“Türkiye’nin Yerel Basını İstanbul Aydın Üniversitesi’nde”
Öğrendiklerim

“Türkiye’nin Yerel Basını İstanbul Aydın Üniversitesi’nde”

İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri, yetmişe aşkın ilden getirdikleri yerel gazete ve dergiden oluşan sergiyi, Prof. Dr. Atilla Girgin öncülüğünde açtılar.

Baskıların Yüzde Altmışı Yerel

Çalışmanın öncü ismi Prof. Dr. Atilla Girgin, Türkiye’de dergi ve gazete olmak üzere 7 bine aşkın baskının olduğunu söyledi: “Baskıların yüzde altmışını yerel basın oluşturuyor ancak tirajlar düşük. Bunun nedenini araştırdığımızda Anadolu Basını’nın devletten resmi ilan almak için yerel gazetecilik yaptığını görüyoruz. Bunu kamuoyuna sunmak istedik.”

Prof Dr. Atilla Girgin’in verdiği Yerel Basın dersinin bir projesi olarak başlayan çalışma, 25 kişilik bir ekip tarafından tamamlandı. Açılış konuşmasında Yrd. Doç. Dr. Olcay Uçak sergi ile ilgili olarak, “Bende ilk iş deneyimimi yerel bir gazetede yaşadım, çok güzel bir sergi gerçekleştirilmiş,” dedi.

 “Uluslar arası Bir Kimliğimiz Var”

Türkiye’nin dört bir yanından getirilen 560 gazeteden oluşan serginin büyük çoğunluğunu Anadolu Basını oluşturuyor. Projede çalışan gazetecilik bölümü öğrencisi Asker Avşar serginin amacıyla ilgili olarak, “İstedik ki Türkiye’nin her şehrinden gelen öğrencilerimiz, burada kendi yörelerinin gazetelerini görsünler. Bununla birlikte üniversitemiz sadece Türkiye’nin üniversitesi değil. Uluslararası bir kimliğimiz de var. Bu yabancı öğrencilerimizin de ülkemizdeki yerel basının ne kadar gelişmiş olduğunu, baskı tekniklerini, haber tekniklerini, haberlerimizin ne kadar renkli olduğunu, renklerimizi görmelerini istedik. ‘Türkiye’nin Yerel Basını İstanbul Aydın Üniversitesi’nde’ sloganını duyurmak asıl amacımızdı,” dedi.

İletişim Fakültesi öğrencilerinin ve iletişim alanında çalışan isimlerin yoğun ilgisini gören sergi 6 Mayıs tarihine kadar İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Paşa Kampüsü’nde ziyaret edilebilir.

İAÜ/ Alay ONAY

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir