Dijital Mecralarla Neden Bu Kadar İç içeyiz? [Mim]
İnternet

Dijital Mecralarla Neden Bu Kadar İç içeyiz? [Mim]

Ramiz Tayfur‘un başlattığı Funda Hanım‘ın sürdürdüğü İnternet Sektörü Neden Bu kadar İlgimizi Çekiyor? Başlıklı mim serisine ithafen 🙂

Ben internetin gücünü açmış olduğum sitelerin ya da yazdığım bazı yazıların hayal edemeyeceğim kadar farklı yerlere gittiğini gördüğümde tekrar tekrar şaşırarak öğrendim. Fiziksel olarak ulaşmamızın mümkün olmadığı yerlere web sitemizle ulaşabildik. Aslında bütün bu arzu belki de küçük yaşlarımda dijital dünyaya olan ilgimle filizlendi. Farkında olmadan takipçilerim oldu ve farkında olmadan hiç tanımadığım insanların takipçisi oldum.

Blogum üzerinden aldığım yorumlarla mutlu oldum. Kimi zaman yazdığım bir içeriğin gelen yorumlarla kitleleri ne kadar da etkileyebildiğini gördüğümde kendimle gurur duydum.

Teknolojiyi sevdik en yeni ürünleri ilgiyle takip ettik beğeni ile yorumladık. Sosyal medyanın doğuşu ile bir araya dizildik. Davet ettik, davet edildik. İlgi alanları birdi tabi, sürekli konuştuk yorumladık. Yeni şeyler öğrendik. Zaman zaman çevrimiçi dünyayı gerçek dünyaya taşıdık. Teknoloji bize uzağı yakın kıldı. Zaman kavramı ise neredeyse ortadan kalktı.

neden internet

Uzun zamandır görüşmediğimiz bir arkadaşımızın “Geçen şöyle bir şey yapmıştın nasıl oldu ya o?” şeklinde soruları ile karşılaştık.

Bütün mecraları denedik. En yeni platformlarda online olarak yer aldık. Username bizim için hep önemli oldu 🙂 İstatistik olmazsa olmazlarımızdandı. Sıkça yaşanan sorunları gündemimize alıp açıklık getirdik. Attığımız tweetleri yazdığımız postları paylaştığımız durumları evrene savurduk. Hepsinin bir karşılığının olduğundan hiç şüphemiz olmadı. Blog yazınca kutsal bir görevi yerine getirmiş gibi hissettik. En azından benim için öyle oldu.

Sevgili Funda Hanım’a mimi için teşekkür ederim. Bu arada Funda Hanım’ı önce online dünya da sonra da yüzyüze tanıdıklarım arasındandır : )

Bu arada ben de bu konu için Hamza Şamlıoğlu ve Evren Elif Akçakaya‘yı mimliyorum eminim ki çok farklı fikirleri ve deneyimleri mevcuttur.

Aslında bu konuya dair yazabilecek çok şey her biri ayrı ayrı ele alınmalı nedenleri bir bir irdelenmeli. Fayda, zarar, hatalar ve sonuçlar gibi. Unutmayalım teknoloji ve online mecralar kişiyi vezir edebileceği gibi rezil de edebilir.Bilinçli kullanım önemli kontrolsüz güç güç değildir misali.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir