Google Glass ile Farklı Bir Boyuta Doğru
Genel

Google Glass ile Farklı Bir Boyuta Doğru

Teknoloji tahmin edebildiğimizden de hızlı ilerliyor. Google Glass bir zamanlar dokunmatik telefon ile piyasaya damgasını vuran iPhone gibi insanlığı farklı bir boyuta doğru getirecek gibi görülüyor. Google Glass gibi doğru ifade ediyor muyum bilemiyorum ama “Giyilebilir Teknoloji” özelliğini kullanan başka bir ürüne rastlamadım bu ilk olsa gerek.

Google Glass İphone 4S ile birlikte gelen Siri özelliğine oldukça benziyor. İphone’nin Siri özelliğinin çok başarılı olduğunu düşünmüyorum. Dil problemi vb. durumlardan dolayı.  Ama gördüğüm kadarı ile Google Glass bu konuda oldukça başarılı en azından reklam videolarında o şekilde. Başarılı olmasa da ileride çözülebilir bir durum bu.

google glass 2

Dokunmatikten Giyilebilir Teknolojiye

İnternetin yaygınlaşması ile hızlanan iletişim bir tık kadar kadar yanımızdayken Google Glass ile dilimizin ucunda olacak. Gözlüğü kullanırken anahtar kelime “Okay Glass” olacak. Yani Okay Glass fotoğraf çek Okay Glass video çek ve paylaş bu kadar basit ve bir o kadar da hızlı olacak. Reklam videolarının birinde insanın gözünün varsayıldığı kamera ile yürürken verilen komutları izlerken biraz da sanki robotlaşmaya doğru gidiyoruz gibi geldi bana. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Biraz Uçalım mı?

Google Glass videolarını inceleyince neden şöyle bir özelliği olmasın ki demedim değil. Mesela yeni tanıştığımız bir insanın yüzündeki çizgilerden karakter analizi yapabilse Google Glass ya da ses tonunda ne kadar emin konuştuğunu hatta konuşurken karşımızdakinin aklındakileri az çok okusa tabi böyle bir şey olsa yasaklanırdı belki deJ

Bugünleri özleyeceğiz

Korkarım ki günümüz insanlarının nerde o eski günler Tv yoktu misafirliğe gider sohbet ederdik şeklinde başlayan muhabbetleri Google Glass ve ona benzer teknolojiler yaygınlaştıktan sonra nerede o eski günler klavyeye basmadan tadı olmuyor bu meretin ya da ekrana dokunmadan tadı çıkmıyor gibi yorumları duymaya başlayacağız sanırım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir