Viral Reklam Analizlerim
Sosyal Medya

Viral Reklam Analizlerim

Bildiğim kadarıyla Türkiye’de en iyi yapılan videolardan bir tanesi oldu Gittigidiyor.com’un viral reklam çalışması. İlk izlediğimde videonun viral reklam olduğunu anlamamıştım. Daha doğrusu ilk izlediğimde viral reklamın ne olduğunu bile bilmiyordum. Şimdi izlediğimde oldukça başarılı olduğunu gözlemledim.


Bu videoda viral videonun şöyle bir avantajının olduğunu fark ettim. İstenildiği gibi argo kelimeler kullanılıyor nasılsa resmi bir video değilmiş gibi markaya zarar vermeden başarılabiliniyor, gençlerdenmiş gibi doğal ve sokak ağızıyla yapılan sözler vb. Aşağıda paylaşacağım videoda zaten gerekli olan bütün analizler yapılmış.

Bir de Thy’nin olduğu söylenen bir video dolaşıyor ortalıkta. Kızlar hemen ay ne romantik diye paylaştı gitti. Aslında farkında değiller video patladı gitti. Thy’nin olduğu iddia edilen videoyu izledikten sonra da başka bir şeyin farkına vardım. buyrun önce siz de izleyin aşağıdan.

İzleye izleye öğreniyoruz artık. Gittigidiyor.com yapmış olduğu viral reklam çalışmasında yaptıkları videoya karşı yapılan cevap şeklindeki videolardan bahsetmişti. Ne güzel değil mi bir taşla iki hatta daha fazla kuş vurmak. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Sürekli birilerine tek taraflı bir şeyler söylüyorlar, bir mesaj iletiyorlar. Bu şekilde bir mesaj yollandığını gören kullanıcılar mesaj yolladıkları kişinin kılığına bürünüp cevap vermeye başlıyor ve çifte reklam oluyor. Bu kanıya Thy’nin viral reklam çalışması olduğu iddia edilen videoyu analiz ettikten sonra vardım. Viral reklam hakkında söylenecek çok fazla madde var bu konu hakkında yazmaya devam edeceğim şimdilik girişimi bu yazıyla yapmış olayım.

Not: İlk videodaki argo içerikli cümlelerden dolayı özür dilerim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir