Sosyal Medyada Karakter Analizi
Sosyal Medya

Sosyal Medyada Karakter Analizi

Sosyal Medya şüphesiz artık hepimizin içerisinde bulunduğu bir mecra oldu. İster istemez gerçek hayattaki ile birebir olur ya da olmaz bilemem ama hepimizin bir stili var. Hepimiz dünyaya farklı bir mesaj veriyoruz. Kimisi sadece eleştirmek için kullanır, kimisi isim vermeden laf sokmaya çalışır kimisiyse sadece reklamını yapar. Bende gözüme çarpan sosyal medya karakterlerini belirlediğim başlıklar altında analiz edeceğim. Başlıkları eklerken aklıma fizy’nin mood kısmı geldi. Aşağıdakileri de Kişilerin moodları varsayabilirsiniz.

Varsayılan Kullanıcı:

Bu kullanıcı sadece beğendiği içeriklerin paylaşımını yapar ve aynı zamanda kafasındaki soru işaretlerini gidermek için çevresindekilere sorular yöneltir.

Üretken:

Bu karakterler alanında uzman oldukları konular hakkında içerik üretir ve paylaşımda bulunurlar. Yapmış oldukları faaliyetlerin reklamını yaparlar.

Melankolik:

Bu karakter için hayat bitmiştir. Her şey olumsuzdur sürekli yakınır. Kısacası karamsardır ve bu karamsarlığı paylaşımlarına döker.

Fenomen:

Bu karakter genel olarak farklı bir kimliğe bürünür ve özgürce kendini ifade eder. Aslında kendi değil de bir başka karaktere büründüğü için bu kadar özgürdür. Kurduğu akıllıca cümleler ya da ettiği küfürler ile bir takım kitleyi peşinden sürükler.

Kendi Ütopyasında Yaşayanlar:

Bu karakter tipi kendine özgü alfabesi ile paylaşım yapar gülücük işaretleri ya da kurduğu cümlelerle çevreye sempatik görünmeye çalışır. Hayali karakterlere mesajlar yollayıp gönderme yapar. Her zaman olumludur. Ya da öyle yansıtmaya çalışır.

Sürekli Hesabını Silen Ya da Donduranlar:

Bu kişilerin psikolojik sorunları vardır. Hepsi er ya da geç geri döneceğini bilir ama gene de gerek sosyal medya gerek gerçek hayatta yaşadığı sorunlardan dolayı hesabını siler ya da dondurur. Sonra da tıpış tıpış geri döner.  Yaptığı bu davranışı ile dışarıya olumlu bir izlenim vermez.

Kişisel Açılıp Kurum Gibi İşleyen Hesaplar:

Bu hesapların sahipleri üretmeyi pek sevmezler ya da vakitleri yoktur. Bu nedenle paylaşımlar RT şeklindedir. Ya da bir başkasının ürettikleridir. Ama en fazla da çalıştığı kuruma ait paylaşımlarla doludur profili. Arada kendi adlarına bir şeyler üretirlerse ne güzel.

sosyal medya karakterTakım Sempatizanları:

Bu hesap sakininin işi gücü tuttuğu takımdır. Bazen argo birkaç söz, tt çalışmaları için tweetler ya da diğer paylaşımlar. Her şey takıma endekslenmiştir. Doğrusu ilgi alanım olmadığı için bu karakteri pek sevmem.

Başkası Olanlar:

Bu karakter tipi kendini temsil etmez belki de edemez. Başkası olma çabalarındadır. Hal böyle olunca da gerçek hayatta karşılaşınca bu o mu nasıl yani şekilde şaşırmamak elde olmuyor doğrusu.

Hayalet Hesaplar:

Bu kullanıcı sadece vardır. Ne bir şey paylaşır ne de yorum yapar. Bakmayın öyle sessiz olduğuna aslında o sık sık çevrimiçi olur kim nerede ne zaman ne yapmış diye bakar ama hiç çaktırmaz.

Her Şeye Muhalefet Olanlar:

Bu kullanıcı her şeyi bilir. Her şey hakkında bilgisi vardır somurtkandır. Ateş püskürür her zaman her şeye ve hiçbir zaman memnun olmaz. Dışarıdan oldukça itici görülmektedir.

Ego Sahipleri:

Bu karakterler takipçilerinden aldıkları etkileşimle tatmin olurlar. İsim vermeden laf sokmayı ya da imada bulunmayı severler. Takıldığı konuları “Bu konuda bilgisi olan bana ulaşsın” şeklinde belirtirler.

Kopya İçerikli Hesaplar:

Bu kullanıcı tipinin paylaşımları sürekli kelime oyunlarından oluşan sözcük öbekleri ya da güzel sözlerden ibarettir. Başkalarının sözlerini kendi sözleri gibi almaktan hiç çekinmezler hatta duymadıysanız onun yazdığını bile düşünebilirsiz taki Twitter’da bir başkasının ondan önce yayınladığını görene kadar.

Kategorisi Olmayan Hesaplar:

Her şey yazılır her şey paylaşılır. Gizlilik kavramı düşünülmez, hiç tanımadığı insanların kendi hakkında birçok bilgi edinmesini sağlar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir