Orhan Kural – Gezi Rehberi

Bayram tatiline giderken okurum diye Orhan Kural’ın Gezi Rehberi adlı kitabını yanıma aldım. Yolda hiç okumadım. Eve gidince şöyle bir bakayım dedim arka yazısını okudum sonra ön sözü okudum derken bir baktım kitabın ortalarına gelmişim bile. Peynir ekmek gibi gitti 🙂 Sade ve çok hoş bir kitap. Bu kitap için ben “tecrübe deposu” diyebilirim. Orhan Kural’ın tecrübelerini zevkle okudum. Kitabın sloganı ise hoşuma gitmedi değil hani 🙂  “uzaklar çağırınca”. Birgün bizi de çağırır mı acaba o uzaklar. Kim bilir belki keyfi olarak belki de mecburiyetten.

Continue Reading

Mustafa Kutlu – Huzursuz Bacak

Mustafa Kutlu’nun bu eserininde anlatım betimlemelerle doluydu. Şunun gibi; içimde yıllar sonra memlekete dönmüş olmanın sevinci, ellerimde bavullar, havaalanının kalabalık telaşından kurtulup bir taksiye doğru yürürken azıcık terlemiş alnıma huzurun sessiz, sakin, ama garip bir şekilde ürpertici eli dokunuverdi. Bazı insanlar pek sevmese de betimlemeyi ki genelde sevmeyenler sayısal öğrencisi olur.Ben betimlemeyi severim 🙂 çünkü betimleme bana hissettiriyor tv de hissettirilmek istenen şey direk gösteriliyor ama kitapta bu güzel diyorsa hayal dünyandaki güzel olan varlık geliyor gözlerinin önüne. Zaten akıldaki güzelden başka güzelde yoktur kişi için.

Yıllar sonra memlekete gelen Ömer Faruk’un psikolojik durumları ele alınmış. Gençlik yıllarında ideolojik olarak tarafını belirleyen Ömer Faruk elinden geleni yapar ancak yıllar sonra gelince adeta şok olur. Böyle bir psiklojik durum da bacağında acı yapmasından bahseder.

Continue Reading

Martin Lindstrom – Buy.ology

Kapağına “Satın almaya dair bildiğimiz her şey neden yanlış ? ”  diye yazan bu kitabı oldukça merak ettim doğrusu. Dikkat çekici sarı kapağı gıcır gıcırdı. Hemen başladım okumaya. Tam istediğim konular tam benlik bir kitaptı. Yazar yaşadığı öğrendiği bilgileri çok güzel paylaşmış. Aklımda kaldığı kadarıyla ben de burda paylaşayım. İnsanların beynindeki olumlu ya da olumsuz tepkileri algılayabilen fMRI diye bir cihazla başlayalım. Bu cihaz da yanlış bir sonucun çıkması mümkün değilmiş. Buna benzer farklı bir cihaz daha vardı adını hatırlayamayacağım ondan çok söz edilmedi fMRI’dan daha çok söz edildi. Yazar yapılan deneylerin gönüllülerle yapıldığını belirtti. Coca Cola ve Pepsi’yle alakalı bir araştırmadan bahsedeyim hemen. 2 ayrı bardağa markaları belirtilmeden Coca Cola ve Pepsi koyuluyor ve hangisinin daha lezzetli olduğu soruluyor. Markayı bilmeyen insanlar Pepsi’nin olduğu bardağın daha lezzetli olduğunu ifade ediyorlardı. Bu durumda herkesin düşündüğü gibi. Pepsi daha başarılı değil mi ? Pepsi’nin Coca Cola’dan daha çok satması gerekiyor ama öyle değil.

Continue Reading

Muhammed Bozdağ – Ruhsal Zeka (SQ)

Okumuş olduğum kişisel gelişim kitaplarından çok çok farklı bir kitap. Severek okudum sürükleyici bir kitap.Her bölümün sonunda ne yapılması gerektiği, küçük bir özet ve ilgili konu hakkında sözler bulunuyor. Bu da konuyu akılda kalıcı kılıyor. Bana çok şey kazandırdı. Bu kelimeyi çok sık mı kullanıyorum bilmiyorum ama ufkum genişledi. Evrensel düşünmeyi öğrendim. Evrensel sevmeyi öğrendim. Ruhun gücünü gördüm. Birden bilgi patlaması yaşadım desem abartmış olmam sanırım. İstemeyi öğrendim. Duanın gücünü öğrendim. Canı gönülden isteyince neler neler olabileceğini öğrendim. Evet belki bu yazımı okuyan kimse bu mu yani ben bunları zaten biliyordum diyebilir ama ben bunları uygulamalı olarak yazarın bire bir yaşadığı olaylar üzerinden öğrendim. Yazar öyle güzel anlatmış ki film izler gibi okudum. Neredeyse her cümlesi çerçeve yaptırılıp duvara astırılacak kadar değerli. Kesinlikle en az 2 kere okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Muhammed Bozdağ’a da bize böyle bir eseri kazandırdığı için çok teşekkür ederim ve böyle bir kitabı bu kadar kısa anlattığım için de kendisine karşı mahçubum. Umarımki bir gün telepati yoluyla görüşebiliriz 😉

Continue Reading

Öfkeden Çözüme – Cem Kozlu

Açıkcası bu kitabı okurken başlangıçta oldukça sıkıldım belki de ağır geldi bana. Daha sonra ülkemizin var olduğu durumu. Diğer ülkelerle yıllara göre kıyaslanmasını. İş dünyasında neler olduğu hakkında bir takım bilgiler. Milyon dolarlı rakamlarla başlayan cümleler ufkumu açtı diyebilirim. Kitapta bir söz kaldı aklımda koskoca kitaptan bir bu mu kaldı aklında diyebilirsiniz belki ama benim hoşuma gitti. Devir öyle bir devir ki önce ateş edip sonra nişan alma devri. Bu kitap sakin kafayla okunmalı ve hatta mümkünse 2 kere okunmalı. Tecrübeli bir insandan bilgi yüklü bir kitap bir bakışta geçilmemeli.

Kitabın arkasında yazan şu yazıyı hemen sizlerle paylaşayım.

Continue Reading