Yandex Hakkındaki İncelemelerim
İnternet

Yandex Hakkındaki İncelemelerim

Uzun zamandır yazmayı planladığım ama bir türlü işlerden vakit veremediğim bir konuydu bu. Yandex ile ilk olarak sosyal medya haberlerinin yapıldığıa bloglarda tanıştığımı söyleyebilirim. İlkte çok fazla ilgimi çekmedi ama Google’ı da ne kadar çok sevsem de sağlam bir rakibin olması rekabeti arttıracak ve çok daha kaliteli ve faydalı hizmetler çıkacaktır.

Gün geçtikçe Yandex adını duyurmaya başladı diyebilirim. Gerek reklam ve gerekse vermiş olduğu hizmetlerle alakalı olarak. İlk olarak benim için en sempatik gelen yanlarından bir tanesi Türkçeyi başlangıç için oldukça iyi kullanmaları oldu. Örneğin harita servisinde maps.yandex.com değil de harita.yandex.com gibi olması. Ufak tefekte olsa bunlar hep artı puanlar benim için.

Yandex Amerika’yı yeniden keşfetmemiş bence tabiri caizse Google’ın mevcut kullandığı hizmetlere artı özellikler koymuş diyebilirim. Site Araçları kısmı vb. bölümler neredeyse aynı. Google’ı biliyorsanız Yandex’te zorlanmazsınız.

Yandex’te beni en çok etkileyen kısım metrica da ki webvisor özelliği. Arkadaşım Onur bana bundan bahsedince acayip şaşırdım. İnanılmaz bir data bu bence. Buradan şunu öğrendim bu arada demek ki daha ne datalar elde ediyorlar.  Webvisor özelliğiyle alakalı bir video çektim aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz. Webvisor özelliği web site istatistikleri için ayrı bir boyut kazandırdı bence. Bir de kullanıcıların cinsiyetlerini paylaşabiliyorlar ama ne kadar sağlıklı olabilir bu kısmını anlayamadım doğrusu.

Kendine ait haritasını olması çok iyi. Mobil uygulamaları hakkında da olumlu geri bildirimler alıyorum. Ayrıca bu veriyi nerden elde etmişlerse mekanları haritalarına kendileri eklemiş bile mesela bizim dernek ekli harita üzerinden. Şimdi baktım sokak fotoğrafları bile çekilmiş gayet net bir şekilde görülüyor.

Bir de müzik özelliği var. Mesela bir şarkıyı arattığınızda arama sonucunun en üstünde çıkan playerdan dinleyebiliyorsunuz. Ben Sezen Aksu Dinle yazdım linkte gördüğünüz gibi liste şeklinde çıktı müzikleri.

Tv reklamları da oldukça hoş olmuş kısa ve net 🙂 Hatta bu reklamların bir de virali yapıldı yanılmıyorsam o da burada.

Bir de blogları var.  Bu blog üzerinden daha detaylı ve güncel bilgiler elde edebilirsiniz. Adı da güzelmiş 🙂 Yandexing  bir Yandex severin güncesi olduğunu da sanmıyorum ama 🙂

Üniversite tercihleri için açtıkları sayfa bahsettiğim gibi hep artı puanlar kazandırıyor Yandex’e

Şimdi her şey güzel mi yok mu hiç beğenmediğimiz bir özelliği elbette var. Yandex’ten 2gb lik mail atabiliyorsunuz ama 6 tane fotoğraf göndermek istesek ziplemeden her birini indirmek için ayrı ayrı güvenlik kodu girmemiz gerekiyor. Bu çok rezil bir durum.

Yandex’i birine sorunca cevap şu oluyor. “Bu adamlar çok sağlam girdi pazara” vb. yorumlar demek oluyor ki bir şekilde bunu kullanıcılara benimsetmiş Yandex.

Elbette ki bu kadar kısa bir yazı ile Yandex anlatılamaz ben ilgilendiğim kısımlarla alakalı bir kaç şey karalamak istedim sadece faydalı olabildiysem ne güzel.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir