Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir?
Genel

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir?

Merhaba arkadaşlar, İstanbul Aydın Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu olarak sözlere bölüm hakkında bilgi vermezsem olmaz sanırım hem de bir Yeni Medyacı olarak. Kayıt dönemlerinde Görsel İletişim Tasarımı nedir? Şeklinde özellikle instagramdan sıkça sorular alıyorum. Nasıl bir bölüm? Hangi dersler var? İş imkanı nedir? Kolay okuyabilir miyim? Şeklinde uzayıp giden muhabbetler…

Öncelikle temel olarak tüm üniversitelerde aynı olsa da baya farklar olabiliyor bölümlerde. Ben İstanbul Aydın Üniversitesi mezunu olduğum için, kendi üniversitem üzerinden anlatacağım. Bazı üniversitelerde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yer alan Görsel İletişim Tasarımı bölümü bizim üniversitede iletişim fakültesinde yer alıyor. 2013 yılında başladığım bölümde yetenek sınavı varken bizden sonra yetenek sınavı kaldırıldı.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünü Okuyabilmem İçin Temelde Neler Bilmem Gerekli?

Derslerin hepsi zaten sözel ve uygulamaydı. Sözelinize güveniyorsanız bilgisayar programlarına hâkimseniz ya da yatkınsanız çiziminiz de varsa bu bölümü tercih edebilirsiniz. Bölümü tercih ettikten sonra özellikle bilgisayar programlarında sorun yaşayan çok arkadaş oldu. O nedenle bilgisayar programlarına yatkınlık önemli.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir? Görsel İletişim Tasarımı Dersleri Neler?

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde temel iletişim derslerinin yanında bölüm dersleri de var. Bunların hepsini aşağıda liste olarak yerleştireceğim. Bölümümüz aslında çizim odaklı aslında iyi bir Görsel İletişimcinin çizimi de güçlü olmalı. Bizim bazı arkadaşlarımız yetenek sınavı için birkaç ay çizim kursuna bile gitti. 1 ve 2’de biz de çizdik ama açıkçası çok özel bir yeteneğimiz yoktu. Herkesin yapabildiği kadar sizin anlayacağınız.

 Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün İş İmkanları Nelerdir?

Görsel İletişim Tasarımı bölümü size İsviçre çakısı gibi birçok alan sunar. Grafik, video, animasyon, gazetecilik gibi. Siz bölüm okurken bunların hepsini yeterli düzeyde yapmalısınız ve bölüm biterken içinden birini seçip onun üzerine uzmanlaşmalısınız.

Kurumsal kimlik, sosyal medya, e ticaret, haber editörlüğü, grafik, animasyon, sinema, sanat, pr, planlama, organizasyon, proje yönetimi gibi alanlarda kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bu şekilde. Sorularınız oldukça yorum bölümüne yazarsanız yazımı güncelleyebilirim.

Umarım Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir? Sorusunuzun yanıtını almışsınızdır. Sosyal medya üzerinden bu konuda blogdan gelen birçok öğrenci adayı mesaj atıyor. Lütfen bu yazıyı iyice okuyup yanıtını alamadığınız sorular varsa öyle iletişime geçin çünkü aynı şeyleri tekrar anlatmam gerekiyor 🙂

Aşağıdaki videoda da bölümle ilgili güzel açıklamalar var. İzlemenizi tavsiye ederim.

4 thoughts on “Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir?

  1. Merhabalar, bende basım ve yayın teknolojileri bölümünü bitirdim dgs ile görsel iletişim tasarımına geçmek istiyorum derslerde daha çok neler yapılıyor çoğunlukla animasyon ve video tarzı şeklinde mi gidiyor acaba?

    1. Merhaba, bu durum okuldan okula değişmektedir. Ben İstanbul Aydın Üniversitesi için yukarıdaki dersleri ve gerekli açıklamaları yaptım.

  2. Merhaba, bu bölüm için çizim yeteneği ne kadar gelişmiş olmalıdır?
    Yani yeterince iyi değilse dersler sayesinde gelişir mi yoksa gelmeden önce sınav sürecinde geliştirilmeli mi?

    1. Merhaba, okuldan okula değişir. Bizde çizim yapıldı ancak yetenekli değildik. Önce okulu araştır sonra ona göre hazırlığını yap bence.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir