Kullanıcı Sadakati – Belki De Aradığımız Doğruluk ve Samimiyettir
İnternet

Kullanıcı Sadakati – Belki De Aradığımız Doğruluk ve Samimiyettir

Eğer sürekli içerik üretiyorsanız. Ürettiğiniz içeriklerde tabiî ki de ziyaretçi sayıları ve çeşitli istatistiklere önem verirsiniz. Bazen ziyaretçi sayısının çok fazla olması da bir şeyi ifade etmeyebilir. Neden mi? Kullanıcıyı legal ya da illegal şekilde belki de Hürriyet gibi manşetler atarak çekebiliriz ama önemli olan gelen kullanıcının ne kadar kaldığı ve tekrar geri gelip gelmediği.

Yeni tanıştığınız birinin yanında ne kadar kalırsınız? Az mı çok mu? Severek mi zorla mı? Gerçekten bilgi veriyorsa çok kalırım. Samimiyse de severek kalırım. Hatta belki sonra tekrar görüşmek isterim.

Peki ya tam tersiyse? Girdiğim gibi çıkarım ya da çıkmayı iple çekerim çok sıkılırım kaldığımdan da bir şey anlamam. Bir daha da görüşmek istemem!

Hepsinin birer nedeni var. Sanal içerik üretirken de nedenler hemen hemen aynı şeylerdir. Kullanıcıyı aldatmadan doğru bilgiyi samimi bir şekilde ver. Kullanıcı zaten sana döner.

Bugün Youtube’da takılırken Barış Özcan’ın New York’tan Canlı Yayın Testi videosunu izledim. Kendisini ilk çıktığı zamanlardan beri takip ediyorum. Kimi zaman videolarını izleyemesem de fırsatını bulduğumda uzun uzun izler ya da dinlerim.

Video içeriği üretirken hep kısa tutmaya çalışırız. Aman kullanıcı sıkılmasın, aman fazla uzamasın diye elimizden geleni yaparız. Ben Barış Özcan’ın canlı yayınının hepsini izledim. Kaç dakikaydı biliyor musunuz? Tamı tamına 45 dakika 13 saniye. Neden mi izledim? Çünkü samimiydi. Doğaldı. Doğaçlama gitti tamamen soruları da yanıtladı güzel bir içerik oluştu. Bir 45 dakika daha olsaydı gene izlerdim. Kullanıcıların yetişebildiği kadarının sorularını yanıtladı. Yapmayı düşündüğü canlı yayın konseptlerinden de bahsetti. Sizlerin de aklına gelen şeyler olursa bana yazın dedi.

Zaten teknolojiyi elimden geldiğince takip etmeye çalışan biriyim üstüne bir de samimiyet doğallık olunca seve seve dinledim.

Sonra gün içinde yeni bir video kanalı keşfettim Çay Kahve İnsan” adında. İsmi de güzelmiş. Her Çarşamba ve Cuma günü röportaj videoları yayınlıyormuş. Röportaj videolarına bakarken Odun Herif’i gördüm bir göz atayım dedim.

Odun Herif yani Kadir Doğrubakar da açık açık söylüyor reklam çalışmalarında reklam olduğunu söyleyelim ki küfür  yemeyelim diyor. Kullanıcıya açık açık söylüyor. Kardeşim bu reklam. Böyle olunca seviliyor çünkü açık, net ve samimi. Hatta “Arkadaşlar, param bitti reklam yapacağım” dediğim zaman helal olsun diyenler bile olduğundan bahsediyor.

Bazı şeyler çok basit sadece tabuları kırmak lazım. İşte o zaman farklılık meydana geliyor.

2 thoughts on “Kullanıcı Sadakati – Belki De Aradığımız Doğruluk ve Samimiyettir

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir