Gmail Hesabı Nasıl Yedek Alınır?
İnternet, Öğrendiklerim

Gmail Hesabı Nasıl Yedek Alınır?

Uzun zamandan beri gmail kullanıcısıyım. Arşivlerde görebildiğim en eski mailim 2009 yılına ait. Mailimi aktif olarak kullanıyorum akıllı telefondan sonra da neredeyse anlık olarak diyebilirim. Zamanla ister istemez posta kutusundaki mailler birikiyor ve ileride lazım olur diye de arşivde bulunmasını istiyorum. Bir yerden sonra ister istemez hafıza doluyor ve gmail yeni alan satın almamız için seçenek sunuyor.

Mail olarak bir sürü alternatif varken neden para vereyim diyor insan. Konu hakkında hemen araştırma yaptım ve bana göre en basit yöntemi buldum şimdi onu sizlerle paylaşacağım. Bu arada küçük bir not: Dosya gönderiminde tek seferde en büyük veriyi Yandex ile gönderebiliyoruz. Mail olarak vardır mutlaka farklı servisler ama en popüler isimler arasında Yandex benim bildiğim. Yandex’le tek seferde 2 gb mail gönderebiliyoruz.

Sonuç olarak gmail hesabımda bulunan bütün maillerimi Yandex mail hesabıma aktardım ve gmail hesabımda bulunan maillerimi sildim. Şuan gmail hesabımda aynen şu yazıyor “10,1 GB’lık kotanızın 0 GB’ını kullanıyorsunuz.” Kafam rahat J Eski mailler de Yandex sunucularında artık.

Peki bu aktarma işi nasıl mı yapılıyor?

Öncelikle Gmail’in ayarlar kısmına girip Yönlendirme ve POP/IMAP kısmından Tüm postalar için POP’u etkinleştir seçeneğini işaretleyip kaydetmemiz lazım. Daha sonra Yandex mail hesabına girip ayarları tıklayalım. Ayarlar kısmında bulunan Diğer hesaplardan e-posta aktarımı kısmına tıklayalım. Aktarmak istediğiniz mailinizi ve şifrenizi girmeniz yeterlidir. Yandex belirli periyotlarda diğer e-postada bulunan mailleri aktarmaktadır. Benim 7000 küsür mailimi 12/15 saat gibi bir zaman diliminde aktardı. Açma kapama seçeneği de var oldukça basit ve kullanışlı.

POP/IMAP kısmını etkinleştirdikten sonra içe aktarma özelliğini diğer mailler için de deneyebilirsiniz. Bu sadece yandex için geçerli değildir. Müjdeleyici mailler okumanız dileğiyle 😉

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir