Google Arama Sonuçlarına Kişisel Özellik
İnternet

Google Arama Sonuçlarına Kişisel Özellik

Google yavaş yavaş facebook’a karşı kendini farklılaştırıyor. Zaten kendini en iyi farklılaştıracağı kısım facebook’un hizmetini vermediği arama sonuçları. Evet bir şekilde arama var ama o da bing üzerinden. Ayrıca bing’in ne kadar kullanıldığı meçhul.

Google çıkartmış olduğu yeni özellikte arama sonuçlarını kişiselleştiriyor. Çevrelerimizdeki insanların paylaşımlarından sonuç çıkartıyor ve bunun yanı sıra aramış olduğumuz konu ile ilgili olarak kişi de önerecek.

Google’dan kişi arattığınızda da örneğin Alay Onay hemen Alay Onay’ın Google+ sayfası fotoğrafları ve paylaşımları çıkıyor. Google bu özelliğini açıp kapatma imkanı da sunuyor kullanıcılara.

Peki Google bu şekilde ne yapmaya çalıştı?

Şuanda google üzerinde milyonlarca site var. Bir bilgi arandığı zaman en az 30 sitede aynı içerik bulunuyor hepsi birbirinden kopyala yapıştır yapıyor çünkü. Doğru bilgiye ulaşmakta oldukça zor oluyor. Ama şimdi bir bilgiyi arattığımızda örneğin Facebook Sayfaları nasıl birleştirilir? şeklinde. Arkadaşlarımıza bakıyoruz. Bunu bizim Ahmet paylaşmış diyoruz. Ve o bilginin güvenilirliği artıyor. Dolayısıyla Google kullanıcıya doğru bilgiyi ulaştırmak adına bir adım daha öne geçmiş oldu. Facebook’a da farklılık açısından bir sol kroşe daha geçirmiş oldu diye düşünüyorum.

Google’ın yeni çıkartmış olduğu bu özellik henüz Türkiye’de aktif değil sadece Google.com English’te aktif.

Google bu özelliği için de eğlenceli bir video yapmış. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir