Gezi Parkı Olaylarında Sosyal Medyanın Kontrolsüz ve Bilinçsiz Kullanımı
Sosyal Medya

Gezi Parkı Olaylarında Sosyal Medyanın Kontrolsüz ve Bilinçsiz Kullanımı

gezi_parki_sosyal_medya_yalanlariHepimizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde Gezi Parkı için protesto eylemi gerçekleştirildi. Birçok insan sokaklara çıktı ve Gezi Parkı için sloganlar attı. Aynı zamanda da sosyal medyayı aktif olarak kullandı.  31 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye’de 15.247.051 tweet atıldı. Normalde günlük atılan tweet sayısı 9-11 milyon.

Sosyal medya üzerinden arkadaşım olan ve takip ettiğim birçok kişi de bu protestoyu destekledi. Bu tabiki de normal bir şey herkesin kendine ait bir fikri vardır ve bunu ifade edebilir. Ancak şunu gözlemledim ki bir çok kişi haberin doğruluğunu kontrol etmeksizin paylaşımda bulundu. Konunun gündem olması için soluk almadan paylaşımda bulundu. Panzer altında kalan gencin asılsız fotoğrafından tutun köpeğe sıkılan biber gazının Türk Polisine ait olduğu bile iddia edildi. Buna birçok örnek verebiliriz. Şu linkte bir blogger hepsini listelemiş. Bir de “Twitter’ı biz kapattık” iddiasında bulunanlar için de Hamza Şamlıoğlu güzel bir yanıt vermiş bu linkte.

Bir de haber ajansı gibi çalışanlar dikkatimi çekti. Birkaç kişiye bir yerden sonra dayanamadım arkadaşlarımdan çıkartmak zorunda kaldım. Şöyle şöyle söyleniyor… Böyle böyle dediler yayalım şeklinde emin olmadığı içerikleri peş peşe paylaşması artık gına getirdi küfürler de cabası.

RT ettiğiniz içeriğin sahibi olan hesabın doğrulanmış olduğuna lütfen dikkat edelim. Fake ünlü hesaplarının paylaşımlarını kesinlikle dikkate almayalım. Paylaşım yapacağınız görseli önce Google’da aratın bu şekilde doğru olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu arama şeklini gerçekleştirmek için Google görsel aramalarına girip arama kutucuğunun yanındaki “Görselle Ara” butonuna tıklamalısınız. Dilerseniz resim url’si ile dilerseniz direk resmi yükleyerek kontrol edebilirsiniz. Bu videodan anlatımını izleyebilirsiniz.

Yaşanan bu üzücü olaylar aynı zamanda sosyal medyanın ciddiyetini daha da arttırdı. Birçok insan sesini duyurdu. Ancak bunun olumsuz olarak kullanmak isteyenlerin bir kısmı tespit edildi. Sabah şu haberi okudum. “İzmir’de sosyal paylaşım siteleri üzerinden asılsız haber yaydıkları iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 25’e yükseldi.” Unutmayın haberi uyduran kadar yayanda sorumludur. Doğru ve temiz bilginin paylaşıldığı günlere…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir