Facebook Hesap Varisinizi Seçtiniz mi?
Sosyal Medya

Facebook Hesap Varisinizi Seçtiniz mi?

Bugün Facebook üzerinden hesap ayarlarımı kontrol ederken rastladım Hesap Varisi özelliğine. Düzenli olarak kontrol ettiğim için farklı bir sekme ekli olduğu için hemen gözüme battı doğrusu. Bugün sanki Hesap Varisine benzer bir özellikle ilgili bir haber okuduğumu da görmüştüm.

Bu özellik aklıma defalarca geldi. Özellikle de son 3 yılda vefat eden tanıdıklarımdan sonra neden böyle bir özellik yok dedim. Sosyal medyadaki mirasımızı kime bırakacağız? Twitter’ın vefat eden bir arkadaşımın takip ettiği hesaplar üzerinden reklam yapması ise çok zoruma gitmişti.

Hesap vârisi nedir?

Hesap vârisi, hesabınızın anıtlaştırılması durumunda hesabınızı yönetmesi için seçtiğiniz kişidir.

Hesap vârisi ne yapabilir?

  • Profiliniz için başa tutturulan bir gönderi yazmak (ör. sizin adınıza son bir mesaj paylaşmak veya cenaze merasimi ile ilgili bilgi vermek)
  • Yeni arkadaşlık isteklerine yanıt vermek (ör. daha önce Facebook’ta olmayan eski arkadaşlar veya akrabalar)
  • Profil resminizi ve kapak fotoğrafınızı güncellemek

Hesap vârisi ne yapamaz?

  • Hesabınıza giriş yapamaz
  • Geçmiş gönderileri, fotoğrafları ve Zaman Tünelinizde paylaşılan diğer şeyleri kaldırmaz veya değiştiremez.
  • Diğer arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajları okuyamaz
  • Herhangi bir arkadaşınızı arkadaşlarınızdan çıkartamaz.

facebook hesap mirası

Yukarıdaki madde madde yazan bilgileri Facebook yardım kısmından aldım. Bunlara ek olarak gözüme çarpan şeyleri de belirteyim hemen. Öncelikle dikkatimi çeken özellik şu Facebook hesap varisi sahiplerine kesinlikle mesajları okuma yetkisi vermemektedir.  Facebook hesap varisinize ona yetki verdiğinize dair otomatik mesaj gönderebilirsiniz, mecburi değil bekletebilirsiniz de.

Facebook hesap varisi seçildikten sonra siz öldüğünüzde https://www.facebook.com/help/contact/651319028315841 adresi üzerinden anıtlaştırma talebinde bulunulduğunda o kişinin seçtiği kişi bahsettiğim işlemleri yapabilecek.

Hesap varisinizi seçtikten sonra alt kısmında hesap varisiniz verilerinizi (fotoğraf, video, hakkında açıklaması vs.) indirebilsin seçeneğini dilerseniz işaretleyebilirsiniz. Ama burada da Facebook mesajların indirilemediğini belirtmektedir.

Bir de Facebook hesabınızın kapatılması seçeneği mevcut. Vefat ettikten sonra Facebook hesabınızın olmasını istemiyorsanız hesabın kalıcı olarak silinmesini talep edebilirsin.

Çok tuhaf bir duygu, Facebook nereden nereye geldi. Kişisel bilgilerimizin olması aile ve uzaktan yakından çevremiz bizi Facebook’a ne kadar da bağlamış öyle. Facebook Hesap Varisinizi Seçtiniz mi? Seçmediyseniz https://www.facebook.com/settings?tab=security adresinden ekleyebilirsiniz. Allah mutlu ve huzurlu ömürler versin…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir