Google Chrome ile Tüm Bilgisayalarda Tek Oturum Aç
Genel

Google Chrome ile Tüm Bilgisayalarda Tek Oturum Aç

Bildiğim son istatistiğe göre %37 oranıyla Google Chrome dünya üzerinden en çok kullanılan tarayıcı. Son 2/3 yıldır ben de Chrome kullanıcısı oldum. Daha önceden Mozilla Firefox kullanıyordum. Hatta Google Chrome çıktıktan sonra da devam ettim. Ancak Google Chrome’um sürekli kendisini geliştirmesi ve hızlı oluşu beni artık yavaş yavaş Google Chrome kullanmaya teşvik etti. Tabi bu teşvik konusunda birçok etken var Google’ın marka değeri, güvenilirliği, sosyal çevre vs.

Benim gibi birden fazla bilgisayar kullanıyorsanız her seferinde yerimleri eklemekle uğraşmak zorunda kalıyorsunuzdur ister istemez. Aynı durumu bir zamanlar ben de yaşıyordum ister istemez sorun olabiliyordu.

Zamanla teknoloji ilerliyor ve her şey tek noktadan kontrol edilebiliyor.  Google Chrome’un oturum açma özelliği bence bulut bilişime kısmen de olsa örnek. Artık her şeyi tek bir yerden kontrol edebileceğiz. Google Chrome’da oturum açıp Uygulamalar,  Yer işaretleri, Uzantılar, Ayarlar, Çok Amaçlı Adres Çubuğu, Şifreler .. gibi özellikleri düzenlememiz yeterli. Daha sonra farklı bir bilgisayar üzerinden Google Chrome’a giriş yaptığımızda tüm ayarlar yükleniyor. Hatta web geçmişiniz bile aynı şekilde yükleniyor. Yeni oturum açmış olduğunuz bilgisayarda yabancılık çekmiyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınıza format attığınızda da bu özelliği kullanabiliyorsunuz bu da bilgisayarınızda sizin için kolaylık sağlıyor diyebilirim.

google chrome oturum ac

Bu arada bu özelliğe benzer bir özellik Mozzilla Firefox’ta da mevcut Firefox SYNC özelliği olsa gerek ancak hiç kullanmadım biraz karmaşık geldi.

Google Chrome bu oturum açma özelliği ile kişiselleştirilme özelliğini tabiri caizse dibine kadar kullanıyor. Hepimiz biliyoruz ki kişiselleştirme bizleri markaya/ ürüne daha çok bağlayabiliyor. Tıpkı iPhone çalındığında telefondan çok kayıp olan kişisel bilgileri düşünebileceğimiz gibi.  (Bu kısım göreceli tabi :P) Buradan da kişiselleştirmenin ne kadar değerli olduğunun farkına varabiliyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir