iCloud’a VCard (.vcf) Aktarma Nasıl Yapılır?
Genel

iCloud’a VCard (.vcf) Aktarma Nasıl Yapılır?

Son 2 gündür bayağı kafayı yorduğum bu konuya sonunda açıklık getirebildim. Hemen konuya gireyim babamın telefonunu kurcalarken telefonun icloud hesabının farklı birine ait olduğunu fark ettim. Muhtemelen babam birine uygulama indirtmiş o da kolaya kaçmak için kendi icloud hesabını kullanış. Böylecelikle varsayılan hesap kendi hesabı olmuş. Ben de hemen babam için oluşturduğum hesabı telefona tanımladım. Ancak hesaplamadığım bir şey vardı. Babamın telefon numaraları diğer icloud hesabında olduğu için bütün rehber gitmiş oldu.

Şöyle bir şansım vardı babam daha önceden Nokia telefonu kullanırken rehberini bir cd’ye yedekletmiş .vcf formatında. Hemen icloud hesabına girdim .vfc bir numarayı içe aktar dedim hata ekranı çıktı. Bazı Kişiler İçe Aktarılamadı. VCard okunurken bir hata olduğu için 1 kişi içe aktarılamadı. Telefon numaralarını bulduğuma sevinmişken içe aktarım sorunu ile karşı karşı kaldım.

Açıkçası VCard ile daha önceden hiç ilgilenmediğim için bu konuya bayağı bir yabancıydım. İnternetten araştırdım arkadaşlarıma danıştım ve şunu anladım ki VCard tek bir format değilmiş. Yani her VCard formatı her telefona uyumlu olmuyormuş. VCard da kendi içinde farklı formatlara ayrılıyormuş.

Şimdi elimdeki VCard formatını iPhone icloud ile uyumlu hale getirmem gerekiyor. Mutlaka programları vardır ancak ben şu şekilde bir yöntem uyguladım. Yeni bir Gmail hesabı oluşturdum. 1 tane numarayı içe aktardım sonra dışa aktarırken de VCard biçimi (Apple Adres Defteri’ne veya başka bir uygulamaya içe aktarmak için) seçeneğini işaretledim.

VCard vcf iclod apple

İndirdiğim numarayı icloud’a yükledim sorunsuz bir şekilde yüklendi. Buraya kadar her şey güzel ancak gene bir problem vardı. 500 küsür numara mevcut bunların hepsi tek tek yükleme ile bitmez.  vCard (.vcf) dosyalarını birleştirme nasıl yapılır sorusunun cevabını aradım hemen.

Aşağıdaki komutları uygulamadım ve klasörümdeki tüm numaraları birleştirdim. Unutmayın birleştirince tek parça rehber adında bir belge çıkıyor klasörün içinde. Aksi halde birleşmedi diye bayağı arayıp vakit kaybettim ben.

Adım adım vCard (.vcf) dosyalarını birleştirme:

vCard dosyalarınızı C:> dizinindeki rehber klasöründe toplayın. Yüzlerce, binlerce ayrı ayrı vCard dosyası olsun elinizde farketmez.

( C:rehber>)

Windows komut dosyasını açın. (cmd.exe) ( Kısayol: Windows + R > cmd.exe )

Komut dosyasında “cd C:rehber” yazın. ( Artık C:rehber> dizinindesiniz.)

Sonra:  copy *.vcf toplu.vcf

vcf-birlestirme
Görsel alıntıdır.

Sonuç olarak vCard (.vcf) dosyalarını da birleştirdikten sonra tüm numaraları ve icloud’a aktardım.

Unutmadan birleştirilmiş halini saklayın ileride lazım olabilir.

One thought on “iCloud’a VCard (.vcf) Aktarma Nasıl Yapılır?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir