Kullanıcının Sütten Ağzı Yandı, Ödemeyi Üfleyerek Yapmak İstiyor
İnternet, Öğrendiklerim

Kullanıcının Sütten Ağzı Yandı, Ödemeyi Üfleyerek Yapmak İstiyor

Kredi Kartı Ödemelerine Karşı halkımız hala ön yargılı. Bu ön yargının kırılması için de en az 10 yıl daha lazım gibi görülüyor. Kredi kartı denilince dolandırıcılık kelimesi akla gelen ilk şeylerden bir tanesi oluyor. Bu konuda gözü o kadar korktu ki bir ürünü ille de almak istiyorsa bile başka bir ödeme seçeneği yok mu diye sorar oldu.

Geçtiğimiz aylarda Acun’un programında reklam veren firsaturunu.com olayı gibi durumlar tüketiciyi oldukça korkutuyor. Kredi kartını tercih edilmediği  gibi internet bankacılığı da kullanılmıyor. Güvensizlik ya da biraz da bilgisizlikten dolayı kaynaklı bence.

Kredi kartı dışında kullanılan ödeme şekillerinden bir tanesi de mobil ödeme.  Mobil ödemenin dolandırıcılığı olur mu demeyin bir anlık ihmal edilmeye gelmiyor her an gafil avlanabiliyoruz.  Geçenlerde facebook üzerinden bir arkadaşım benden telefonunun bozulduğunu ve ödeme yapması gerektiği için yardımcı olmamı istedi. Bir an şaşırdım tanıdığım bir arkadaşım çünkü. Neyse ki telefonum faturalı olmadığını öğrenince ısrar etmedi. Daha sonradan öğrendiğime göre arkadaşın hesabı bir başkası tarafından çalınmış. Bu şekilde mobil ödeme üzerinden dolandırıcılık yapmaya çalışıyormuş. Sonradan aynı numarayı yapmaya kalkıştığında bunun doğru olmadığını belirttim eminim ki anlamıştır 🙂

Bu ve buna benzer uçuk kaçık dolandırıcılıklar Tv kanallarında dakikalarca haber yapılıyor. Kullanıcılar internet üzerinden alışverişe ön yargı ile bakıyor. Ücreti elden teslim etmek istiyor. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali.

Bu durum kimi etkiler?  En az sektör liderlerini etkiler en çok piyasaya yeni giren küçük esnafları. Zamanın hızlı bir şekilde geçmesiyle birlikte internet sektörü de bir o kadar hızlı bir şekilde ilerlemekte. Bakalım farklı ödeme şekilleri çıkabilir diye düşünüyorum.  Bunu zaman gösterecek.

Bankalar vb. kuruluşlar online alışverişe teşvik edici reklamlar girse. Dolandırıcılığa karşı tüketicinin karşılaşabileceği durumlara karşı bilgilendirme yapılsa ne hoş olurdu değil mi?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir