Ankara Mamak’ta Bedelli Askerlik Yapmak

Sosyal medya üzerinden sürekli gündeme gelen bedelli askerlik sonunda çıktı ve 2. Celp döneminde ben de askere gittim. Heyecanla beklediğimiz askerlik yerimiz Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu oldu. Kısaca Ankara Mamak Mebs de diyebiliriz. Gerek genel olarak bedelli hakkında olsun gerek Mamak Mebs özelinde olsun askere gitmeden önce birçok içerik okudum. Bizzat aynı yerde askerliğini yapmış olan arkadaşlardan bile yorumlarını aldım. Ancak onca yorum okumama rağmen yine de gidip bu görevi yerine getirdiğimde acemilik yaşamadım değil.

BİRLİĞE KATILIRKEN

Daha önceden katıldığım Bedeli Askerlik Mamak Whatsapp grubundan bir arkadaşla anlaşarak Ankara’ya gittik. Hava alanından Kızılay’a oradan da bir otobüse binerek çok yakın bir yerde indik. Biraz yukarıda kaldığı için ve hava çok güneşli olduğu için taksiye bindik. Upuzun bir sıra ile karşılaştık beklemeye başladık işte o anda askerlik başladı… Güneşin altında beklerken ister istemez birkaç arkadaş edinmeye başlıyorsun bile. Her neyse, sıra geldiğinde önümde ve arkamda olanlar koğuşumda olan arkadaşlar oldu. Yani sıralama önceden belli değildi.

Giriş esnasında arama yapıldı ancak ciddi bir arama olmadığını düşünüyorum. Yanında getirilmesi uygun olmayan eşyalar (akıllı telefon) yan taraftaki mobil PTT aracı ile ailelerine gönderildi. Mehmetçik sigortası ve Askercell teklif edildi. Ben istemiyorum dedim ve kayıt kısmına devam ettim. Bizden sonrakilere de sigorta zorunlu denilmiş.  15.00 civarında girmiştik kayıt işlemleri 21.30’a kadar sürdü. Akşam ortalama 65 kişilik koğuşa girdiğimizde açıkçası biraz moralim bozulmadı değil 🙂  Bundan sonraki kısımları ara başlıklar halinde anlatayım.

Bu fotoğraf son gün çekildi. Anca yemin töreninde içeriye akıllı telefon sokabildik.

ASKERE YAKLAŞIM

Genel olarak herkes iyiydi en üst rütbeden en alt rütbeye kadar bütün komutanlar bir sorununuz var mı? Varsa çözelim elimizden geleni yapalım şeklinde davrandı. Birliğe katıldığınızdan ailenizin haberi var mı yoksa bildirelim yardımcı olalım şeklinde davranıldı. Hala bu şekilde sorul soranlar var açıklık getireyim. Askere karşı küfür ve dayak kesinlikle olmadı. Rütbeli çok vardı. Albay, Yarbay gibi ancak konuşmaları kucaklayıcıydı e tabi çok da yakın durmamakta fayda var : )

YEMEKLER NASILDI?

Yemekleri dışarıdan bir catering firması yapıyordu. Askeri standartlarda oldukça iyiydi. E nihayetinde Albay Tosun’un da dediği gibi “Evde birkaç kişiye hazırlanan yemekle binlerce kişiye hazırlanan yemek bir olmaz.” Kahvaltılara çok sade geçiyordu ama onun da kalorisini hesaplamışlardır mutlaka. Görevli bir gıda mühendisi vardı zaten. İlk hafta ilk bizim bölük sonra hafta da en son bizim bölük yemek yiyordu. Adaletsizlik olmasın diye bu kısım da ayarlanmıştı.

KAMUFLAJLAR

Sanırım 2. Gün kamuflajlarımızı alabildik. Dilediğiniz ölçüde alabilirsiniz sorun yok. 2 adet don, atlet ve çorap veriyorlar bir de kulak tıkacı ile künye. Botlar sert ve kaba ancak 1 ya da 2 numara büyük alabilirsiniz. Ben 2 numara büyük aldım rahat ettim. Hızlıca giyinip kontrol edip olmuyorsa anından değiştirmeye çalışmanızı öneririm. Aksi halde değiştirmek sıkıntı dar gelirse de geçen günleriniz zehir olabilir.

TELEFON KULLANIMI

Akıllı telefon ve sivil hat yasak. Hemen hemen herkeste sivil hat vardı ancak akıllı telefon özellikle bedellilerde hiç görmedim. Sivil hattan ziyade akıllı telefonun kullanılmamasına daha fazla hassas davranıldı birkaç defa uyarıldı. Bu nedenle herkes Nokia, Samsung ve benzer markaların tuşlu telefonu vardı. Kendimi bir an 90’larda hissettim özellikle de şarj sırası beklerken bir garip oluyordu. Bu arada koğuşlarda priz yoktu. Telefon şarjlarını gazinoda yapıyorduk. Bende Samsung marka bir tuşlu telefon vardı ve şarjı resmen 6 gün gidiyordu.

TUVALETLER

Askerden önce özellikle tuvaletlerin çok kötü olduğu yorumlarını duyardık. Bizim birlikteki çok eski ve kötü değildi. Hatta tuvalet kağıdı gördüm birkaç kere ve baya şaşırdım. Bir de mıntıka temizliği olarak 2-1’deki hela 3’e denk gelirseniz yandınız : )

BANYO MESELESİ

Birliğin büyük bir hamamı var. 10-15 dk yürüme mesafesi var. İlkte kalabalık gittiğimiz için çok bekleyeceğimizi düşünmüştüm ancak en az 150 kabin mevcut 15 dk süre veriyorlar o hengâmede bu süre 20 dk’yı bulabiliyordu.

ZİYARETLER

Çarşamba, cumartesi öğleden sonra pazar günü de tüm gün. Görüşmeler 2 saatle sınırlıdır. Ziyaret diye geçmeyin ilk haftalar eğitimden 2 saat yırtmak bile çok dinlendirici olabiliyor.

HASTALIK – SAĞLIK

Son haftada koğuşta öksürmeyen kalmamıştı. Ben de o kadar dikkat etmeme rağmen çok fena oldum. Çıktığımda doktora gittim ve bronşit olduğumu öğrendim günlerce öksürdüm çok şükür geçti. Birçok arkadaş aynı durumu yaşamış whatsapp grubundan öğrendim. İlaç vs. yasak gibi ancak siz yine de yanınıza pastil, ağrı kesici, grip ilacı alın. Almasanız da grip ilacı ağır kesici gibi ilaçları birlikten temin edebilirsiniz sorun yok. Bunun yanı sıra revire gidebiliyorsunuz. Komutan akşam soruyor “Yarın sabaha kalkamayacağım diyecek kadar hasta olanlar söylesin : )” birazı ciddi birazı da suistimal ederek revire gidiyordu. 2 gün yatak istirahatından fazla istirahat alınırsa askerlik uzar ona göre. O nedenle son günlerde giden bir arkadaşın askerliği uzamıştı. Bu arada askerde 2 tane aşı olduk biri kızamık biri de tetanoz ve başka bir karışımmış.

KANTİN

2 tane kantin bölük içinde bir tane de merkez kantin var biraz uzakta. Pepsi, Saray ve sıcak içecekler için otomatlar mevcut. 1 teneke kutu içecek 1 tl. Normalde en az 3.5 tl bildiğim kadarıyla.  Her şey ucuz diye fazla açılmayın bazen kantinde bazı ürünler pahalı gelebiliyor. Bir de kantinde nakit para geçmiyor. Kredi ya da para kartınız olsun. Otomatlarda da bozuk para ve kart geçerli.

SPOR

Ciddi bir spor yapmadık birazcık mekik birazcık da şınav diyelim. Onu da yaptırmadan önce yapamayacaklar ayrılabilir denildi. Koşu yapmadık bile spor malzemeleri verilmediği için denildi. Bir kere gece yürüyüşü yaptık o da çok uzun değildi.

SİLAH KULLANIMI

Silah kullanmadan önce defalarca bu işin şakası olmaz. Canlıya boş olsa bile hedef alma. Atış serbest konutu verilmeden tetiğe basmayın diye uyarılarda bulunuldu. Silahla rahat, hazır ol, tüfek omuza şeklinde komutlar öğretildi. Kontrollü olarak 3 adet mermi attık g3 ile. Söylenene göre normal acemi askerlere atış yaptırılmıyormuş.

ASKERDE ARKADAŞLIK

Herkes kendi derdine düştüğü için ciddi tartışma ya da kavga olmuyor. Her ne kadar “Askerde Mantık Yok” denilse de aslında “Askerde Mantık Var” bunca genç kanı deli boş bırakılsa sürekli kavga ya da tartışma yaşanabilir bundan dolayı asker hiç boş bırakılmıyor. Sürekli bir şeyler yapıyoruz uygun adım yürüyoruz, olmadı mıntıka temizliği yapıyoruz olmadı teknik bilgi okunuyor vs vs. Pazar günü bile tatilken uyumak yasak hadi bunun sebebini de siz düşünün : ) Zaten en zorlandığım kısım da bu askeri boş bırakmama mevzusu oldu. Sürekli ayakta olmak 1 saat uygun adım yürüyüp 10 dk istirahat etmek zor gelebiliyor. Ben 2 arkadaşla  samimiydim biri doktor biri de yazılımcı sağ olsunlar güzel vakit geçirdik.

SON HAFTA

Bu hafta tamamen yemin töreni için hazırlık yapılıyor. Bir gün Mebs marşını söyleyerek tam 6 kere tur attık tören alanının etrafında. Bazı çavuşlar iyi yaparsanız dinlenirsiniz gibi gaza getirmeye çalışıyordu ama yemezler yapsan da yapmasan da o turlar atılacak. Son Perşembe bıraktılar boş kaldık ama yatmak yasak gazinoda tv izledik. Baktılar boş kaldık mıntıka yaptık. Yemin töreni, aile ile buluşması kamuflajları teslim etme ve tezkere belgeni alıp çıkma.

Tezkere Alırken

Not: Kucaklayıcı tavırlarından ötürü Başta Albay Faruk Tosun’a, samimi ve anlayışlı oldukları için de Bölük Komutanımız Alper Usta, Takım Komutanımız Rıza Aslan ve Manga Komutanımız Melih Barbaros’a çok teşekkür ederim.

Unutmadan: Bu görevimi yerine getirirken de uzun dönem ve kısa dönem askerlik yapan askerlerimize saygım arttı.  Albay Faruk Tosun’un dediği gibi bu görev süreniz çok kısa biraz da askeri anlayın empati yapın istiyoruz.

You may also like

15 yorum

  1. Rıza asteğmen efsane adam asla unutamayacağım derecede komik birisiydi. İyiliğine lafım yok zaten aşırı iyiydi herkes. Emre komutanıma da selam olsun. Tek bir kişi var adını söylemesem de biliyorsundur. Kimsenin sevemediği birisiydi. Ben 1. takımdaydım bro. Arkadaşa gösterecektim yapan varsa diye yazını gördüm.

    Güzel bir deneyimdi sanırım.

  2. Alay hocam ben de ocak ayinda bedelli icin Ankara Mebs te olacam.Senden biraz daha bilgi alma sansim var mi rica etsem?

  3. Açıkcası endişe ediyordum ama o kadar güzel ve öz anlatmışsınız ki beni az da olsa rahatlattınız aralık ayında gidiş sağlayacağım havaların soğuk olduğu bir dönem hele Ankara Mamak sa bu manada zorlanacağım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir