Sosyal Medya

Vine ile Tanışmam ve Vine’da Fenomen Olmak

vine fenomenAslında Vine ile tanışalı çok olmadı. Sosyal medya ile ilgilendiğim için üyeliğim dursun arada incelerim diye düşünmüştüm. Ardından Facebook’ta Vine Türkiye vb. sayfaların hızla arttığını gördüm aynı şekilde Vine videolarının kolaj yapıldığı içerikleri de Youtube’de izleyince ister istemez neler oluyor burada demeden edemedim. Hemen giriş yapıp incelemeye başladım. Öncelikle sosyal medyada en fazla rastladığım hesapları inceledim tabiki. Dikkatimi çeken şey şu oldu aslında benim Vine’a girmem incelemem tamamen kullanıcıları sayesindeydi. Vine belirli kullanıcıların sayesinde reklam yapmış oluyor resmen. Normalde Vine benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Ama şimdi ziyaret ediyorsam acaba falanca kullanıcı ne yüklemiştir diye merak edip ziyaret edebiliyorum. Sadece 6sn’de neler olabilir değil mi? İlk incelemeye başladığımda o kullanıcıdan diğer kullanıcıya derken neredeyse 1 saat video izledim diyebilirim!

Vine tamamen kişi odaklı bir mecra sağdan soldan alınan videolarla üretilen içerikler pek etkileşimli olmuyor izlerken keyif almıyor insan. İçerik üreten insan ne olursa olsun zaten bir şekilde takipçi kitlesini oluşturur rakamı az ya da çok orası tartışılır.

Vine’daki videoları izleyince şu söz geldi aklıma “Herkes birgün 15 dakikalığına meşhur olacak” Ekşi Sözlük’te kompela adlı kullanıcı bu sözü söyleyen Andy Warhol için yaşasaydı 15 sn meşhur olacaktı demiş. Tüketimin çok hızlı olduğu internette bu rakam bence Vine ile 6 saniyeye kadar düştü bile..

Gelgelelim Vine’daki kullanıcılara hatta şöyle çarpıcı bir başlıkta atalım Vine’da Nasıl Fenomen Olunur? Gibi. Şimdi Vine’dan kısa bir süreliğine ayrılıp Youtube örneğinden bahsedeceğim ve bunu Vine’a indirgeyeceğim.  15 Temmuz 2012’de yüklediği video ile şuan tam (1.789.859.809) izleyici rakamına ulaşan PSY çektiği klip ve şarkısındaki hareketlilikle birlikte Youtube’u kasıp kavurdu. Kendine özgü dansı ekstra hareketleri, müziği  ve elbetteki şansı da yaver gitti. Kendi videosu çıktıktan sonra videosu hakkında bir sürü video çıktı Atilla Taş vb. bunun temel örneklerindendi bildiğiniz gibi. Taklitler asıllarını yaşatır misali.

Vine’da da takipçi sayısı en fazla olanlardan biri de Hakan Hepcan. Hakan Hepcan deyince ilk olarak akıla “dişlerini çıkartıp kafasını sallaması” ve “Cocumuyor ama” geliyor, izleyenler bilir. Bu arada Cocumuyor nereden geliyor diyenler bunu izleyebilir. Birçok kullanıcı Vine deyince cocumuyor ama ve dillendiremeyeceğim Hakan Hepcan’ın küfürlü repliklerini söylüyor. İşte bunlar Hakan Hepcan’ı diğer kullanıcılardan ayıran belirgin özellikler. Elbette sadece bunlar değil yetenekli bir insan üretken ve sesi de güzel daha önceden albüm çalışmaları da olmuş. Hatta şimdi Vine’daki popülerliğinden dolayı mı bilmiyorum ama Okan Bayülgen’in programında birtakım çalışmalar sergiliyor. (Programı izlemedim henüz) Hakan Hepcan’ın bahsettiğim şeyler hakkında bir strateji geliştirdiğini düşünmüyorum bence tamamen doğaçlama gidiyor. Ama gerek internet fenomenlerinde olsun gerek viral videolarda olsun buna benzer detaylar oldukça fazla.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir