorum. Tabi ki de her şey videodaki gibi değildir. Ama en azından bir şeylerin farkındalar.

Onlar bizim hep konuştuklarımızı konuşmuyorlar, onlar bizim hep konuştuklarımızdan fazlasını düşünüp uygulamaya geçiyorlar.

Kurulan cümleler çok iyi ve öğretici. Bir de dizi tadında acaba sonra ne olacak diye merak uyandırıyor. Ee ne diyelim ülkemiz için güzel bir gelişme umarım Edelkrone ekibi hepimiz için harekete geçmeye vesile olan bir kıvılcım olur.

Takip etmek için Youtube Kanalı: youtube.com/baskabirsey

 

 

Continue Reading

Hedef Kitle Neden Önemlidir?

Şu günlerde ah şu hedef kitle ne kadar önemli deyip duruyorum. Neden mi? Uzun uzadıya anlatayım o halde. Birkaç yıl önce bloguma bir yazı yazmıştım. Ücretsiz Google reklamı nasıl yapılır başlığını atarak. Yazımda kısaca insanları blog açmaya teşvik etmiştim. Blog açarak Google’nin organik arama sonuçlarında çıkabileceklerini ve bunun da onlar için ücretsiz bir reklam olabileceğini açık açık ifade etmiştim.

Ancak ben bu yazıyı yazarken kendim için ticari bir şey düşünmemiştim. Gelin görün ki o yazıyı okuyan insanlar dijital pazarlama için bana ulaşır oldu. Sahi dedim iyiymiş. Evet blog yazmanın faydası işte budur dedim. Ancak çok önemli bir noktayı göz ardı ettiğimin farkına vardım. Asla küçümsemek için söylemiyorum ama ücretsiz Google reklamı şeklinde arama yapan bir insandan ticari olarak ne beklenebilir ki 🙂 Adam zaten işi ücretsiz yapmaya çalışıyor. Bedavaya getirip yoluna bakmayı düşünüyor.

Bu yazım sayesinde kimlerle iletişime geçmedim ki?

Başta hemşehrim olduğunu ileten bir ablamızla, gene hemşehrim olan bir gayrimenkul firması ile sonra adsensede kesin bir üç kağıtçılık vardır deyip benden bunları araştırmamı isteyen bir nakliyatçı, ardından sözünde durmayan üstüne üstelik şampuan hediye eden bir şampuancı, bitti mi? Tabiî ki hayır. Bütçesini sorduğumda cevap vermeyen Romanya’da faaliyet gösteren bir eticaret sitesi, aynı şekilde bütçesini sorduğum güzellik salonu sahibi. Benimle uzun uzun mailleşen fikir danışan ve ardından tecrübelerim sayesinde oluşturduğum şartları okuyup dönmeyen beyaz eşya teknik destek merkezi. Sonra bir kartvizit firması o da mailleştikten sonra kartvizite ihtiyacım olduğu takdirde kendisi ile iletişime geçebileceğimi belirtti oldukça nazik doğrusu. Bu örnekler gibi birkaçı daha…

Ben farkına varmadan bir hedef kitle seçmişim sizin anlayacağınız. Şimdi o blog yazısının altına bu yazımı da ekleyeceğim. Hedef kitle değişir mi? Huylu huyundan vazgeçer mi? Bilemem ama bildiğim tek şey hedef kitleni iyi tanır ve ihtiyacına cevap verirsen aldığın sonuçlar bambaşka olur. Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere. Sizler de bu gibi durumlarla baş başa kaldıysanız yorum kısmında yazın lütfen bekliyor olacağım.

Continue Reading

iPhone 6 ile İlk Videomu Hazırladım

31 Temmuz Cuma günü Küçükçekmece Belediyemiz’in sosyal medya hesabında haber yapmak üzere Küçükçekmece Belediyesi Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gittim. Yaralı bir köpeğin tedavi sürecini iPhone 6 ile çektim.

Görüntüler güzel oldu iMovie ile videoyu düzenledim. Aslında çokta fazla uğraşmadım düzenleme ile. Kısa sürede basit pratik bir video çıkartmış oldum. Benim için bir başlangıç olmuş oldu bu sadece. Ciddi anlamda iPhone 6 ile ilk videomu hazırladım. Asıl şaşırdığım ise videoyu kaydederken max 1080 P seçeneğinin verilmesiydi.

Continue Reading

Sahibinden.Com’dan İlk Satışımı Gerçekleştirdim

Yeni telefon aldıktan sonra eski telefonu bir şekilde elden çıkartmalıydım. (Yazıyı yazdıktan sonra bir okuyayım dedim de ilk cümlem amatör reklam spotu gibi olmuş 🙂 ) Sahibinden.Com’u sıkı takip ediyorum ancak hiçbir ürün satmamıştım 2012 yılında üye olmuşum sadece o kadar. Gene 2012 yılının verilerine göre Aylık 22 milyon tekil kullanıcı ve 2.5 milyara yaklaşan sayfa gösterimiyle Türkiye’nin en büyük ilan sitesi olan sahibinden.com’da sanırım benim yaşadığım tecrübe devede kulak bile kalmaz. Ancak her ne kadar da ticareti beceremesem de bir şeyi satmak çok güzel bir duygu. Bir şeyi satma duygusunu ise ilk butigim.com’da yaşamıştım. Çalışan olarak sahibi gibi sevinmiştim hem de. Evet her neyse konuya girelim hemen.

sahibindencom ilk satis

Telefonun güzel bir şekilde fotoğrafını çektim ve yayınladım. İlanım 12 gün boyunca yayında kaldı. Bu süreç içerisinde en az 20 kişi tarafından arandım ürün hakkında bütün detayları yazmış olmama rağmen bilgi talep edildi. Pazarlık etmeye çalışan ve takas yapmak isteyen oldu. Açıkçası takas tuhaf geldi bana. Gördüğüm kadarı ile diğer ilanlarda takas yapılabilir gibi açıklamalar vardı. İkinci el telefon sektöründe takas kültürü varmış bunu da öğrenmiş oldum.

İlanım 12 Gün içinde 757 kişi tarafından görüntülendi ve 10 kişi tarafından favorilere eklendi. Ben telefoncunun alacağı fiyattan çok daha iyi bir fiyata sattım telefonumu. Üstelik telefonun bütün kusurlarını belirttiğim halde. Hatta satışı az önce gerçekleştirdim bu yazımı da sıcağı sıcağına yazıyorum.

 sahibindencom ilk satis2

Sahibinden.Com Dev Bir İlan Arama Motoru

Bu arada Sahibinden.com’un kendi içinde yaptığı pazarlama taktikleri de gözümden kaçmadı değil hani. Bazı yöntemleri aklıma hemen Google’ı getirdi. Bir nevi ücretli olarak kendi içerisinde arama motoru optimizasyonu yapmakta. Mesela arama ilan kategorisinde en başta yer alma, ilan kategorisinde ilana fotoğraf ekleme, ilanı ana sayfaya ekleme, ilanda fiyat düşünce bilgilendirme vb. Basitçe tespitlerim bu kadar sadece küçük bir satıştan yola çıkarak bunları belirledim. Eminim ki birçok şey daha vardır. Mesela geçici telefon numarası gibi bir özellikte çok iyi düşünülmüş neden mi? Bugün tanımadığım bir numaradan sms geldi hayırlı cumalar diye. Kendisine numarasının kayıtlı olmadığını belirttim. O da bana telefon için satacağım telefon için numaramı kaydettiğini söyleyince durumu fark ettim. Demek ki kullanıcılarda numara ile ilgi sorunlar oluyormuş ki böyle bir özellik düşünülmüş. İlanı yayından kaldırırken de (istatistik için olmalı) çaktırmadan sebebini de belirtmem istendi bu arada.

Sahibinden.Com dev bir ilan arama motoru bunun iyice farkına vardım zaten rakamlar da kendini belli ediyor. Kim bilir ne evler ne arabalar ne arsalar satılmıştır bu dev site sayesinde. Her geçen gün kendilerini geliştiriyor. En son aldığım bir duyuma göre yeni bir yapılanmaya geçecekmiş ve site ikiye bölünecekmiş araba ayrı bölümde arsa ayrı bölümde olacakmış tabi bu sadece aldığım bir duyum. Ülkemizde böyle kaliteli hizmetler veren platformların olması güzel. Tabi mutlaka sorun yaşayanlar da vardır. Bu platform sadece siteden ibaret değil insanlardan oluşmakta. İnsanın olduğu yerde ise sorunların olması doğaldır yeter ki minimum olsun.

Continue Reading
1 2 3 6