Okan Yüksel “Bloglar Hayatım Boyunca Hep Önümü Açtı”
Genel

Okan Yüksel “Bloglar Hayatım Boyunca Hep Önümü Açtı”


İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlediği “Blog Yazarlığı ve İnternet Gazeteciliği” konulu konferansın konuğu El Cezire Türk Sosyal Medya Prodüktörü ve Medya Akademi Genel Koordinatörü Okan Yüksel Oldu.

El Cezire Türk Sosyal Medya Prodüktörü ve Medya Akademi Genel Koordinatörü Okan Yüksel “Blog Yazarlığı ve İnternet Gazeteciliği” üzerine İstanbul Aydın Üniversitesi’nde konferans gerçekleştirdi.

Uluslararası ilişkiler mezunu olan Yüksel, blog yazmaya başladığında sektörde çok az blog yazarının olduğunu vurgulayarak “İçerik oluştururken internet üzerinde Hürriyet ile aynı duruma oluyorsunuz” şeklide konuştu.

Bloglar Hayatım Boyunca Hep Önümü Açtı

Deneyimlerinden yola çıkarak yeni medyayı anlatan Yüksel, Kariyer hayatında hep bloglar sayesinden önünün açıldığını söyleyerek , “Web 2.0 Yeni Medyanın temelini oluşturuyor. Bloglar ve yazarlarla etkileşim başladı. Bir haber doğru mu yanlış mı hakkında hemen yorum yapılabiliyor. Bu okurlar için ciddi bir avantaj ve en önemlisi de bu sayede demokratik bir ortam oluşuyor.

“İlk zamanlarda Türkiye’de Türkçe içerik oluşturan web siteleri çok azdı. Habertürk ve Zaman Gazetesi’nin çıkışı internetle başladı. Dünyadaki trendler ise Türkiye’deki trendlerle aynı olmayabiliyor” diyerek instagram örneğini verdi.

100 TL’ye 437 Bin Kişiye Yeni Medya İle Ulaşabiliyoruz

El Cezire’de sosyal medya üzerine raporlamaya çok önem verdiklerini belirten Yüksel, hedef kitle belirleme ve remarketing üzerine dururken bu sayede  “Yalnızca 100 TL’ye 437 bin kişiye yeni medya ile ulaşabiliyoruz” dedi.

Blog yazarı olmak için insan olmanız yeterli

Yüksel blog yazmanın önemi üzerine konuşmasını gerçekleştirirken “Kendi mecranızı oluşturun. Habercilik anlamında habere ulaşmanız ve ulaştırmanız çok kolay. Blog yazarı olmak için insan olmanız yeterli, aranan askeri bir özellik yok. Blogunuz internetteki eviniz gibidir” diyerek ABD Başkanına mı yoksa blog yazarına mı inanırsınız sorusuna çoğunluğun blog yazarına inanacağına dair yanıt verdiğini söyledi. Okunur bir blog yazısı yazmak için ise süreklilik çok önemli olduğunun altını çizen Yüksel, Serdar Kuzuloğlu’nun örnek gösterdi.

Cv’nize Blogunuzu Yazın 

Yüksel üniversite öğrencilerine blog üzerinden kariyer tavsiyelerini şu şekilde verdi. “Kendinizi ifade etmek için ve kariyeriniz için mutlaka blog yazmalısınız. Mülakatta anlatabileceğiniz öykü kadarsınız.”

Video ve grafik programlarına hâkim olmanın kariyer hayatında çok işe yarayacağını belirten Yüksel, “Bir cep telefonu ile çok ciddi haberler yapabilirsiniz. İnternet gazeteciliği anlamında kariyer yapmak istiyorsanız mobilite çok önemli.”  dedi.

Bir öğrencinin El Cezire olarak sosyal medyayı diğer haber sitelerinden farklı olarak nasıl kullanıyorsunuz sorusu üzerine Yüksel “Tık haberciliği yapmıyoruz. Haberi iyi özetleyip birçok haber sitesinin kullanmadığı sosyal paylaşım sitelerini kullanıyoruz” şekliden cevap verdi.

Program öğrencilerin sorularının tamamlanması üzerine alkışlarla son buldu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir