Hashtag’ın Facebook’a Getirebilecekleri
Sosyal Medya

Hashtag’ın Facebook’a Getirebilecekleri

facebook-hashtagGeçtiğimiz hafta Facebook hashtag özelliğini aktif etti. Sanırım #direngezi,  #occupylondon gibi olayların dünya basınında yankı uyandırması Facebook’ta bu şekilde bir farkındalık uyandırdı. Hatta bu özelliği aktif edince sahi bugüne kadar neden bu özellik yoktu acaba dedim. Çünkü Twitter’da bulunan hemen hemen bütün özellikleri Facebook kendi dâhilinde kullanıyordu.

Hashtagin patenti Twitter’da diye biliyorum ama gene de tam emin değilim. Aktif bir internet kullanıcısı olarak umuyorum ki patenti Twitter’dadır çünkü biz hashtagi Twitter ile tanıdık.

Facebook son sayfa doğrulama uygulamasını da kullanmaya başladı. Bu özelliği de ilk Twitter’da görmüştük. Sohbet kısmının üstünde bulunan akış çok önceden aktif edilmişti o kısım da aynı Twitter gibi. Gördüğünüz gibi Facebook Twitter’dan baya bir özellik almış belki düşünürsek başka özellikler de çıkabilir.

Yalnız merak ettiğim konu şu. Facebook hashtag özelliğini aktif etti ama nerede Trend Topic listesi? Ya da şuan test aşamasında mı acaba? Eğer bu şekilde liste kısmı açarsa Facebook, yeni bir reklam modeli geliyor demektir diye düşünüyorum. Aynı Twitter’daki gibi parayı veren TT olur misali.

Facebook Twitter’dan çok farklı. Twitter’da hashtagi kullanmak için paylaşımların herkese açık olması gerekli TT’yi etkilemesi için aynı şekilde bu Facebook için de geçerli olacaktır. Ancak Facebook’ta gizlilik ayarlarına Twitter’a oranla çok daha fazla önem verildiğini gördüğüm için Facebook’taki TT olayının yönelimi biraz daha farklı olacak gibi.

Hashtag ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hashtag hakkında sizler de düşüncelerinizi aktarırsanız sevinirim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir