Hedef Kitle Neden Önemlidir?
Anılarım, Öğrendiklerim

Hedef Kitle Neden Önemlidir?

Şu günlerde ah şu hedef kitle ne kadar önemli deyip duruyorum. Neden mi? Uzun uzadıya anlatayım o halde. Birkaç yıl önce bloguma bir yazı yazmıştım. Ücretsiz Google reklamı nasıl yapılır başlığını atarak. Yazımda kısaca insanları blog açmaya teşvik etmiştim. Blog açarak Google’nin organik arama sonuçlarında çıkabileceklerini ve bunun da onlar için ücretsiz bir reklam olabileceğini açık açık ifade etmiştim.

Ancak ben bu yazıyı yazarken kendim için ticari bir şey düşünmemiştim. Gelin görün ki o yazıyı okuyan insanlar dijital pazarlama için bana ulaşır oldu. Sahi dedim iyiymiş. Evet blog yazmanın faydası işte budur dedim. Ancak çok önemli bir noktayı göz ardı ettiğimin farkına vardım. Asla küçümsemek için söylemiyorum ama ücretsiz Google reklamı şeklinde arama yapan bir insandan ticari olarak ne beklenebilir ki 🙂 Adam zaten işi ücretsiz yapmaya çalışıyor. Bedavaya getirip yoluna bakmayı düşünüyor.

Bu yazım sayesinde kimlerle iletişime geçmedim ki?

Başta hemşehrim olduğunu ileten bir ablamızla, gene hemşehrim olan bir gayrimenkul firması ile sonra adsensede kesin bir üç kağıtçılık vardır deyip benden bunları araştırmamı isteyen bir nakliyatçı, ardından sözünde durmayan üstüne üstelik şampuan hediye eden bir şampuancı, bitti mi? Tabiî ki hayır. Bütçesini sorduğumda cevap vermeyen Romanya’da faaliyet gösteren bir eticaret sitesi, aynı şekilde bütçesini sorduğum güzellik salonu sahibi. Benimle uzun uzun mailleşen fikir danışan ve ardından tecrübelerim sayesinde oluşturduğum şartları okuyup dönmeyen beyaz eşya teknik destek merkezi. Sonra bir kartvizit firması o da mailleştikten sonra kartvizite ihtiyacım olduğu takdirde kendisi ile iletişime geçebileceğimi belirtti oldukça nazik doğrusu. Bu örnekler gibi birkaçı daha…

Ben farkına varmadan bir hedef kitle seçmişim sizin anlayacağınız. Şimdi o blog yazısının altına bu yazımı da ekleyeceğim. Hedef kitle değişir mi? Huylu huyundan vazgeçer mi? Bilemem ama bildiğim tek şey hedef kitleni iyi tanır ve ihtiyacına cevap verirsen aldığın sonuçlar bambaşka olur. Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere. Sizler de bu gibi durumlarla baş başa kaldıysanız yorum kısmında yazın lütfen bekliyor olacağım.

One thought on “Hedef Kitle Neden Önemlidir?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir