Amazon.com.tr B2B 50 TL ve Üzeri Siparişlerde Kargo Bedava Nasıl Yapılır?

Yakın zamanda Amazon Türkiye sessiz sedasız hizmete girdi. Ben de çalıştığım kurum adına gerekli başvuruları yapıp amazon.com.tr’yi detaylı bir şekilde inceledim. Tüm bilgileri eksiksiz girdik ve başvurumuz Amazon Türkiye tarafından onaylandı. Hemen hemen Amazon Seller Central’ın her yerini inceledim. Yalnız kargo kısmında bir takım sıkıntılar yaşadım. Basit gibi olsa da ilk defa böyle bir panel görünce insan acemilikten bilgisayarla yeni gibi olabiliyor 🙂 Klasik kargo firmalarının yaptığı bir kargo kampanyası varya hani 50 tl üzeri alışverişlerinizde kargo bedava, 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo gibi.

Continue Reading

Ücretsiz Google Reklamı Nasıl Yapılır?

Önemli Uyarı: Google reklamları ücretsiz değildir. Aşağıdaki blog yazısı ürettiğiniz içeriğin de bir nevi reklam olduğunu belirtmektedir.

Bu başlığı hit çekmek için atmadım. Oldukça da ciddiyim. Açtığımız blogların trafiklerindeki istatistiklere bakacak olursak pastanın büyük bir payının Google’dan geldiğini görebiliriz. Sadece bu istatistiği baz alarak düşünürsek bloglar Google’dan trafik çekmek için birebir reklam ağıdır.

Öznel bir şekilde içerik üretilirse hedeflenen kitle zaten senin yazdığın içeriği aradığı için satın alma oranı oldukça yüksek olacaktır. İşte buna da CRM deniliyor kısmi olarak.

Eskiden bir blog açıp sürekli içerik girerdim haber, sağlık, spor ne gelirse eklerdim. Oldukça da trafik çekerdim. Ama bunun bir yararı yok çünkü asıl önemli olan belli bir hedef kitle belirleyip onlara yönelik içerikler girmek. Sen her kitleye seslenip 5000 tekil ziyaretçi çekeceğine. Tek bir kitleye seslen 1000 tekil ziyaretçi çek inan ki geri dönüşü çok daha iyi olur. Bunu hem Google Adsense hem de Afilliate için söylüyorum.

İlk zamanlar nedense afilliate olayına pek inanmıyordum ama Mutfak Sepeti’nin blogunda yaptığım çalışmada kısa sürede geri dönüşüme şahit oldum. Bazı durumları uygulayınca aklıma daha çok yatıyor.

Konuyu bağlayayım hemen; kitleni belirle, blogunu kur, öznel içerik ekle, seo çalışması yap kısa sürede Google’dan geri dönüşümünü al işte bu kadar basit.

Continue Reading

Alışverişin Sosyal Hali İyi.Net

Online alışveriş artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Bu konuda ne kadar inat edilse de (Kredi kartı bilgisi paylaşmamak için) ihtiyacımız olan bir şeyleri almak zorunda kalabiliyoruz. Bu kullanıcının ilgi alanıyla ilgili mesela ben domain ya da hosting için mecburen kredi kartı kullanıyorum. Farklı bir kullanıcı için bu belki bir elbise belki de bir hediye olabilir. Önemli olan doğru hedef kitlesidir. Kolaylığından bahsetmiyorum bile.

Artık insanlar için bir eticaret sitesinde ürün çeşidinden ziyade ürün yorumları ve puanları önemli çünkü bir ürün hakkında en doğru bilgiyi bu ürünü alanlar paylaşır. İyi mi kötü mü alırken ne gibi sorunlarla karşılaşmış bunlar çok önemlidir. Zira hiçbir sitenin sattığı malı övmesi kullanıcıyı etkilemez bu devirde.

Beta yayınında olan iyi.net’de bunu yapıyor hatta bunu yapmakla kalmıyor alışverişi sosyalleştiriyor. Satın aldığınız ürün hakkında yorumunuzu belirtip diğer kullanıcıları takip edebiliyorsunuz. Hatta forum üzerinden de soru sorabiliyorsunuz.

Bir kullanıcı olarak satın almak istediğiniz ürünü mesela piranha grande iyi.net üzerinden sorgulayıp yorumlarını okuyabilirsiniz. Sosyal alışverişin tadını çıkartmanız dileğiyle.

Continue Reading

Markafoni’den Anlamsız Reklam

Private Shopping denilince akla ilk gelen site Markafoni‘dir benim gözümde. Çünkü ilk onu duyduk. Bu işin Türkiye’deki öncüsü Markafoni‘dir. İlk olması ve işini kaliteli yapması onu ayrıcalıklı kıldı hep. Buraya kadar her şey güzel.

Yalnız bugünlerde bir reklam yayınladılar. Tamamen cinsel odaklı bir reklam. Hedef kitlesinin neyine ulaşılmaya çalışmış anlayamadım ??? Bizim toplumumuzun örf ve adetlerine yakışan bir reklam olmamış bunu beklemezdim Markafoni’den. Ayrıca Markafoni’nin buna ihtiyacı yoktu neden seviyeyi düşürüyor buna da anlam veremedim. Varsa bir fikri olan buyursun yorum yapsın her türlü yoruma açığım.

Reklamın adını zikretmeyeceğim buradan reklama reklam katmak istemiyorum. Böyle bir reklamın izlenmesine vesile de olmak istemiyorum. Üzgünüm olmamış Markafoni.

Continue Reading

Eticaretin Bana Kattıkları

Eticaret yani ticaretin “e” hali. Satacağın ürünü en iyi şekilde belirtmelisin ve bunu kullanıcıya ulaşılabilir kılmalısın ki bunu almalıyım düşüncesi oluşsun. Bugün eticaretle alakalı detaya girmeyeceğim. Kendi açımdan eticaret yaptığım sektörlerin içerisine girmenin bana öğrettiklerinden bahsedeceğim.

Hani öğrenmenin sonu yoktur ya onu öğren bunu öğren sünger gibi ol ne geliyorsa al. Bu şekilde öğrendik bu şekilde olmaya çalıştık ve olmaya çalışıyoruz. Eticaret bana hiç alakam olmayan sektörler ile alakalı işime yarayabilecek bilgiler öğretti.  Hadi bakalım neler varmış bunlar arasında.

Tekstil sektörüne butigim.com ile bayan giyimi ağırlıklı olarak girdim. Normalde bayan giyimi ile alakalı benim ne bilgim olabilir ki. Ama ister istemez hangi markaların daha iyi gittiğini bayanların ne gibi ürünlerden hoşlandığını ve bu sektördeki sürecin nasıl işlediğini tamamen demek iddialı olur ama öğrendim diyebilirim.

Mutfak sektörüne mutfaksepeti.com ile girdim çok uzun bir süreç olmasa da elbette öğrendiğim bir çok şey var. Mutfak sektöründe beni şaşırtan şeylerden bir tanesi de internet üzerinden 300 / 500 TL lik siparişlerin rahatlıkla verilebilmesi oldu çünkü tekstilde bu fiyat civarında ürün satışı deneyimi nerdeyse hiç  yaşamadım. Mutfak sektörü biraz daha külfetli, siparişi verilen ürünlerin ebatlarının oldukça büyük olması kargoda kırılması iade süreci vs. vs. oldukça sıkıntılı bir sektör diyebilirim. Ama güzel bir şekilde koordine olduktan sonra çok sağlam işler çıkartılabilir. Bir de bu sektörde oldukça fazla bayan blogger mevcut çok iyi değerlendirilebilirse geri dönüşümü çok sağlam olur.

Mobilya sektörüne de bayraktarmobilya.com ile girdim. Bu sektör diğerlerine göre oldukça farklı düşünsenize sepetinize bir yatak odası bir de yemek odası takımı attığınızı 🙂 şaka bir yana en çok telefona teşvik edilmesi gereken bir sektör gerçekten.  Burda da Avangarde, Modern ve fortmanto gibi kelimere aşina oldum. Henüz tamamı ile çalışmalarım bitmedi üzerinde çalışmaya devam ediyorum eksikler var hala. Rakipler de oldukça sağlam.

Sanat malzemeleri sektörüne de yeni girdim. Şimdilik domaini açıklamayayım bitmedi çünkü. Bu sektörde şuan tahmin edilen 4000 çeşit ürün var o nedenle şimdiden yorum yapmam çok doğru olmaz. Süreç nasıl işleyecek ne şekilde devam edecek talep ne olur hiç bilemiyorum . Sağlam rakipler var ama sayısı oldukça az. Görelim bakalım.

Farkettiniz mi bahsettiğim sektörlerin büyük bir oranı hep bayan ağırlıklı ah şu bayanlar alım gücünüz ne yüksek 🙂 Aslında anlatacak çok şey var özet geçtim ama onları da zamanlar yazarım. Bu işlerle alakalı hem eticaretteki süreçlerini öğrendim hem de normal hayatta işime yarayacak ince detaylar öğrendim. İşte bundan dolayı eticareti seviyorum.

Continue Reading