Sahibinden.Com’dan İlk Satışımı Gerçekleştirdim
İnternet, Öğrendiklerim

Sahibinden.Com’dan İlk Satışımı Gerçekleştirdim

Yeni telefon aldıktan sonra eski telefonu bir şekilde elden çıkartmalıydım. (Yazıyı yazdıktan sonra bir okuyayım dedim de ilk cümlem amatör reklam spotu gibi olmuş 🙂 ) Sahibinden.Com’u sıkı takip ediyorum ancak hiçbir ürün satmamıştım 2012 yılında üye olmuşum sadece o kadar. Gene 2012 yılının verilerine göre Aylık 22 milyon tekil kullanıcı ve 2.5 milyara yaklaşan sayfa gösterimiyle Türkiye’nin en büyük ilan sitesi olan sahibinden.com’da sanırım benim yaşadığım tecrübe devede kulak bile kalmaz. Ancak her ne kadar da ticareti beceremesem de bir şeyi satmak çok güzel bir duygu. Bir şeyi satma duygusunu ise ilk butigim.com’da yaşamıştım. Çalışan olarak sahibi gibi sevinmiştim hem de. Evet her neyse konuya girelim hemen.

sahibindencom ilk satis

Telefonun güzel bir şekilde fotoğrafını çektim ve yayınladım. İlanım 12 gün boyunca yayında kaldı. Bu süreç içerisinde en az 20 kişi tarafından arandım ürün hakkında bütün detayları yazmış olmama rağmen bilgi talep edildi. Pazarlık etmeye çalışan ve takas yapmak isteyen oldu. Açıkçası takas tuhaf geldi bana. Gördüğüm kadarı ile diğer ilanlarda takas yapılabilir gibi açıklamalar vardı. İkinci el telefon sektöründe takas kültürü varmış bunu da öğrenmiş oldum.

İlanım 12 Gün içinde 757 kişi tarafından görüntülendi ve 10 kişi tarafından favorilere eklendi. Ben telefoncunun alacağı fiyattan çok daha iyi bir fiyata sattım telefonumu. Üstelik telefonun bütün kusurlarını belirttiğim halde. Hatta satışı az önce gerçekleştirdim bu yazımı da sıcağı sıcağına yazıyorum.

 sahibindencom ilk satis2

Sahibinden.Com Dev Bir İlan Arama Motoru

Bu arada Sahibinden.com’un kendi içinde yaptığı pazarlama taktikleri de gözümden kaçmadı değil hani. Bazı yöntemleri aklıma hemen Google’ı getirdi. Bir nevi ücretli olarak kendi içerisinde arama motoru optimizasyonu yapmakta. Mesela arama ilan kategorisinde en başta yer alma, ilan kategorisinde ilana fotoğraf ekleme, ilanı ana sayfaya ekleme, ilanda fiyat düşünce bilgilendirme vb. Basitçe tespitlerim bu kadar sadece küçük bir satıştan yola çıkarak bunları belirledim. Eminim ki birçok şey daha vardır. Mesela geçici telefon numarası gibi bir özellikte çok iyi düşünülmüş neden mi? Bugün tanımadığım bir numaradan sms geldi hayırlı cumalar diye. Kendisine numarasının kayıtlı olmadığını belirttim. O da bana telefon için satacağım telefon için numaramı kaydettiğini söyleyince durumu fark ettim. Demek ki kullanıcılarda numara ile ilgi sorunlar oluyormuş ki böyle bir özellik düşünülmüş. İlanı yayından kaldırırken de (istatistik için olmalı) çaktırmadan sebebini de belirtmem istendi bu arada.

Sahibinden.Com dev bir ilan arama motoru bunun iyice farkına vardım zaten rakamlar da kendini belli ediyor. Kim bilir ne evler ne arabalar ne arsalar satılmıştır bu dev site sayesinde. Her geçen gün kendilerini geliştiriyor. En son aldığım bir duyuma göre yeni bir yapılanmaya geçecekmiş ve site ikiye bölünecekmiş araba ayrı bölümde arsa ayrı bölümde olacakmış tabi bu sadece aldığım bir duyum. Ülkemizde böyle kaliteli hizmetler veren platformların olması güzel. Tabi mutlaka sorun yaşayanlar da vardır. Bu platform sadece siteden ibaret değil insanlardan oluşmakta. İnsanın olduğu yerde ise sorunların olması doğaldır yeter ki minimum olsun.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir