Seçimlerde Sosyal Medya Nasıl Kullanılır ?
Sosyal Medya

Seçimlerde Sosyal Medya Nasıl Kullanılır ?

Seçimler yaklaşmaya başladı yakında çift katlı otobüslerle dolaşmaya başlar parti liderleri milletvekili adayları. Büyük kolonlarla ver gazı ver gazı dercesine müzikler çalmaya başlar bayraklar sallanır. Kimisi hoşnut olur bu durumda kimisi de seçim bitse de kurtulsak der. Para saçılır her yere düğün yerine döner sokaklar balonlar bayraklar farklı farklı tanıtım şekilleri vs. Bütün bunlar gerekli mi? Kısmen gerekli aslında “Ben Varım” demek lazım sokaklara çıkarak evet evet “Ben Varım ve Burdayım “ demek lazım.

Varlığımızı kanıtlamak için en işlek sokağa çıkmak lazım. Bir kişi bağırsın 1000 kişi duysun bir taşla binlerce kuş vuralım. Bir taşla daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız eğer herkesin olduğu yere gidin. Sadece herkesin olmasıyla sınırlı değil beğen, yorumla, paylaş herkes görsün çığ gibi büyüsün işte böyle bir mecrada olmak lazım o mecra da  Sosyal Medya.

Geçen günlerde gazete okuyorken dikkatimi çekti hemen okudum. Obama sosyal medyayı çok iyi kullanmış. Obama‘nın çeşitli zaman ve mekanlarda yaptığı konuşmaların videoları YouTube üzerinden paylaşılmış. Seçim döneminde 1.800’den fazla videonun paylaşıldığı YouTube kanalına 150 bin kişi abone olmuş. Buradan paylaşılan videolar 120 milyondan fazla kez izlendi. Seçim döneminde YouTube’un politika kategorisindeki videolar arasında Obama‘nın ezici üstünlüğü kendini göstermiş bile.

http://www.youtube.com/BarackObamadotcom

Obama’nın videolarının ve kampanyaların tanıtımının yapıldığı Facebook sayfasında kullanıcı sayısı seçim kampanyası süresince hızla 5 milyona ulaştı. Şu andaki kullanıcı sayısı tam 18.838.202. Bu sayı birçok dünya markasının Facebook hayran sayısından çok daha fazla.

http://www.facebook.com/barackobama

Obama, Twitter yardımıyla seçim süresince nerelerde olduğunu anında bildirmiş. Obama’nın bugünkü Twitter takipçilerinin sayısı 7 milyonu aşmış durumda.

http://twitter.com/BarackObama

Seçim kampanyasında birçok yeri ziyaret eden ve konuşmalar yapan Obama, çekilen fotoğrafları Flickr üzerinden tüm dünya ile paylaştı. Flickr‘da Obama fotoğraflarının sayısı 600 bin civarlarında.

http://www.flickr.com/photos/barackobamadotcom

Bunların yanı sıra e posta abonelikleri, sms kampanyaları oyunlar içinde bilinçaltı reklamlar da uygulanmış

İnsanlar artık sosyal medya da dolaşıyor. Ve en iyi reklam bir yakınımızın paylaştığı içerikten ibaret. Artık yeni iletişim biçiminin adı “Sosyal Medya” . Obama tahmin ettiğimden de sağlam çalışmış. Bunun için Başkan belki de ne dersiniz 😉

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir