İett Durak Anonslarını Kullansa Nasıl Olur?
Genel

İett Durak Anonslarını Kullansa Nasıl Olur?

İstanbul’da yaşayıp İETT’yi kullanmayan yoktur herhalde. Hatta arabası olanlar bile trafikten dolayı metrobüs kullanır oldu. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı metrobüs hattında günde 305 araçla 600 bin yolcu taşındığını söylemiş bkz. Bu haber  Ekim 2010 de yayınlanmış, metrobüs hatlarının uzamasıyla birlikte çok daha fazla artacağını düşünüyorum. Neyse bunu metrobüsle sınırlandırmayalım İETT yi ele alalım İETT günde ortalama 3 Milyon insan taşıyor bkz.

3 Milyon çok ciddi bir rakam. Sadece metrobüs için bile Koç ve Sabancı’nın takipte olduğu haberleri yayılmaya başladı bile.

İki üç hafta önce metrobüs ekranlarında İstweb ‘in fragmanları sesli bir şekilde sürekli dönüp duruyordu. İster istemez dinlemeden edemez oluyor insan. Hatta insanlar sürekli tekrar ettiği için şikayette bile bulunmuştu. Yazacağım yazının asıl konusu bu şikayetin fırsata çevirtilebilmesi.

Yolcular araçtayken sürekli durakları bekliyor kulaklar sürekli durak anonslarında “Bir sonraki durak Mecidiyeköy” şeklinde. Şimdi yazarken bile o bayan sesini duyar gibi oldum. Ne kadar da zihnime yer etmiş.

İnsanlara faydalı olmak açısından şöyle bir şey olsa mesela “ Bir sonraki durak Avcılar, insan beyninin % 80’inin su olduğunu biliyor muydunuz?” bunu abartmadan, çok daha kısa bilgilendirici bir şey de olabilir. Durak adı daha gür, bilgi kısmı daha kısık sesli de olabilir. Böyle bir şey yapılsa çok hoş olur tabi temcit pilavı gibi sürekli aynı şeyleri tekrar etmesinden söz etmiyorum.  Mutlaka şikayetçi olanlar olumsuz yönde eleştirilenler olabilir ama bence denemeye kesinlikle değer. Hem bu İETT için de pr açısından güzel bir reklam olabilir. Ne dersiniz?

One thought on “İett Durak Anonslarını Kullansa Nasıl Olur?

  1. Şu arabalarda insanlar durakları kaçıra biliyor neden anos yapmıyorlar anlamıyorum sesli olarak anıs yapılmıyor yazık hem size hem bize buranın sorumluları yok mu anos yapılmasını istiyoruz anosss

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir