Akınsoft, Honda ve Boston Dynamics Robotları
Genel

Akınsoft, Honda ve Boston Dynamics Robotları

Zaman zaman sosyal medyada toplu halde odun kesen, tek başına yol temizleyip asfalt döken ya da tek başına bağdan üzüm toplayan araçları izlemeyeniniz yoktur sanırım. Paylaşım oranları da genelde bir hayli fazla olur. Ülke olarak beklenen düzeyde üretim yapmasak da toplum olarak oldukça ilgiliyiz.

Bugünlerde tekrar gündeme robotlar geldi. Hani şu hep sızan videolar olur ya onlardan biri işte. Nedense hep Apple’ın başına gelir bu sızmalar ye neyse konuyu dağıtmayalım.  Sızma değil aslında adam güzel güzel sunum yapıyor belli ki. Şimdi sırayla Akınsoft, Honda ve Boston Dynamics robotlarını inceleyelim.

Bizim Akıncı adında robotumuz var. Nesneleri algılayabiliyor bardaktaki suyu dökebiliyor. Birazcık sarsıntıda yıkılmadan ayakta kalabiliyor. Güzel gelişmeler ama diğerlerine göre çok çalışılması lazım çok.  Akınsoft’a soru yönelttiğimde çalışmalarının kendi öz sermayeleri ile olduklarını belirtti. Keşke devlet desteklese de daha fazla bilinse. Aşağıdaki video Akıncı 2. Şuanda Akıncı 3 için çalışıyorlar.

Akınsoft Robot Fotoları

Akın Robotun web sayfası: www.akinrobotics.com

Japonya’nın Honda Asimo’su var. Hani merdivenden düşen. Yo eleştirmiyorum eminim ki düşe kalka oldukça geliştirmişlerdir.  Artık penaltı bile atıyormuş. Son videolarını incelediğimize hareketlerinin oldukça esnek olduğunu anlayabilirsiniz. Tin tin zıplıyor bir de 🙂

Aşimo Penaltı Atarken

Honda Asimo’nun web sitesi: asimo.honda.com

Boston Dynamics’in videolarına ara ara rastlardım ama toplu olarak Youtube’a video yükleyeceklerini düşünmemiştim. Bir gün uzun uzadıya hepsini izledim. Umarım insanlığın sonunu getirmez bu robotlar.

En yeni videoları ürün sergileme sanırım. Ee tabi biraz da gövde gösterisi. Hakkını vermişler yakışır ne diyelim. Gerçek köpek gibi hızlıca koşabilen robot muza basıp düşünce kendi kendine kalkabiliyor. Tavuk gibi başı sabit kalabiliyor ne kadar hareket etse de. Merdiven çıkmak onlar için zaten mesele değil. Engebeli alanlarda da rahatlıkla yürüyebiliyor.

Koşan Robot

Beni en çok korkutan insan robotu oldu. Spor yapıyormuş gibi… Sanırım tamamlanmamış henüz ancak video 2013 yılında yüklendiğine göre baya bir yol kat edilmiştir diye düşünüyorum.

Başlıca videolardan bahsettim Boston Dynamics’in bütün videoları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Boston Dynamics’in web sitesi: www.bostondynamics.com

Unutmadan şöyle bir açıklama yapayım. Robotlarla ilgili teknik olarak bilgi sahibi değilim. İster istemez karşılaştırma yapılmış gibi olmuş olabilir. Çok basit bir şekilde bilgilendirme amaçlı olarak hazırladım bu içeriği. Hepsi aynı kategoride olmayabilir. Karşılaştırma yapmak doğru olmayabilir. Yanlış anlaşılmayayım daha detaylı teknik bilgiye sahip olan arkadaşların yorumlarını beklerim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir