Ücretsiz Google Reklamı Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Google Reklamı Nasıl Yapılır?

Bu başlığı hit çekmek için atmadım. Oldukça da ciddiyim. Açtığımız blogların trafiklerindeki istatistiklere bakacak olursak pastanın büyük bir payının Google’den geldiğini görebiliriz. Sadece bu istatistiği baz alarak düşünürsek bloglar Google’dan trafik çekmek için birebir reklam ağıdır.

Öznel bir şekilde içerik üretilirse hedeflenen kitle zaten senin yazdığın içeriği aradığı için satın alma oranı oldukça yüksek olacaktır. İşte buna da CRM deniliyor kısmi olarak.

Eskiden bir blog açıp sürekli içerik girerdim haber, sağlık, spor ne gelirse eklerdim. Oldukça da trafik çekerdim. Ama bunun bir yararı yok çünkü asıl önemli olan belli bir hedef kitle belirleyip onlara yönelik içerikler girmek. Sen her kitleye seslenip 5000 tekil ziyaretçi çekeceğine. Tek bir kitleye seslen 1000 tekil ziyaretçi çek inan ki geri dönüşü çok daha iyi olur. Bunu hem Google Adsense hem de Afilliate için söylüyorum.

İlk zamanlar nedense afilliate olayına pek inanmıyordum ama Mutfak Sepeti’nin blogunda yaptığım çalışmada kısa sürede geri dönüşüme şahit oldum. Bazı durumları uygulayınca aklıma daha çok yatıyor.

Konuyu bağlayayım hemen; kitleni belirle, blogunu kur, öznel içerik ekle, seo çalışması yap kısa sürede Google’den geri dönüşümünü al işte bu kadar basit.

Continue Reading

Alışverişin Sosyal Hali İyi.Net

Online alışveriş artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Bu konuda ne kadar inat edilse de (Kredi kartı bilgisi paylaşmamak için) ihtiyacımız olan bir şeyleri almak zorunda kalabiliyoruz. Bu kullanıcının ilgi alanıyla ilgili mesela ben domain ya da hosting için mecburen kredi kartı kullanıyorum. Farklı bir kullanıcı için bu belki bir elbise belki de bir hediye olabilir. Önemli olan doğru hedef kitlesidir. Kolaylığından bahsetmiyorum bile.

Artık insanlar için bir eticaret sitesinde ürün çeşidinden ziyade ürün yorumları ve puanları önemli çünkü bir ürün hakkında en doğru bilgiyi bu ürünü alanlar paylaşır. İyi mi kötü mü alırken ne gibi sorunlarla karşılaşmış bunlar çok önemlidir. Zira hiçbir sitenin sattığı malı övmesi kullanıcıyı etkilemez bu devirde.

Beta yayınında olan iyi.net’de bunu yapıyor hatta bunu yapmakla kalmıyor alışverişi sosyalleştiriyor. Satın aldığınız ürün hakkında yorumunuzu belirtip diğer kullanıcıları takip edebiliyorsunuz. Hatta forum üzerinden de soru sorabiliyorsunuz.

Bir kullanıcı olarak satın almak istediğiniz ürünü mesela piranha grande iyi.net üzerinden sorgulayıp yorumlarını okuyabilirsiniz. Sosyal alışverişin tadını çıkartmanız dileğiyle.

Continue Reading

Markafoni’den Anlamsız Reklam

Private Shopping denilince akla ilk gelen site Markafoni‘dir benim gözümde. Çünkü ilk onu duyduk. Bu işin Türkiye’deki öncüsü Markafoni‘dir. İlk olması ve işini kaliteli yapması onu ayrıcalıklı kıldı hep. Buraya kadar her şey güzel.

Yalnız bugünlerde bir reklam yayınladılar. Tamamen cinsel odaklı bir reklam. Hedef kitlesinin neyine ulaşılmaya çalışmış anlayamadım ??? Bizim toplumumuzun örf ve adetlerine yakışan bir reklam olmamış bunu beklemezdim Markafoni’den. Ayrıca Markafoni’nin buna ihtiyacı yoktu neden seviyeyi düşürüyor buna da anlam veremedim. Varsa bir fikri olan buyursun yorum yapsın her türlü yoruma açığım.

Reklamın adını zikretmeyeceğim buradan reklama reklam katmak istemiyorum. Böyle bir reklamın izlenmesine vesile de olmak istemiyorum. Üzgünüm olmamış Markafoni.

Continue Reading

Eticaretin Bana Kattıkları

Eticaret yani ticaretin “e” hali. Satacağın ürünü en iyi şekilde belirtmelisin ve bunu kullanıcıya ulaşılabilir kılmalısın ki bunu almalıyım düşüncesi oluşsun. Bugün eticaretle alakalı detaya girmeyeceğim. Kendi açımdan eticaret yaptığım sektörlerin içerisine girmenin bana öğrettiklerinden bahsedeceğim.

Hani öğrenmenin sonu yoktur ya onu öğren bunu öğren sünger gibi ol ne geliyorsa al. Bu şekilde öğrendik bu şekilde olmaya çalıştık ve olmaya çalışıyoruz. Eticaret bana hiç alakam olmayan sektörler ile alakalı işime yarayabilecek bilgiler öğretti.  Hadi bakalım neler varmış bunlar arasında.

Tekstil sektörüne butigim.com ile bayan giyimi ağırlıklı olarak girdim. Normalde bayan giyimi ile alakalı benim ne bilgim olabilir ki. Ama ister istemez hangi markaların daha iyi gittiğini bayanların ne gibi ürünlerden hoşlandığını ve bu sektördeki sürecin nasıl işlediğini tamamen demek iddialı olur ama öğrendim diyebilirim.

Mutfak sektörüne mutfaksepeti.com ile girdim çok uzun bir süreç olmasa da elbette öğrendiğim bir çok şey var. Mutfak sektöründe beni şaşırtan şeylerden bir tanesi de internet üzerinden 300 / 500 TL lik siparişlerin rahatlıkla verilebilmesi oldu çünkü tekstilde bu fiyat civarında ürün satışı deneyimi nerdeyse hiç  yaşamadım. Mutfak sektörü biraz daha külfetli, siparişi verilen ürünlerin ebatlarının oldukça büyük olması kargoda kırılması iade süreci vs. vs. oldukça sıkıntılı bir sektör diyebilirim. Ama güzel bir şekilde koordine olduktan sonra çok sağlam işler çıkartılabilir. Bir de bu sektörde oldukça fazla bayan blogger mevcut çok iyi değerlendirilebilirse geri dönüşümü çok sağlam olur.

Mobilya sektörüne de bayraktarmobilya.com ile girdim. Bu sektör diğerlerine göre oldukça farklı düşünsenize sepetinize bir yatak odası bir de yemek odası takımı attığınızı 🙂 şaka bir yana en çok telefona teşvik edilmesi gereken bir sektör gerçekten.  Burda da Avangarde, Modern ve fortmanto gibi kelimere aşina oldum. Henüz tamamı ile çalışmalarım bitmedi üzerinde çalışmaya devam ediyorum eksikler var hala. Rakipler de oldukça sağlam.

Sanat malzemeleri sektörüne de yeni girdim. Şimdilik domaini açıklamayayım bitmedi çünkü. Bu sektörde şuan tahmin edilen 4000 çeşit ürün var o nedenle şimdiden yorum yapmam çok doğru olmaz. Süreç nasıl işleyecek ne şekilde devam edecek talep ne olur hiç bilemiyorum . Sağlam rakipler var ama sayısı oldukça az. Görelim bakalım.

Farkettiniz mi bahsettiğim sektörlerin büyük bir oranı hep bayan ağırlıklı ah şu bayanlar alım gücünüz ne yüksek 🙂 Aslında anlatacak çok şey var özet geçtim ama onları da zamanlar yazarım. Bu işlerle alakalı hem eticaretteki süreçlerini öğrendim hem de normal hayatta işime yarayacak ince detaylar öğrendim. İşte bundan dolayı eticareti seviyorum.

Continue Reading

Türkiye’de Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Bu konu hakkında yazı yazmayı düşünüyordum uzun zamandır ama bir türlü fırsatım olmadı. Bugüne nasipmiş meğer. İnternetim olmadığı zaman sağlam içerik üretiyorum. Bazen internetin olmaması işe yarıyor 🙂

Şimdi fiyat karşılaştırma sitelerinin sektör açısından karlarından ve zararlarından bahsedeceğim. Öncelikle şunu söyleyeyim getirisi götürüsünden daha fazla. Hem müşteri hem de eticaret yapan firma açısından da karlı. İş sahibinden ziyade müşteri için her yönden karlı.

Girişimci için olumsuz yönü ise. Kendinize bir alan belirlediniz ve ürün satışını başlattınız x marka ürünü siz 13 TL’ye satarken aynı ürün müşteriyi zahmete sokmadan fiyat karşılaştırma sitelerinde 9 TL hatta daha ucuza satılabiliyor. Bu da sizi piyasada tutunmanız bakımından zor duruma sokar.

Peki diğer firmalar nasıl bu kadar ucuz diyorsanız.  Satıcı firma direk fabrika ile anlaşma yapmış olabilir ya da toptancılık yaptığından dolayı çok daha ucuza satın alabiliyor. Bu nedenle fiyat karşılaştırma açısından müşterinin gözünü iyice açıyor. Bu müşteri açısından olumlu satıcı açısından bir bakıma da olumsuz oluyor.

Olumlu yönlerinden bir diğeri ise sadece fiyat karşılaştırma sitelerinde bulunarak en uygun fiyatı sunman yeterli fiyat karşılaştırma siteleri zaten sirkülâsyonun hızlı olduğu ürün için gerekli internet  reklamlarını veriyor. Yani reklam bütçesi ayırmana gerek kalmıyor ekstradan.

Müşteri için iyi olan kısmı söyleye gerek yok zaten çünkü zaten müşteri en uygun ürünü bulmak için fiyat karşılaştırma sitelerine bakıyor.

İşin özü şu, bir sektör belirle stok sorunun olmasın en uygun fiyatı sun gir bütün fiyat karşılaştırma sitelerine kısa sürede beklemediğin cirolar yaparsın.

Türkiye’deki en iyi fiyat karşılaştırma siteleri aşağıdaki sıralamadaki gibidir. Bu sıralama tecrübelerimle ve yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgilerle oluşturulmuştur. Kişiden kişiye ve sektörden sektöre göre değişebilir. Ben mutfak sektörü bazında sıraladım.

1. Akakce.com
  2. Cimri.com
  3. Ucuzu.com
  4. Efiyat.com

Continue Reading