Ben Görmedim Sen de Görme Mantığı
Genel

Ben Görmedim Sen de Görme Mantığı

Yaşam gereği kimilerine göre büyük ya da küçük oluruz. Kimi ortamlara, işlere ve arkadaşlıklara erken ya da geç gireriz. Her insanın yenilikle karşılaşması acemi olması tabiri caizse diğer insanlara göre “çömez” olması olağan bir durumdur. Bu çömezlik durumları her şey için geçerlidir. Yeni bir mekan yeni bir iş yeni bir okul yeni bir kurs şeklinde uzaar gider. Genelde de o ilk zamanlar hiç unutulmaz. Çünkü çaresizlik vardır. Çünkü korku vardır. Çünkü hüzün vardır. Çünkü çevrenin verdiği etki vardır. Çünkü yalnızlık var. Çünkü kimi zaman kimseye anlatılamayacak hisler vardır. Saçma sapan şeyler vardır. Beyaza siyah diyebilirsin mesela. Kuruya da ıslak diyebilirsin. Doğrunu yanlışını karıştırırsın adeta ama seni kimse anlamaz. Sanki farklı bir dili konuşuyorsundur. Ayrı dilde konuştuğun bir dünya nasıl ama ?

Her insan karşısındakini düşünürken kendinden yola çıkar. Mesela çok fazla yalan söyleyen bir insan karşısındakinin sözlerine ciddi misin gerçekten mi doğru mu diye sorgular. Tabi istisnalar ayrı mesela. Çok saf bir insan her anlatılana her şakaya inanır kalır. Ortamlara göre insanlar çömezlik durumlarını atlattıklarında, yaşadıkları tecrübe yumaklarını saklarlar çünkü onların hakkıdır. Güç bende artık misali hakim olurlar yeniye göre. Yeni gelen çömezdir. Bilgisizdir. İlk defa geçtiği yolardaki dikenlikleri bilmez. Bunların hepsi normal şeylerdir böyle olmalı da zaten başka bir alternatifi yok ki.

Şimdi bunlardan neden bahsettiğimi açıklayayım. Aktif bir yaşam içerisinde olan herkes bu durumları yaşar. Bütün bunları yaşayan insanlar neden kendi çektiği sıkıntıları peşinden gelen insanlarında çekmesini isterki. Bunun açıklaması ne olabilir sizce. Ben görmedim sen de görme ! mantığı nasıl bir mantık olabilir. Empati denilen kelimenin en uygulamalı hali değil midir sizce? Bizzat yaşanmıştır çünkü. İnsanoğlu neler unutuyor. Bunu da unutur değil mi? Belki de eğitimsizliktir bu. Aslında eğitimde değil insanın içinde bir şeyler olmalı. Söz veriyorum kendime nerde nasıl ne zaman olursa olsun benden çömez insanlara elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir