Yandex ile Tanıştık!
İnternet, Öğrendiklerim

Yandex ile Tanıştık!

Yandex Facebook sayfası üzerinden Seninle tanışmak istiyoruz!  Dedi ben de tabiî ki dedim ve iletişim formunu doldurdum. Geçtiğimiz Cuma günü Yandex için GFK Türkiye’ye gittim. Aslında ilk etapta bu duruma bozuldum çünkü tanışalım mı diyen Yandex’ti ama beni arayan Gfk Türkiye’ydi. (Yandex adına aramış olsalarda). Hiç olmazsa Yandex’te yapılabilirdi bu görüşme.

Bu görüşmeye neden mi gittim. İlgi alanım olduğu için. Yandex olduğu için. Kullanıcının hangi hareketlerini merak ettiklerini merak ettiğim için ve nasıl sorularla karşılaşacağımı öğrenmek istediğim için.

İki kişiyle birlikte sohbet havasında Yandex üzerine konuşmaya başladık. Gayet samimi içten sorular olunca cevaplarımda aynı şekilde oldu. GFK Türkiye’den Deniz Hanım her açıklamamda bana neden sorusunu yöneltiyordu. Bir yerden sonra anlattığım her şeyin sonunda neden yaptığımı otomatikman açıklamaya başladım. Bu görüşmede kilit soru nedendi. Birçok internet aracını kullanırken kendime neden sorusunu sormadığımı fark ettim bu arada. Bazı nedenlerin cevabını bilmiyorum. Ancak bilmiyorum desem de konuştuğumda söylediğim gibi mutlaka vardır psikolojik bir açıklaması dedim.

Konu Yandex olunca Google’dan söz etmemek mümkün değildi tabiî ki. Yandex ve Google konuşulunca Google’ın zihnimize inanılmaz bir şekilde nüfuz ettiğini bir kere daha anladım. Kullanım kolaylığı, ekstra özellikler de yetmiyor. Bir ürün için marka değeri de çok önemli. Ve birçok kullandığımız uygulama mutlaka daha iyi, daha hızlı vs. ancak bunda dış etkenler de çok önemli. Yani Google ya da Facebook bugün kendi çevremiz tarafından kullanılmasaydı bizim için eskisi kadar değerli olmayacaktı

Marka bilinirliği ve marka değeri hakkında Google ve Apple’da sürekli bir çalışma yapılıyor. Haklarında sürekli haberler çıkıyor. Medyada çıkan asparagas ya da doğru haberler bilinç altına yerleştiriliyor. En güvenilir firma olan Google haberleri ya da İphone’ın bir modeli çıkmadan önce hakkında iddia edilen  özellikler şeklinde çıkan haberler gibi. Bu haberlere benzer birçok örneğe rastlayabilirsiniz. Bunların birçoğunun bilinçli olduğunu düşünüyorum. Facebook hayatıma bu şekilde girdi benim. Google için hep güvenilir bir şirket olduğu hakkında yapılan haberler zihnimde yer etti. Hem zihnimde yer etti hem de bunu kullanarak gördüm. Yandex için de bu ve buna benzer haberler olabilir önerisinde bulundum. (Tabiki asılsız haberlerden bahsetmiyorum. Hakkını verdiği özellikleri için)

Gerçekten bazı detaylar gözden kaçınca çok büyük açıklar çıkıyor ortaya. Örneğin GFK Türkiye’de hareketlerimizin kayıt edilmesi için Yandex tarafından bir laptop verilmiş. Oradaki kişiler her ne kadar da Yandex adına benimle görüşüyor olsalar da. Aslında benim için Yandex oradaki bilgisayardı. Yandex teknoloji firması Rusya’nın en büyük arama motoru ama tahsis ettiği laptop eski model bir laptoptu. Benim kişisel bilgisayarım bile ondan daha iyiydi. En azından daha iyi görünüyordu. Şimdi söylemeden edemeyeceğim ama Google böyle bir uygulama yapmış olsaydı oraya son model bir bilgisayar koyardı buna eminim. Nasıl emin olabiliyorsun sorusunun cevabı ise bilinçaltıma daha önceden verilen “Google en iyisini yapar” cümlesinde.

Bu arada pazar araştırma şirketlerinin önemini de algılamış oldum. Çok farklı ve benim için ilgi çekici bir alan doğrusu. Bu görüşmenin her iki taraf için de verimli olduğu kanaatindeyim. Başta Yandex olmak üzere GFK Türkiye’ye teşekkür ederim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir