Yeni iPhone’un Heyecanlandırmaması
Öğrendiklerim

Yeni iPhone’un Heyecanlandırmaması

Bu yazıyı akıllı telefon yolculuğuna ilk önce iPhone ile başlayanlara ithafen yazıyorum. Tıpkı benim gibi işte. İlk akıllı telefonum iPhone 4S’ti, sanırım çevreme oranla akıllı telefon yolculuğuna geç başlamıştım ancak akıllı olmayan telefonumla da bütün sınırları zorluyordum. Millet şaşırıyordu bu telefon mu mail atıyor diye. Ancak ister istemez fazlası ile ilgi alanımda olduğu için hazır da yeni çıkmışken iPhone 4S aldım. Patronum Amerika’dan getirmişti. Taksitle ödemiştim sağ olsun böyle de bir kıyak yapmıştı bana Patron. Alt tarafı telefon demeyin sonuç itibarı ile ilk ve yapabileceğin şeylerin kapsamı daha fazla. E işin de sosyal medya olunca anlamı artıyor. Bir de yepyeni bir telefon menüsü göz dolduruyor.

Gelgelelim sonrasına. Sonra ne mi oldu Apple’dan yeni telefonlar çıkmaya başladı. Şöyle çaktırmadan bakmadım da değil hani. Sonuna kadar sabrettim 5 çıktı 5 s çıktı 5c derken 6 çıktı. Kararlıydım elimdeki bozulmadan almayacağım dedim. Sonra benim telefonun wifisi bozuldu. Bin bir türlü şeyler denedim. Yok telefonu soğut yok ısıt derken kısa süreli çözümler oldu ve en sonunda wifi tamamen bozuldu. Bu kez yaptırsam mı yaptırmasam mı dedim. Masraf yapmamak için hep erteledim. Sonra abimin 5s’ini elime alınca aradaki hız farkı şaşırttı resmen beni.

Bir blogda okumuştum. Eğer kazancını elde ettiğin sürekli kullandığın bir alet/ bir cihaz varsa en iyisini al.  Bende bu sözden yola çıkarak iPhone 6 almaya karar verdim ve kısa bir süre sonra Can arkadaşım sağ olsun onunla birlikte temin ettim. Bu kez de insanın beklentileri ister istemez artıyor. Tamam hız var bir iki uygulama var kamera kalitesi iyi kasası yeni ancak menü tamamen aynı. Bir heyecanı kalmıyor eski telefonun da menüsü aynı diyor insan. Bence bu konuyu Apple bir düşünmeli. Modele göre yazılımda da bir değişiklik olmalı.

Nedense Android ile Avea’yı Benzetiyorum

Olumlu ya da olumsuz bazen markalar bazı cümleleri üstlerinden atamıyor. Mesela Avea deyince akla ilk gelen şey “çekmiyor” oluyor. Evet çekmiyor ama eminim ki bununla alakalı epey bir yol kat etmişlerdir. Hatta bazı yerlerde Turkcell’den de daha iyi çektiğini duyuyorum. Android ise “çok yavaş kasıyor” ya da “virüs bulaşıyor” şeklinde yorumlanıyor. Bunlar böyle markalara yapışıp kalmış maalesef. Bazen bakıyorum android yazılımına çokta iyi görülüyor çokta hızlı ama işte ön yargılar.

Sanırım şuan ki telefonum başına bir iş gelmedikçe 2 3 yıl beni idare eder. Ancak Apple köklü bir değişiklik yapmadıkça bir sonraki telefonum Android olacak gibi görülüyor. Bize değişim lazım yeni şeyler lazım cancağızım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir