Mail Uzantıları ve Mail Kültürü
İnternet, Öğrendiklerim

Mail Uzantıları ve Mail Kültürü

İnterneti ilk kullanmaya başladığım zamanlar mynet üzerinden mail almıştım kendime.  alayonay [at] mynet.com şeklinde. Daha sonra interneti kullanmaya devam ettikçe msn ile tanıştım. Hotmail üzerinden alayonay [at] hotmail.com şeklinde msn adresi aldım. Çocukluk işte takma ad üzerine de mailler aldık. Örneğin crazy_ ile başlayan asi_cocuk ile devam eden mailler. Kimi mailler _-_  gibi tirelerle dolu, karşıdaki kişiye söylerken defalarca anlatmak zorunda kalınması gibi sorunlarla karşılaşmak şüphesiz.

Mail adresini aktif olarak kullanmazdık, sadece bir siteye üye olurken gelen aktivasyon kodunu onaylamak için mail adresi edinirdik. Bu şekilde kendi halimde mail kullanırken ufak tefek toplu mail göndermeye başlamıştım bayram gibi önemli günlerde. Bu gönderdiğim maillerde de tüm listeye bir mail atınca herkes mailimde kim var kim yok görürdü. Hem görmesi pek etik değil hem de uzun bir liste ile karşılaşması estetiği bozuyor.

Belli bir kariyer sahibi oldukça maillere de çeki düzen vermek lazım. İş başvurusu yaparken mail adresini crazy_messi@hot.. Şeklinde vermemiz pek doğru olmaz değil mi? Yöneticiler bu gibi mailleri görünce gülmeden edemiyor, şahit oldum. Mail adresleri karakterleri de ister istemez ortaya koyuyor bence. Bu nedenle adısoyadı@ şeklinde başlayan mailler en uygun mailler. Hatta yapabilirseniz adım@adımsoyadım.com şeklinde mail edinin daha profesyonel gözüküyor.

Gel gelelim mail kültürüne, ilk işe başladığımda mailimi heyecandan 3 kere yanlış atmıştım. Çok toydum tecrübesizlikten kaynaklanan bir güven vardı. İlk defa mail atmıyordum çünkü. Ee Outlook ilk defa mı görüyoruz sanki. Sizin anlayacağınız maili kime gönderirseniz gönderin göndermeden önce en az 3 kere okuyup kontrol ettikten sonra mail atın.

Mail yazılı bir delildir. Önemli ya da resmi işlerinizde gönderdiğiniz maillerinizi asla silmeyin. Sözlü olarak bir durumu belirttiğinizi ispatlayamazsınız ama yazılı olarak belirttiğiniz durumu her zaman çıkartıp gösterebilirsiniz.

Eposta gönderirken hep şu CC ve BCC boşluğunu merak ederdim. Üst kısımda maili kime göndereceğim yazıyor anlıyorum güzel ama diğerleri de ne oluyor acaba? Bu kısmı da işe başladıktan sonra aktif olarak kullanarak öğrendim diyebilirim.

CC mail gönderirken mail ile ilgili alakası olan kişinin mailini yazacağımız boşluk oluyor bu kısımda ilgili kişi olabileceği gibi yönetici de olabilir.

BCC mail göndereceğimiz kişinin haberi olmadan başka bir kişiye de bir kopyasının gönderileceği boşluk oluyor.

İmza kısmı oluşturma da. Adı Soyadı, Görevi, Adresi ve varsa firma logosu ve telefonu eklemek ulaşılabilirliği sağlıyor ve karşı tarafa profesyonel bir hava katıyor.

Güzel güzel mailler okuyup göndermeniz dileğiyle spamsız günler geçirin 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir