Sosyal Medya

Facebook’a Öneri: Trend Photo

Zaman zaman  özellikle Facebook ya da Twitter’da farklı farklı profil fotoğrafları görebiliyoruz. Kimi zaman tepki vermek için kimi zamansa üzüntüleri dile getirmek için. Kimi zaman siyah kurdele kimi zaman sadece siyah bir görsel. Facebook’a göre belki de bu tarz tepkiler amacı dışında kullanılmaktır. Ancak şu bir gerçektir ki bazen hiçte azımsanamayacak derecede profil fotoğrafları ile insanlar mesaj vermeye çalışıyor.

Son zamanlarda Mısır’daki askeri darbeye karşı çıkan demokrasi yanlılarına destek için sosyal medya yolu ile yeni bir kampanya başlatılmıştı. Kampanyanın logosu, aynı zamanda Mısır’da katliamın yapıldığı Rabiatül Adeviyye Meydanı’nın ve darbe karşıtı gösterilerin de sembolü haline gelen dört parmakla yapılan “Rabia” oldu. Sanırım bahsettiğim konu ile ilgili en güncel ve en çok uygulamaya geçen örnek “Rabia” oldu.

facebook-trending-topics

Trend olayının aslında en bilinen örneği “Trend Topic” sıralamasını kullanan Twitter. Hatta Facebook hashtag’ı etkinleştirdikten sonrada ABD’de belirli kullanıcılarında test etmeye başladı bile bu özelliğini. Twitter gibi olur mu orası meçhul tabi. Bu arada Kullanılan ilk hashtag #barcamp. İlk kez 2007 Ağustos’ta kullanılmış.

Facebook bildiğimiz gibi sürekli kendini güncelliyor kimi zaman yeni bir özellik çıkartıyor kimi zaman da diğer sosyal paylaşım sitelerinin özelliklerinden esinleniyor.

İnsanlar bu denli fotoğraflarla mesaj verirken bu yönelimi değerlendirmek gerekli diye düşünüyorum. Cümlelerle Trend olunuyor da fotoğraflarla neden olmasın? Hem bu şekilde diğer sosyal paylaşım sitelerinden de farklılaşılmış olunur ve yeni bir reklam modeli daha doğmuş olur. Son satırı okudum da sanki birini ikna etmeye çalışıyormuşum gibi geldi 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir