İnternet Dilinde Anlaşılabilir Olmanın Önemi
İnternet

İnternet Dilinde Anlaşılabilir Olmanın Önemi

Bir arkadaşım şöyle bir sözden bahsetmişti. Amerikalıların bir sözü vardır “en aptalın bile anlayabileceği şekilde pazarla.” Bu sözü kesin olarak amerikalılar mı söyledi bilmiyorum ama bunun için her şeyi en basit bir şekilde anlatıyorduk zaten internet üzerinden : )

Her şeyi en basite indirmek lazım. Bu sıralar dernekte de bu konu konuşuluyor sürekli. Saydam olmak, net olmak. Her şeyi açık açık belirtmek lazım. Bir eticaret sitesi sahibinden duymuştum. Müşterinin bir tanesi siteye üyelik ücretli olabilir diye üye olmuyormuş. Bu kişinin bir siteye kaç kere üye olup baktığı mechul. Ama bu kadarcık basit bir nedenden dolayı müşteriyi kaçırmak. Oldu mu şimdi. Bazı sitelerde “ücretsiz üyelik” diye bundan dolayı belirtiliyor.

3 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği şekilde bilgi girmek lazım sitede. Kullanıcının acemiliği ve online alışveriş tecrübesizliği küçük bir çocuğun hiç bilmediği bir ortama girmesinden farksız gibi görülüyor. Kargo ücretsiz ya da kargo 4.90 tl yazısı kocaman kocaman yazıldığı halde yeniden rahatlıkla sorulabiliniyor çünkü.

Bitenekadar.com alışveriş sitesine girip sıkça sorulan sorulara şöyle bir göz gezdirdim ve çok başarılı buldum. Bu site kimin? Şifrem çalışmıyor ya da hatırlamıyor da olabilirim  ? şeklinde en basit sorular bile açıklanmış.

Sorulabilecek tüm sorular listelenip samimi soru ve samimi cevaplar eşliğinde sitede belirtildi mi. En azından okuyan insanlar için aydınlatıcı olabilir. Telefon edip soracak olan ya da online olarak messenger yolu ile bağlanacak olanlar zaten bağlanıyor. Bir müşteri bana şöyle demişti ben fiyatları gördüm de bunlar gerçek mi diye aradım şeklinde : )

Açık, net ve anlaşılabilir olmak lazım online da ve offline da…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir