Sosyal Medyada Kendi Çevremizi Göz Ardı Ediyoruz
Sosyal Medya

Sosyal Medyada Kendi Çevremizi Göz Ardı Ediyoruz

sosyal medyada kendi çevremizFarkettiniz mi? Piyasaya bir video çıkıyor ve hızlı bir şekilde yayılıyor kısa zamanda milyonlara hitap ediyor. Videonun alt kısmındaki paylaşım sayısına baktığımızda 3000 ya da 5000 gibi rakamlar şaşırtıyor. Paylaşım sayısı mutlaka videonun içeriği ile doğru orantılı bir şekilde artıyor. İyi içerik ve iyi tanıtım ile ummadığımız yerlere ulaşıyor. Bu paylaşım Tv kanallarındaki gibi bir nevi. Nasıl ki yeni çıkan bir haber her kanalda dolaşıyor ve bizler sürekli aynı görüntüleri izliyorsak sosyal medyada da bu şekilde oluyor. Ankara’da yaşayan bir kullanıcı ile Van’da yaşayan bir kullanıcının gündemi pekte farklı olmuyor.

Peki Nasıl Oluyor da Bu Kadar Hızlı Paylaşım Oluyor?

Bu kimi zaman bilinçli kimi zamansa bilinçsizce oluyor. Bilinçsizce gerçekleşenler arama motorunda çıkan ya da çok izlenen bir videonun yanında benzer video olarak yer alması ile gerçekleşiyor.

Bundan tam 5 yıl önce Youtube’a  yüklediğim videoyu bugün tamamen doğal olarak 1.600.000 küsür kişi izledi aynı şekilde 2 yıl önce yüklediğim farklı bir video ise 900.000 küsür kişi tarafından izlenirken 8700 küsür kere yorum yapıldı.

Konuyu fazla dağıtmadan Facebook’ta da bu şekilde gerçekleşebiliyor. Beğeni sayısı oldukça yüksek olan bir sayfa ya da arkadaş kitlesi oldukça sadık/ilgili olan bir kişi paylaşım yaptığında viral bir şekilde video yayılıyor. Sonra farklı sayfalar indirip kendi sayfalarına yüklüyor ve takip edilemeyecek bir şekilde paylaşım artıyor.

Peki Bilinçli Olarak Hızlı Bir Paylaşım Nasıl Sağlanabilir?

Öncelikle paylaşılan içeriğin yeni ve özgün bir içerik olması gereklidir. Örneğin şu sıra Almanca ile ilgili çıkan video hızlı bir şekilde yayılıyor. Hem yeni hem de komik denilebilecek bir video. Bu ya da buna benzer içerikleri hep farklı sayfalar üzerinde paylaşır ya da eşe dosta rica ederdik. Rica rica nereye kadar! Güzel bir içerik gören zaten paylaşıyor. Son zamanlarda bunu test ettim ve etkisini gördüm. Aynı zamanda etiketleme hashtag gibi özellikleri kullanarak bunu daha da güçlü kılabiliriz.

Her Kullanıcı Bir Üretici Arkadaşları da Onların Reklam Servisi

Öncelikle şunun altını çizmek lazım. Kendi çevremizi göz ardı etmeyelim diye her şeyi paylaşıp duvarımızı reklam panosu haline getirmeyelim. Bunun dengesini iyi tutturalım. Sadece seçkin içerikler çünkü bir yerden sonra çok itici olabiliriz. Hiç kimse sürekli reklam seyretmek istemez ama hakkı ile paylaşılan bir içerik arkadaşlarımız tarafından özel istekte bulunmadan doğal olarak paylaşılır ve viral bir şekilde yayılır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir