Birileri Bizi Takip Ediyor
İnternet, Sosyal Medya

Birileri Bizi Takip Ediyor

Facebook’un kullanmayan yoktur sanırım aramızda. Ben internete ilk girdiğimde e-posta sonra da Facebook’a bakarım sonra haber siteleri bloglar vs. vs. devam eder. Genelde ilk giriş yapılan site Facebook olur arada kapatsak ta çıkış yapmayız. O haber sitesi senin bu blog benim derken surf başlar bizim için. Hele de bir araştırma yapıyorsak bilmediğimiz sitelere ping atar gibi hızlı hızlı girip çıkarız. Bu sırada bizi birkaç tehlike bekliyor, biz istemesekte bir bakmışız ki profilimize altın çilek reklamı düşmüş (bu en insaflı olan reklam) istemediğimiz bir sayfayı ileri zamanlarda beğendiğimizi fark ederiz. Nerden çıktı bu sayfa deriz. Bütün bunlar girdiğimiz sitelerde reklam yapmak amacıyla geliştirilmiş olan uygulamalar oluyor. Bu sorundan kurtulmak için Facebook’tan çıkış yapmamız yeterli.

Araştırma yaparken girdiğimiz o kıytırık siteler bile bizim sayemizde reklam yapıyor ya. Koskoca Facebook kim bilir sayemizde nice datalar elde ediyordur. Ortalama olarak en çok hangi siteler takip ediliyor. 18-24 yaş aralığındaki gençler en çok hangi sitelerde takılıyor, bu kısmın sonu yok. Bölge, yaş, cinsiyet, meslek, süre … baz alınarak tüm istatistikler çıkartılabiliyor.

Aynı durum Google içinde geçerli. Bildiğiniz gibi Google’de zaten kullanıcılar için hali hazırda Web Geçmişi adında bir hizmet mevcut. Hangi gün hangi siteye girdiğin kaç kere görüntülediğin kayıt altında tutuluyor tabi web geçmişini aktif hale getirdiyseniz. Şimdi Google milyonlarca kullanıcılarına böyle bir hakkı sunduğuna göre kim bilir kendi hangi bilgilere sahiptir.

Hani üye olurken kullanım şartları, sözleşmesi vb. maddeleri işaretleyip üye oluyoruz ya o kısımda zaten bilip bilmediğimiz her şeyi onaylayıp teslim oluyoruz bile.

Kullanıcı olarak bu gibi durumlardaki riski en aza indirmenin çözümü özellikle paylaşım sitelerinden işimiz bittiğinde sadece çıkış yapmak olacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir