İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Yıldızlar Geçidi
Genel

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Yıldızlar Geçidi

İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Kulübü ve Tv Em işbirliği ile hazırlanan söyleşide “Geçmişten Günümüze Türk Sineması” konuşuldu.

Söyleşiye Türk sinemasının emektarlarından Yönetmen Ümit Efekan ve Türk sineması sanatçıları Suna Yıldızoğlu, Halil Ergün, Oya Aydoğan, Sümer Tilmaç, Nuri Alço, Açelya Akkoyun ve Bekir Aksoy gibi ünlü isimler katıldı.

Yeşilçam Bir Donkişotluk Macerasıdır

Yaprak Dökümü adlı dizide Ali Rıza Tekin karakterini canlandıran Halil Ergün Yeşilçam’la ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

‘’Ben bir kasaba çocuğuyum. Bizim tek eğlencemiz sinemaydı yani Yeşilçam’dı’’ diye konuşan Ergün, ‘’Haftada iki film gelirdi. İkisini de mutlaka izlerdik. İnsanı yakalamış, onu anlayan ve anlatan bir Yeşilçam vardı’’ dedi.

Yeşilçam filmlerinin insanoğlunu ve insan ilişkilerini çok samimi bir şekilde deşmiş bir sinema olduğunun da altını çizen Ergün şöyle konuştu:
“Zor zamanlardı. İmkânlar kısıtlıydı. Kostüm bulamazdık. Kostümleri kendimiz alırdık. Yeşilçam, bütün bunlara rağmen geniş yığınlarla ilişki kurmayı becerebilmişti. Ben Yeşilçam’ın son dönemimde sinemaya başlamış biriyim. Bu bizim sinemamız. Yeşilçam bir Donkişotluk macerasıdır. Her dönemde kendini çevirmiş kurtarmıştır.”

Söyleşiye katılan Nuri Alço da üzerine yapışan kötü karakter imajıyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Yeşilçam’a ilk defa Türker İnanoğlu’nun daveti üzerine Kayıp Kızlar filmi ile başladım. İyi karakterler de canlandırdım ancak akıllarda hep canlandırdığım kötü karakterler kaldı” dedi.

Sinemada Sürekli Kötü Karakter Canlandırmadığıma Üzüldüm”

Sümer Tilmaç da yaptığı espri ile öğrencileri güldürdü. Tilmaç, ‘’Açıkçası şuna çok üzüldüm. Yeşilçam’da kötü karakter olarak da iyi karakterli olarak da rol aldım. Ancak Nuri Alço’ya olan ilgiyi burada görünce sinemada sürekli kötü karakter canlandırmadığıma üzüldüm. Nuri Alço gibi olmadığıma pişman oldum. Yıllarca sinema derken bir kere kendim olamadım. Sürekli birine benzetildim. Şimdi de tecavüzcü coşkuna benzetildim’’ diyerek katılımcıları güldürdü.

Yönetmen Ümit Efekan ve Türk sineması sanatçıları Suna Yıldızoğlu, Halil Ergün, Oya Aydoğan, Sümer Tilmaç, Nuri Alço, Açelya Akkoyun ve Bekir Aksoy Türk Sinemasına dair anılarını anlatırken özellikle Nuri Alço ve Sümer Tilmaç yaptığı esprilerle katılımcılara neşeli anlar yaşattı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir