Bu İşin Kuralını Kim Koyuyor?
Genel

Bu İşin Kuralını Kim Koyuyor?

Şimdi diyeceksiniz ki sosyal medya, internet falan derken nereden çıktı bu konu:) Geçenlerde aklıma takıldı. Örnekler üzerinden gidelim hemen. İstanbul’dasınız bir lokantaya gidiyorsunuz. Su ücretli ama ekmek ücretsiz. Neden? Bu mekân sahibi ekmeği bedava mı alıyor? Kardeşim bu işin kuralını kim koyuyor? Birisi geçip bundan sonra ekmek ücretsiz su ücretli olsun mu dedi acaba. Temel’in fıkrasında “bırak çorbanın parasını da yediğin ekmeklerin hesabını ver” neden komik geliyor bize?

Yoksa ticaretle alakalı bilmediğimiz bir şey mi var? Tamam, anladık ayran isteyince küçük ayran getirmek varken kocaman ayranı getiriyorlar. Belki şimdi de diyeceksiniz ki içtiğin çorba ekmeğin fiyatını karşılıyordur. Peki, lokantalar mecbur mu bedava vermeye. Lokantalar, ekmekler bundan sonra ücretli olacak dese millet lokantalardan yemek yemeyecek mi?

Bir diğer konu ise tekstil sektörü ile alakalı. Bir elbise alacaksınız diyelim ki. Small bedeni 45 tl ise neden XXX Large bedeni de 45 tl. büyük beden de daha çok kumaş harcanıyor. Şimdi o kadar kumaştan ne olur demeyin. Birisi çıkıp bundan sonra bedenler arasında fiyat farkı olmasın dedi de. Sektördekiler de tamam abi sen diyorsan olmasın mı diyor? Normalde en küçük şeyleri hesaplayan firmalar neden bunları göz ardı ediyor? Küçük bir dipnot geçeyim Wallmart’ta beden farkında fiyat farkı da var. Ben Türkiye için konuşuyorum.

Bunun gibi birçok örnek bulabiliriz düşünürsek. Böyle gelmiş böyle gider gibi bir durum olduğunu düşünüyorum ben. En başında neden böyle olduğunu ise atalarımıza sormak lazım. Şimdi bir firma kalksa bundan sonra ekmekler için ayrı ücretlendirme yapılacağını belirtse kim bilir ne kadar çok tepki görür. Buna cesaret edecek bir firma göremiyorum ben eğer alternatif bir çözümü yoksa.

Bu konu hakkında fikri olan birisi varsa aşağıdan yorum yaparak beni ve okuyanları aydınlatabilir. Belki de bilmediğimiz bir şeyler vardır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir