Beşköy Sel Felaketinin 20. Yıl Dönümü
Genel

Beşköy Sel Felaketinin 20. Yıl Dönümü

Aslında yazılarım genel anlamda teknoloji ile alakalı ancak bu kez ezber bozmak istedim. Ve yaşım ilerledikçe memlekete olan özlemim bakış açım çok değişti. Her neyse konuya girelim. Bundan tam 20 yıl önce Trabzon/Sürmene/Köprübaşı/Beşköy Beldesi/Büyükdoğanlı Köyü’ndeydim. Hatta köyün yüksek tepelerindeydim. Yöresel olarak kom sanırım bölgesel olarak da mezirelik adı verilen yerdeydim. Annem babam ve ben tektim. Sel felaketini bizzat yaşamadım bizim bulunduğumuz kısımda ip gibi yağan bir yağmur vardır. 9 yaşındaydım neyin ne olduğunun da farkında değildim. Tek hatırladığım ip gibi yağan bir yağmur ve toprağın artık suyu emmemesi oldu. Ve ayrıca ahırın duvarından su çıkması beni iyice şaşırtmıştı.

Sel sonrası 44 kişi hayatını kaybetti. Vefat eden 11 kişi dışında kimseye ulaşılamadı. Vefat edenler arsında annemin teyzesinin oğlu da vardı. Adı aklımda Hasan Altuncan ama tanımıyordum. Onun da naaşınaulaşılamadı. Koca bir dağ yerine sığmayıp Köprübaşı ve Sürmene üzerinden Karadeniz’e dökülmüştü. O zamanın devlet büyükleri Beşköy’e gelmişti. Gelenler arasından bildiğim Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan vardı. Recep Tayyip Erdoğan o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı. Mesut Yılmaz Başbakan Süleyman Demirel de Cumhurbaşkanıydı.

Sel olduğunda evde elektrikler kesilmişti. Cep telefonu var mıydı hiç hatırlamıyorum. Bir radyomuz vardı pil koyup Trt’den haberleri dinleyip takip ediyorduk. Beşköy haritadan silindi gibi cümleler kullanılıyordu. Selden sonra vatandaş pek memnun değildi. Söylendi ama unutuldu her şey deniyordu. Ne ilginçtir ki aynı yapılaşma yavaş yavaş yapılmaya devam ediyor. Gerçi köyde kimse kalmadı ya neyse. Duyduğum kadarıyla Beşköy’de selden 40 yıl kadar önce aynı şekilde bir sel daha olmuş.

Doğal afetlerden ders alınmalı artık. Bölgedeki hidro elektrik santralleri önler mi bilmem ama dere yataklarındaki yerleşim alanları aynı şekilde devam ediyor. Beşköy’ün merkezi şuanda bile dere yatağı.

İnternet üzerinden ulaşabildiğim fotoğraflara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yazımı okuyan hemşehrilerimden mutlaka yorum beklerim. Rabbim tüm felaketlerden bizleri korusun…

İlgilisi için:

http://ozhanozturk.com/2017/10/04/1929-of-surmene-sel-felaketikaradeniz-sel-heyelan/

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/selde-kayip-37-kisinin-kimligi-belli-oldu-39033694

http://www.milliyet.com.tr/47-kisiye-mezar-olan-beskoy-de-facianin-trabzon-yerelhaber-2700393/

https://www.61saat.com/bolgesel/surmene-deki-sel-felaketinin-yildonumunde-vakiflar-bolge-h565906.html

Murat Kurt vatandaşa soruyor…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir