İnternetin Dibi – Deep Web
İnternet

İnternetin Dibi – Deep Web

Zaman zaman adını duymuştum Deep Web‘in ancak hiç bakmamıştım. İçine girip bakayım dememiştim. Açıkçası bu yazımda sizlere Deep Web‘e nasıl girilir gibi yöntemlerden bahsetmeyeceğim. Sadece Deep Web hakkında aklınızda genel bilgilerin olması yeterli. Deep Web internetin yer altı dünyası. Takip edilmesi güç bağlantılar farklı ülkeler üzerinden sağlanmakta bu nedenle de takip edilmesi güç. İşte bütün bunlardan dolayı insanlar dilediği şekilde illegal işler yapabilmekte. Mesela ne mi? Silah kaçakçılığı, uyuşturucu satıcılığı, çocuk pornosu hatta kiralık katil gibi.

Biraz kurcaladım ödemeler de bitcoin üzerinden yapılmakta. İnternet adreslerine farklı bir tarayıcı üzerinden girilmekte. Siteler sdfghjklşpoasjfır gibi karışık bir adres ve gördüğüm kadarı ile bu adres sürekli değişmekte. Şöyle biraz araştırayım dediğimde ise “Buzdağının görünmeyen yüzü olarak ifade edebileceğimiz Deep Web‘in içeriği, erişilebilir internet (arama motorları ile) ile karşılaştırıldığında çok fazla.” Sosyal medya mecraları, haber siteleri, bloglar, oyun, film – dizi siteleri ve aklınıza gelebilecek her türlü erişilebilir web içeriği, tüm internet içeriğinin yalnızca % 4’ünü oluşturmaktayken. Buzdağının görünmeyen yüzü Deep Web, işte böyle büyük bir dijital ortam. İşte buna çok şaşırmıştım.

deepweb

Deep Web bilinçli internet derken biraz güncel bir konuya değineyim. Bugün birkaç kişinin ekşi sözlükte Avataria: Facebook’ta çocuklara oyun tuzağı diye bir başlık gördüm ve içeriğini okudum. Küçük çocukların karşılarındaki kişi ile sohbet edip cinsel içerikli sohbete sokmaya çalışıyorlarmış aman dikkat vs. Yahu siz neyin kafasını yaşamaktasınız? İlk defa şimdi mi yapılıyor bu. Birileri basına göndermiş ya da biri özel haber yapmış ve yayılmış. İnsanlar zaten yaşı kaç olursa olsun Facebook üzerinden hatta Facebook yokken çeşitli chat siteleri üzerinden bunu yapıyorlardı.

Bunları geçelim artık. Kamu spotları yayınlansın bilinçli internet kullanımına dair. Çocuklar yetişkin kişilerinden gözetimi altında internete girsin. Ucunun nerelere gidebileceğini tahmin bile edemeyiz. Örneklerine defalarca kere şahit olduk ve belki de yaşadık. Aranızda chat yapmayan var mı? Türkiye’de internetin ilk yıllarında internet deyince aklı chat gelmiyor muydu?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir