İlamsız İcra Nasıl Yapılır?
Öğrendiklerim

İlamsız İcra Nasıl Yapılır?

İlamsız icra para alacağı bulunanların başvuracağı bir yöntem. Dava masrafı olmadan yapılabilecek olan bu yöntem. İcra Müdürlüğü’ne gidip icra dilekçesi temin edip ilgili gişeye teslim edip yavaş yavaş uygularken öğreneceğiniz bir süreçtir açıkçası. Avukatlardan ve memurlardan nazikçe bilgi talep etmekten çekinmeyin bu arada. Öncelikle alacaklı olarak borçluya ait birkaç bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle TC Kimlik numarası ya da ikametgah adresi bilinmelidir. Bunları bilmiyorsanız başvuruda bulunamazsınız.

Ancak birtakım tedbirler alırsanız eğer bir şekilde gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz . Nasıl mı? Borç verilecek olan kişiye borcunuzu verirken mutlaka bir belge olmalı. Mesela EFT yapabilirsiniz. EFT yaptığınızda elinizde deliliniz de bulunmaktadır. Hele de dijital ortamlara hakimseniz internet bankacılığı ile gönderdiğiniz EFT’nin dekontunu mailinizde bir kenara koyuverirsiniz. Unutmadan EFT yaparken açıklama kısmına borç olduğunu mutlaka yazın.

Diyelim ki elimizde dekontumuz var. Bundan sonra İcra Müdürlüğü’nde dekont üzerinden ilgili bankaya dilekçe ile TC Kimlik numarası talep edilebilir. Tabi bu süreçler hemen olmuyor bir ya da iki haftada bir İcra Müdürlüğü’ne gidip gelmelisiniz. Biraz sabırlı olmalısınız ilk defa yapıyorsanız acemilikten dolayı uzun süren süreç daha da uzayacaktır. Bu süreçte ufak tefek masraflarınız çıkmaktadır tabi özellikle posta için pul masrafı gibi. Unutmadan bu masraflar şayet alacağınızı alabilirseniz alacaklıya yansıyacaktır.

Gerekli bilgilere ulaşıldı diyelim ki TC Kimlik numarası temin edildi. Artık alacaklının adresine yazı gönderilebilir. Eğer adrese ulaştığı halde borçlu belirli bir gün içerisinde itiraz etmezse borcunu kabul ettiği varsayılır ve olay sizin lehinize geçer. Bundan sonrası için borçlunun mal varlığına bakılır. Mal varlığı var ise eğer talebiniz doğrultusunda ücretini ödemeniz karşılığında icra memurları icra için incelemeye çıkar ya da borçlu sigortalı olarak çalışıyorsa maaşının belli bir oranına taksitlendirilerek el konulur maaşı yoksa eğer hesabı bloklanır para var ise aynı şekilde hesabından belli bir orana göre taksit edilir.

İlamsız İcra Dolandırıcılığına Dikkat!

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık yöntemi çıkmasın. Süreci basit bir şekilde sizlere yukarıda anlattım. Birinden alacağınız olmalı ki o kişiye ilamsız icra takibi yapabilesiniz. Borcu olmadığı halde ilamsız icra takibi yapıp olmayan borcunu talep etmek isteyen dolandırıcılar da olabilir. İnternet üzerinden birkaç kere bu konuya rastladım. Bir gün borçlu olduğunuza dair size bir yazı gelirse sakın görmezden gelmeyin. Hemen ilamsız ödeme emrine itirazda bulunan eğer bulunmazsanız borçlu olduğunuzu kabul etmiş varsayılırsınız. Durduk yere başınız ağarmasın dikkat edin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir