Tatilin Ardından: Devir “Home Office” Hatta “Village Office” Devri
Sosyal Medya

Tatilin Ardından: Devir “Home Office” Hatta “Village Office” Devri

Uzun bir aradan sonra bayramda Sürmene’ye gitme fırsatı yakaladım. Her zamanki gibi çocukluk anılarım depreşti gene. Her köşesinde bucağında bir anım oldu sanırım. Ve tabiî ki Sürmene’de yaşarken farkına bile varmadığım yeşilliği…

Sonra köye gittim. Balkona çıktım ve manzarayı süzdüm. Karşımdaki dağ yemyeşildi! Odaya geçtim çıt bile çıkmıyordu. O kadar sessizdi ki. Sessizliğine bile şaşırmamak elde değildi. Bahçedeki yeşillikler ve yediğimiz ürünlerdeki gerçek tad… Birçok detayı büyük şehirde yaşayarak kaybettiğimin farkına bir kere daha vardım. Bütün bunları fark edince insan geri dönmek istemiyor neredeyse.

Alışkanlık bu ya ellerimi cebime attım hemen telefonumu çıkarttım ne gördüysem fotoğraf çektim sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Sahi internete de girebiliyorum ben üstelik her yerde 3g var. İstanbul’daki evimde 3g çekmiyor. Burası bana daha da lüks gelmeye başladı.

Hemen şöyle bir hayal kurdum. Keşke şuan yaptığım işi köyden yapabilseydim. Sadece mecburi olan şeyler için arada bir iş yerine gidebilseydim… Aslında bu hayal sayılmaz çünkü artık devir “Home Office” devrine doğru ilerliyor. Sanırım fazla oluyorum çünkü ben” Village Office” istiyorum 🙂 Ama şimdilik Türkiye toplumu buna hazır değil maalesef. En basitinden hala mail adresini ya da şifresini unutma vb. gibi durumlar olduğuna göre evet evet toplum buna hazır değil.

Eğer sadece yapılan yapılan işe bakılsa ille de iş yerine gidip gelme mecburiyeti baz alınmasa insanlar aslında bulundukları yerde çok daha iyi iş çıkartabilirler. Sıcak temas tabiî ki önemli ama bazı pozisyonlar için şart değil. En azından sürekli olmak zorunda değil.

İnsanlar işlerini sadece evlerinde yapsa ofisi büyütmeye de gerek kalmaz ailesiyle birlikte daha pozitif enerji ile çalışabilir bu ikisi de işveren için olumlu bir gelişme. Aynı zamanda memleketinde olan personel daha az ya da hiç kira vermek zorunda kalmaz bildiği sevdiği yerlerde doğaya karşı çalışabilir.

Açıkçası aşağıda paylaştığım fotoğraftaki manzaraya karşı internetten harika işler çıkartılabilir diye düşünüyorum 🙂

Hatta iddia ediyorum bu sistem yaygınlaştıkça Türkiye’deki nüfus dağılımında da ciddi değişiklikler olacak. Büyük şehirlerdeki yoğunluk azalacaktır. Hatta devlet bunun için teşvik bile edebilir firmaları. İş kalitesi arttıktan sonra neden olmasın ki?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir