Sosyal Medya

Sosyal Medya Ücretsiz Kalacak Çünkü

sosyal medya ucretsiz cunkuÇılgınca uygulamalar kullanıyoruz. Dilediğimiz fotoğrafı çekip paylaşıyoruz. Yer bildirimleri ve çeşitli senkronizasyonlar yapıyoruz.

Birçok veriyi ücretsiz depoluyoruz. Ve bunların birçoğu problemsiz bir şekilde işliyor. Gönderdiğimiz bir mail gitmediği zaman sanki bunun bedelini ödüyormuş gibi kızıyoruz. Oysa bakıyorum da bu işlemleri internet bedeli dışında tamamen ücretsiz yapıyoruz. Çoğu zaman oturduğumuz kafeterya ya da bir AVM’de ücret bile ödemeden kullanabiliyoruz. Ve birçok dünya firması bizleri mutlu edebilmek için elinden geleni yapıyor.

Peki, bizlere bu kadar hizmet sunmak için bunca masraf yapan firmaların sadece bize gösterdiği reklamlardan kazanması yeterli oluyor mu? Yoksa bizim göz ardı edip kabul ettiğimiz kullanıcı sözleşmesindeki satır aralarında gizli gelir kaynakları mı var?

Alman Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner bir konuşmasında şöyle ilginç bir ifade kullandı: “Facebook gibi sosyal ağlar ücretsiz değil, bedelini kişisel bilgilerimizi açıklayarak ödüyoruz.” Gerçektende bu söz sunulan hizmetlerin bonkörlüğünü çok iyi açıklıyor.

Önünde duramadığımız bu akışın seyrini değiştirmek pek mümkün değil gibi gözüküyor. Belki uzmanlar birçok öneride bulunabilir ancak bu gerçekle yaşamamız gerektiğinin farkına varmalıyız.

Hiç kimseye neyi paylaşıp paylaşmaması gerektiğini söylemenin haddim olmadığının farkındayım. Ama internette hiçbir şeyin kaybolmadığını, hatta bilgi hareketlerimizin bile kayıt edildiğinin altını vurgulamamın gerektiğini düşünüyorum.

Bunlar biraz komplo teorisi gibi görünse de kullanıcılar üzerinden paha biçilemez istatistiki bilgiler edinildiği bir gerçektir. Mahremiyet hakkında kullanıcıların bilinçlenmesi ile ileride bu konuda duyarlı firmaların da doğabileceğini düşünüyorum. Bunu zamanla göreceğiz. Şimdilik bilinçli kullanıcı olma temennisi ile.

Not: Bu yaz ilk olarak 13 Eylül 2013’te Turkcell Blog‘da yayınlanmıştır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir