Neye ve Kime Göre Mütevazılık
Haykırdıklarım

Neye ve Kime Göre Mütevazılık

Mütevazilik iyi bir şeydir değil mi? Evet iyi bir şeydir. Bunu herkes biliyor gayet açık ve net. Bazı insanlar mütevazidir bazıları değildir hatta tam aksinedir. Mütevazilik yerine göre tehlikeli de olabilir eğer mütevazilik kavramını o ortamdaki herkes tam anlamı ile biliyor ve mütevazi olabiliyorsa.

Mütevazilikle alakalı şöyle bir benzetme yapacağım lise yıllarımdayken koşu yarışmasına katılmıştım. Taktik şuydu hemen koşup depar atmayacağım yavaş yavaş tempolu bir şekilde koşacaktım. Depar atanlar tıkanınca ben onları sollayacaktım. Herkeste bu şekilde söylüyordu bana da mantıklı geliyordu. Ama gelin görün ki yarışma başlayınca hiçte düşündüğüm gibi olmadı. Koşu bir başladı herkes depar atıp gitti. Elbette ki yarı yolda tıkananlar olmuştur ama giden gitti 🙂

Mütevazi olmayı yaşadığımız ortamda öğrendik biz, gerçi bana kimse mütevazi ol diye tenkitte bulunmadı ama sanırım abimden kaptım bu huyu. Yeni tanıştığımız bir insanla muhabbet ederken meziyetlerimizden bahsetmiyoruz ama karşımızdaki bol keseden anlatıyor yapmadığını da yaptım diyor. Ama biz anlatmıyoruz. Nerede nasıl mütevazilik yapacağımızı bilemiyoruz. Sadece her yerde mütevazi davranıyoruz. Böyle olunca da atı alan Üsküdar’ı geçiyor.

Doğrusunu biliyor ama bu davranışımızı düzeltemiyoruz. Kendimizi bu manada karşı tarafa güzel bir şekilde yansıtamıyoruz. Aslında mütevazi olarak iyi bir şekilde yansıttığımızı düşünüyoruz ama öyle değil işte. Peki ya iş görüşmesindeysek. Anadoludaki mütevazilik sökmüyor.

Biraz küstah olmak lazım 1’e 5 katıp anlatmak lazım ki ciddiye alınasın. (Abartıyorum)

Uçmak lazım havalı olmak lazım. Kendin gibi değil de kişiden kişiye hatta cinsiyetten cinsiyete göre de şekillenmek lazım. İstanbul’da biriyle tanışmıştım. Bu arkadaşta şunu gözlemledim. Farklı insanların yanında o kadar değişiyor ki şaşırmamak elde değil. Hatta bir bayanla konuştuğunu duydum bu kibar ses bundan mı çıktı diye şaşırdım. Bu derecede de olmamak lazım diye düşünüyorum.

Mütevazilikteki gizli tehlikeden bahsetmiştim yazımın başında. Bazı insanlar da isteyerek ya da istemeyerek yapabiliyor bunu. Mütevazilik yaparken gizli bir riyakarlık yapıyor. Mütevazi insanlara ben daha da mütevaziyim deyip hava yapabiliyor. Bu da çok dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Sonuç olarak her ne kadar ben başaramasam da zamanla ilerletiyorum ama. Nerde kime göre mütevazi olunacağına dikkat etmek lazım. Zararını görebiliyoruz. Ama şunu da söyleyeyim mütevaziye kolay kolay zarar gelmez. Çünkü o iyi niyetlidir ve her zaman onu anlayan en az 1 ama sağlam kişiye rastlar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir