Google’den Sonra Facebook’ta Grup Alışverişine Giriyor
Genel, Sosyal Medya

Google’den Sonra Facebook’ta Grup Alışverişine Giriyor

Bildiğiniz gibi son zamanların trendlerinden bir tanesi de fırsat siteleri. Kimi fırsat siteleri her alanda hizmet verirken kimileri de belirledikleri kategori üzerinden devam ediyorlar. Hizmet ya da ürün sahibi ile anlaşıp %50 hatta %80 gibi hatırı sayılır bir indirimi tüketiciyle buluşturuyorlar. Hizmet sahibi bu kadar indirimi neden kabul ediyor diye merak etmiştim. Bu işi şu şekilde yapıyorlarmış firma normalde zaten reklam için belirli bir reklam yapıyor. İndirim karşılığı ve indirimin bir miktarını kendi kazanabileceği şekilde karşılığında günde internet üzerinden dudak uçuklatan gösterimden bahsediliyor tabi bir takım istatistikleri de vardır ya da bilmediğimiz başka veriler. Bu da firma sahibine oldukça cazip geliyor.

Fikir güzel, milyon dolarlık ciroları görünce yatırımcılarında iştahı kabarmıyor değil hani. Bu işi en iyi yapan en büyük ve en yaygın olan Groupon’dur. Groupon bütün dünyada 26 ülkede, 140’tan fazla şehirde, 1400‘den fazla çalışanıyla faaliyet gösteren bir şirkettir. Google Groupon’a 2 milyar dolar teklif etti. Groupon bizim ciromuz zaten 2 milyar dolar dedi. Bunun üzerine Google’nin 6 milyar dolar teklif etmesi üzerine kabul etmedi ve hızla büyümeye devam ediyor. Bunun yanında Yahoo’dan 2 milyar dolarlık teklifi de düşük olduğu için kabul etmedi. Google Groupon’u satın alamayınca Google Offers olarak kendi girişimini başlattı. Yalnız henüz Türkiye’de aktif değil gibi.

İnternet deyince akla ne geliyor? Google, Yahoo falan derken e tatbiki Facebook. Evet, Facebook’ta bu pazarda olmayı hedefliyor. 500 milyondan fazla kullanıcının sahibi olan facebook bu işi çok iyi yapar gibi görülüyor. Bakalım sınırlı kaynakları olan firmaların ve devlerin bu duruma göstereceği reaksiyon nasıl olacak. Heyecanla izliyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir