İnterneti Deneyimleyerek Öğreniyoruz Türkiyem
İnternet

İnterneti Deneyimleyerek Öğreniyoruz Türkiyem

Twitter’ın kapatıldığını gene Twitter’dan öğrenen bir toplum olarak özellikle son üç yılda Türkiye’deki internet kullanıcısı çok büyük yol kat etti diyebilirim. Youtube’nin defalarca kapatılıp açılması ve bunu gibi yasaklanan sitelerin olması ile DNS uzmanı oldu milletimiz.

Zaman zaman kurumsal firmaların Twitter hesaplarının ele geçirildiğini duyunca şaşırırdık. Aslında artık şaşırmıyoruz alıştık çünkü Turkcell’in bile hesabı hacklenmişti hem de doğrulanmış olmasına rağmen. Açıkçası artık hesap hacklenmelerinin viral olabileceğini düşünmüyor değilim.

hacker-intro

Gel gelelim en son yaşanan hack olayına. Tam seçim arifesindeyken DHA’nın resmi twitter hesabından paylaşılan ‘Diktatörden hesap sorun Oyunuzu HDP’ye verin’ tweeti sonrası ‘hackendik’ açıklaması geldi. İşin siyasi boyutuna girmeyeceğim sadece teknik olarak bize ne gibi dersler verdiğinin üzerinden gideceğim.

Acaba hesap gerçekten hacklendi mi yoksa bilinçli mi yapılıyor şeklinde paylaşımlar yapıldı durdu. Bir kısım hacklendiler “yersen” derken bir kısım da gerçekten inandı. Doğan Haber Ajansı açıklamayı yapmıştı oysaki.  Bazı haber sitelerinde konuyla alakalı olarak Tweetin atıldığı lokasyonun belirtildiği adres bile yazıyordu. Bu ve buna benzer açıklamaların bu kadar kısa sürede yapılabileceğini düşünmüyorum. Yalnızca bir tanesi mantıklı geldi. O da parola sıfırlama mailinin os ***@***.**.** şeklinde olmasıydı.

dha parola sifirlama

Kaç tane normal kullanıcı bunu düşünüp kontrol ederdi ki. Bu vesile ile böyle bir şeye de bakılabileceğinin farkına varılmış olundu. Çok basit aslında bunu tespit etmek ancak bazen en büyük sorunlar küçücük dikkatsizliklerden kaynaklanmıyor mu?

Vakti zamanında saadet zinciri mantığı ile yapılan bir web sitesi için de buna benzer bir durumla karşılaşmıştım. Memleketimden internet ile ilgili arası pek  olmayan bir arkadaşım bana bildiğim halde bu sistemi anlatmıştı ve sonra da çok güvenli diyerek verisign ssl sertifikasından bahsetmişti. Ben bu arkadaşa sırf bu sistem sayesinden ssl sertifikasını öğretmelerine şaşırıp kalmıştım.
Eh ne diyelim deneyerek öğreniyoruz Türkiyem..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir