Whatsapp’dan Trol Haberlere Önlem
İnternet

Whatsapp’dan Trol Haberlere Önlem

Artık Whatsapp gündelik hayatımızda smsden de daha fazla yer almakta hatta birçok kişi Whatsapp’ı eposta gibi kullanmakta. Aile grupları, iş grupları (her ne kadar da iş için Whatsapp grubuna karşı olsam da) arkadaş grupları, kendi içinde kategoriye ayrılan grupların sonu gelmiyor. Oluşan bu gruplar kapsamında bir kişiden aynı anda birçok kişiye bilgi yayılımı sağlanabiliyor. Evet bu iletişim anlamında çok güzel kolay ve hızlı ancak olumlu kısmını düşündüğümüz gibi olumsuz kısmını da düşünmek zorundayız.

Hindistan’da yayılan sahte bir haberden ötürü hükümetin canı ciddi anlamda sıkıldı (Tamindir Blog). Whatsapp’ın Hindistan’da kapanması söz konusu anlaşılan. Sırf yaşanan bu can sıkıcı durumdan ötürü Whatsapp şöyle bir değişime gitti. Aynı metin 20 kişiden fazla hesaba gönderilemeyecek. Bu arada Hindistan için bu sayı 5 kişiden fazla kişi için geçerliymiş bu konuda daha hassas oldukları için.

Sürekli olarak gönderilen hayırlı cumalar, güzel sözler, fıkralar vs. kısacası gönderen kişinin kendi yazmadan hazır olarak mail dili ile ilet (forward) yaptığı mesajlara da iletildi yazmaktadır. Yine son zamanlarda gruplar için de mesajları kontrol altına almaya yönelik olarak da adminlere dilerlerse mesajları onaylama özelliği geldi. Eee ne diyelim teknoloji güzel şey tabi doğru kullanıldığında 😉

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir